Izolare tavan/acoperis

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #46
    Răspuns la: Izolare tavan/acoperis

    Montarea tavenlor din gipscarton se poate face fara probleme. Rigipsul fonic nu ajuta foarte tare in cazul acestor plansee, este mai recomandat pentru pereti din compartimentare din gipscarton.
    Izolatia termica in interiorul structurii tavanului la placa de beton este optionala pentru plansee intermediare. Nici bariera de vapori nu este necesara daca nu este un spatiu cu umiditate ridicata. Aceasta nu inseamna ca daca adaugati un strat de 5cm de vata in structura tavanului se intampla ceva negativ.

    Comentariu

    • Valy91
      Incepator
      • 17.iul.2018
      • 82

      #47
      Răspuns la: Izolare tavan/acoperis

      Multumesc de răspuns.
      As alege placa fonică sau de incendiu din motive ca sunt mai rigide fata de placa clasica (alba). Motivul pentru care as pune si bariera de vapori este sa evit vaporii sa condenseze in tavan având în vedere că nu am izolație pe exterior si placa de beton are contact direct cu exteriorul. Este ok daca pun si bariera de vapori ? Casa o sa fie ventilata cu aparat de recuperare de căldură.
      A-si mai avea câteva intrebari:
      Placa fonică eu o aplic si la toate mandatele pe care le-am făcut până acum. Sistemul este in felul urmator:
      Izolație între căprior de 10 rockwool, isover, ursa de care preferă clientul.
      Montat rigle de 5×5 cm peste capriori
      După incă un strat de 5 cm vată între rigle
      Folie vapori de la Isover, Dupont,Siga inchisa ermetic benzi, silicon
      Dupa placa roșie de incendiu, peste care voi aplica o masă de spaclu la imbinaturi, șuruburi si la colturi silicon de incendiu
      Apoi vin cu structura de metal cu bride si cd-uri care le voi prind de riglele 5×5
      Las un spatiu de 5-6 cm între placa roșie și structura de metal care îl umplu cu izolație sau ramane liber
      Peste metal aplic placa fonica.
      Din punctul meu de vedere eu am vazut diferențe de sunet si confort termic.
      Acum imi puteti spune daca ceva nu e in regula la acest sistem? Într-adevăr este un pic mai scump dar imi ofera si un grad mai ridicat la incendiu, sunet, termic.
      Multumesc mult o zi bună

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #48
        Răspuns la: Izolare tavan/acoperis

        Nu se intampla nimic daca adaugati si bariera de vapori. Stuctura de rigle 5x5cm poate fi in plus la mansarde. O grosime mai mare de izolatie ar fi recomandata, 20cm poate fi o limita ce nu asigura chiar un confort foarte bun la mansarda.

        Comentariu

        • Valy91
          Incepator
          • 17.iul.2018
          • 82

          #49
          Răspuns la: Izolare tavan/acoperis

          Multumesc mult de raspunsurile date. Numai bine!

          Comentariu

          Procesare...