Recomandare termoizolatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • BSilviu
    Incepator
    • 14.nov.2016
    • 14

    Recomandare termoizolatie

    Salutare tuturor!

    Am nevoie de un sfat din partea voastra.

    Anul acesta in primavara am achizitionat un apartament situat la parterul inalt al unui bloc de 4 etaje. Suprafata utila a apartamentului este de 50 mp cu o inaltime de 2.5m.(Bucatarie 10mp, dormitor 10.5mp, living 17mp hol 6mp, baie 6mp). Initial apartamentul a fost echipat cu niste calorifere de fonta, mult subdimensionate. Cate 6 elementi pentru bucatarie, dormitor si living. Am schimbat aceste calorifere cu unele de otel supradimensionate.(model 22, lungime 1200 inaltime 600 - dormitor,
    Model 33, lungime 600 inaltime 600 - bucatarie, model 33 lungime 1200 inaltime 600 - living, model 22, lungime 600, inaltime 900 - hol, iar la baie un portprosop.) De asemenea am izolat tavanul subsolului cu polistiren expandat de 10 cm.

    In momentul de fata am un consum de gaz cuprins in intervalul 8-10 metrii cubi, la o temperatura exterioara minima de -2 grade. Temperatura ambientala am setat-o astfel: intervalul 07:00-09:00 21.5 grade, intervalul 09:00-17:00 20 grade(nu e nimeni acasa), intervalul 17:00-23:00 21 grade, intervalul 23:00-07:00 20.5 grade). Personal mi se pare un consum destul de mare; In acest sens m-am gandit sa execut si termoizolarea exterioara. Precizez grosimea peretilor exteriori(cate 1 pt fiecare incapere) au o grosime de 45 cm, din caramida. Am citit in diverse locuri si inca nu sunt foarte decis ce materiale voi folosii pentru aceasta operatiune. Am urmatoarele variante:

    Polistiren expandat pentru fatada, Baudeman EPS 80 grafitat, 15 cm la Dedeman.ro. Aflati informatii despre pret si disponibilitate pentru Polistiren expandat pe site.


    sau

    Vata minerala bazaltica pentru fatada, Knauf Expert CFB 035, 1000 x 600 x 100 mm la Dedeman.ro. Aflati informatii despre pret si disponibilitate pentru Vata minerala bazaltica pe site.


    Facand abstractie de diferenta de pret(nu foarte mare), care dintre aceste 2 materiale este de preferat? In cazul polistirenului, exista pericolul aparitiei igrasiei, umezelii in apartament?
    Grosimea polistirenului este exagerata, avand in vedere grosimea peretilor exteriori? Ar fi ok sa o reduc la 10 cm?
    Dupa cum am precizat, tavanul subsolului este izolat cu polistiren expandat de 10 cm. In acest sens, este necesara izolarea soclului blocului?

    Va multumesc tuturor, orice opinie este binevenita.
  • OrAndrei
    Incepator
    • 10.aug.2015
    • 28

    #2
    Răspuns la: Recomandare termoizolatie

    Eu am izolat cu polistiren de 10 cm de la Adeplast de 4 ani si nici vorba de umezeala sau mucegai. Temperatura in casa mi-a crescut cu cateva grade bune si nu consum mai mult de 4-5 mc de gaz pe zi nici macar in zilele cele mai friguroase, ianuarie - februarie. Am un apartament de 3 camere si o medie de temperatura de 22-23 de grade. Eu nu cred ca ai nevoie de o grosime de 15, de obicei se izoleaza cu polistiren de 10 cm, EPS 80.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15093

      #3
      Răspuns la: Recomandare termoizolatie

      Nu este diferenta de pret semificativa intre polistiren si vata bazaltica de fatada? Daca echivalati grosimile va fi o diferenta mai mare decat pare asa, 10cm vata comparat cu 15cm EPS. Vedeti ca EPS de 15cm se aduce doar la comanda si nu este pe stoc. Posibil sa nu va aduca cantitati mai mici, trebuie discutat cu ei.
      Varianta cu EPS de 10cm este cea mai accesibila si cred ca va satisface necesitatile.
      Ultima editare de Gemini; 16.nov.2016, 07:45.

      Comentariu

      • BSilviu
        Incepator
        • 14.nov.2016
        • 14

        #4
        Răspuns la: Recomandare termoizolatie

        Postat în original de Gemini
        Nu este diferenta de pret semificativa intre polistiren si vata bazaltica de fatada? Daca echibalati grosimile va fi o diferenta mai mare decat pare asa, 10cm vata comparat cu 15cm EPS. vedeti ca EPS de 15cm se aduce doar la comanda si nu este pe stoc. Posibil sa nu va aduca cantitati mai mici, trebuie discutat cu ei.
        Varianta cu EPS de 10cm este cea mai accesibila si cred ca va satisface necesitatile.
        In primul rand, va multumesc pentru raspunsuri. Din calculele mele, reiese un pret de 42 ron/mp pt polistirenul de 15, grafitat. Iar pretul pentru vata de 10 cm este de 44 ron.

        Comentariu

        • BSilviu
          Incepator
          • 14.nov.2016
          • 14

          #5
          Răspuns la: Recomandare termoizolatie

          Revin cu o noua intrebare.

          Uscatoria blocului, neincalzita, are 2 pereti comuni cu apartamentul(un perete comun cu livingul si un alt perete comun cu holul). Ma gandeam sa izolez cu polistiren peretii uscatoriei. Ce tip de polistiren imi recomandati pentru aceasta actiune?

          Multumesc.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15093

            #6
            Răspuns la: Recomandare termoizolatie

            Este folosita uscatoria si in ce fel? Se poate izola dar ar fi mai bine cu vata si gipscarton.
            Daca lipiti polistirenul in mod calsic, este suficient EPS 70.

            Comentariu

            • BSilviu
              Incepator
              • 14.nov.2016
              • 14

              #7
              Răspuns la: Recomandare termoizolatie

              E folosita strict pentru depozitare. Anvelope, muraturi, etc. In eventualitatea ca aleg polistiren(5 cm m-am gandit), exista posibilitatea sa apara mucegaiul in apartament sau uscatorie? Multumesc.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15093

                #8
                Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                In mod normal daca nu este o umezeala puternica acolo, ceea ce este putin probabil, nu vor fi probleme. Daca exista si fereastra de aerisire, e toul ok.

                Comentariu

                • BSilviu
                  Incepator
                  • 14.nov.2016
                  • 14

                  #9
                  Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                  Nu este umezeala, exista si o fereastra(nu termopan, veche) de aerisire. Am sa aplic polistiren expandat de 5 cm + adeziv cu plasa din fibra de sticla. De asemenea am sa realizez si termoizolarea exterioara cu polistiren de 10 cm. Tavanul subsolului este izolat cu EPS de 10. Este recomandat(nevoie) sa izolez si soclul blocului? In caz afirmativ, profilul de soclu mai este necesar? Multumesc pentru raspunsuri si imi cer scuze daca am adresat intrebari prostesti.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15093

                    #10
                    Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                    Cand nu ai un raspuns, este bine sa il cauti si sa intrebi. Nu are relevanta marimea problemei, uneori cele mai simple lucruri dau batai de cap, asa ca nu este nimic prostesc.
                    Izolatia pe soclul blocului dvs. nu este o necesitate. Profilul de soclu poate sa lipseasca. Prioritara este izolarea exterioara a fatadei.

                    Comentariu

                    • BSilviu
                      Incepator
                      • 14.nov.2016
                      • 14

                      #11
                      Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                      Va multumesc foarte frumos pentru raspunsuri! Vremea destul de rece nu imi permite sa realizez termoizolatia in aceasta perioada, Insa, la primavara, am sa demarez si am sa va tin la curent. Multumesc inca odata! Toate cele bune

                      Comentariu

                      • BSilviu
                        Incepator
                        • 14.nov.2016
                        • 14

                        #12
                        Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                        Am tot studiat diverse site-uri de specialitate pentru a cauta un material termoizolant. Ce parere aveti despre acest polistiren? http://www.sistem-termoizolant.ro/ba...product_id=434
                        Doresc sa realizez un lucru bun, chiar daca investitia initiala este destul de mare. Este justificat pretul pentru acest sortiment de polistiren?

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15093

                          #13
                          Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                          Justificarea sau comparatia se poate face plecand de la descriere, alaturand celelalte tipuri de polistiren existente (clasic sau grafitat).
                          Din descrierea produsului (fisa tehnica) avem:
                          "Placi termoizolante de fatada de culoare gri-argintiu, cu proprietati termoizolante imbunatatite si o fata cu acoperire reflect, permeabilitatela vapori (μ=10) pe baza de polistiren expandat, ca parte componenta a sistemelor termoizolante Baumit open. Conductivitate termica λ = 0,031 W/mK"

                          Asadar, avantajul produsului consta in principal in conductivitatea termica redusa si permeabilitatea la vapori care este de circa 25 orimai buna decat la celelalte tipuri de polistiren expandat pentru fatada.

                          Comentariu

                          • BSilviu
                            Incepator
                            • 14.nov.2016
                            • 14

                            #14
                            Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                            Buna,

                            Revin cu o noua intrebare. Am intocmit un certificat energetic si mi-a fost recomandat sa termoizolez si holul scarii(locuiesc la parter). Ce tip de polistiren este potrivit pentru aceasta operatiune? Extrudat sau expandat?
                            Precizez ca pe holul scarii nu exista sursa de incalzire, fiind mereu rece(foarte rece).
                            Va multumesc frumos!

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15093

                              #15
                              Răspuns la: Recomandare termoizolatie

                              Se poate face atat cu polistiren extrudat cat si cu polistiren expandat. Diferenta semnificativa este data de rezistenta mecanica. Putetiopta pentru polistirenul expandat EPS 70 sau EPS 80 dar faceti o dubla armate cu plasa de fibra pentru a creste rezistenta la impact, eventuale lovituri.

                              Comentariu

                              Procesare...