Izolare tavan/acoperis

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Costel S
    Incepator
    • 23.nov.2016
    • 3

    Izolare tavan/acoperis

    Buna ziua,

    Doresc sa fac ceva reparatii la casa. Casa are doar parter iar acoperisul are inaltimea maxima de ~1.70m in acest moment, fiind acoperit cu tabla zincata.
    Doresc sa dau jos tavanele din beton si sa le inlocuiesc cu rigips.
    Ce nu stiu:
    -placile de rigips trebuie montate neaparat pe structura de aluminiu, sau pot fi montate si direct in capriori?
    -vata minerala se pune imediat peste rigips sau sub tabla (partea superioara a acoperisului) sau in ambele locuri?
    -unde se pune folia de aluminiu?

    Multumesc
  • laurentiusoica
    Incepator
    • 27.dec.2015
    • 0

    #2
    Buna ziua,

    Am o casa P+1 careia as vrea sa ii izolez acoperisul. As vrea sa stiu daca e ok sa folosesc polistiren si daca nu, care ar fi motivele. Am gasit multe indrumari catre vata si impotriva polistirenului, dar nu am gasit si argumentele. Multumesc.

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1395

      #3
      Răspuns la: Izolare tavan/acoperis

      Sa dai jos tavanele de beton? Suna destul de radical. Varianta de a fi placate cu izolatie sau cu izolatie si rigips nu poate fi luata in calcul?
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Răspuns la: Izolare tavan/acoperis

        Probabil sunt tavane tencuite si nu din beton.
        Placile din gipscarton se monteaza pe structura metalica sau pe structura din lemn, in nici un caz direct prin fixare pe capriori/grinzi din lemn. Vata minerala se aseaza in structura creata din planseu, in mai multe straturi, recomandat minim 20cm. Bariera de vapori, folia de aluminiu, se aplica intre gipscarton si vata, pe structura de fixare.
        Izolatia la nivel de acoperis nu este necesara dar acesta nu trebuie sa prezinte infiltratii de apa.

        Comentariu

        • Costel S
          Incepator
          • 23.nov.2016
          • 3

          #5
          Răspuns la: Izolare tavan/acoperis

          Da, sunt tencuite.
          Inteleg ca nu ar trebui sa folosesc vata minerala cu folie de aluminiu aplicata?
          De asemenea, ce ar trebui sa pun peste vata? Scanduri/osb?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Răspuns la: Izolare tavan/acoperis

            Postat în original de Costel S
            Da, sunt tencuite.
            Inteleg ca nu ar trebui sa folosesc vata minerala cu folie de aluminiu aplicata?
            De asemenea, ce ar trebui sa pun peste vata? Scanduri/osb?
            Se poate utiliza si acest tip de vata dar doar pentru stratul dinspre interiorul camerei respective. Inchiderea prin pod se poate face cu OSB sau scandura.

            Comentariu

            • Costel S
              Incepator
              • 23.nov.2016
              • 3

              #7
              Răspuns la: Izolare tavan/acoperis

              In regula, multumesc frumos!

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                Răspuns la: Izolare tavan/acoperis

                Dupa demolarile necesare, prima data se poate realiza inchiderea prin pod. Celelalte lucrari se desfasoara prin camera respectiva, doar pe tavan.

                Comentariu

                • w_sefan
                  Incepator
                  • 14.feb.2017
                  • 3

                  #9
                  Răspuns la: Izolare tavan/acoperis

                  Buna ziua, sper ca am nimerit bine topicul.
                  vreau sa izolez tavanul unei case parter cu mansarda.
                  Va rog sa imi propuneti un mod de izolare,astfel incat:
                  1. izolarea sa fie cat mai eficienta
                  2. sa imi permita sa torn o sapa de ciment...5...8 cm peste tot tavanul
                  3. sa evit formarea igrasiei sau mucegaiului prin condens in interiorul izolatiei
                  Mentionez ca grinda este de 15 cm inaltime,dispuse la 60 cm intre ele,
                  mansarda fff putin probabil sa o finalizez din lipsa de fonduri 😆.
                  Aceasta e fff inalta si nici nu este izolata intre capriori sub tabla.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170215_073801.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	193,4 KB 
ID:	627768Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170215_073724.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	200,5 KB 
ID:	627769Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170215_073607.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	253,0 KB 
ID:	627770

                  Va multumesc.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #10
                    Răspuns la: Izolare tavan/acoperis

                    Pentru a turna sapa prin pod, nu trebuie decat sa inchideti suprafata cu scandura groasa sau OSB.
                    In acest caz, izolarea tavanului mansardei se va face prin camera, adaugand straturi de izolatie intre grinzile din lemn si coborand tavanul la o cota permisa de inaltimea camerelor. Cat este acum inaltimea pana sub grinzile din lemn?
                    Izolarea intre parter si mansarda nu trebuie sa fie foarte bine realizata daca ne referim la izolarea termica.
                    Compartimentarea mansardei ar trebui sa tina cont de sapa ce se va turna.

                    Comentariu

                    • w_sefan
                      Incepator
                      • 14.feb.2017
                      • 3

                      #11
                      Răspuns la: Izolare tavan/acoperis

                      Postat în original de Gemini
                      Pentru a turna sapa prin pod, nu trebuie decat sa inchideti suprafata cu scandura groasa sau OSB.
                      In acest caz, izolarea tavanului mansardei se va face prin camera, adaugand straturi de izolatie intre grinzile din lemn si coborand tavanul la o cota permisa de inaltimea camerelor. Cat este acum inaltimea pana sub grinzile din lemn?
                      Izolarea intre parter si mansarda nu trebuie sa fie foarte bine realizata daca ne referim la izolarea termica.
                      Compartimentarea mansardei ar trebui sa tina cont de sapa ce se va turna.
                      Buna ziua,
                      Pana sub grinzi am 2,60 m. spuneti sa torn si apoi sa incep izolarea de jos in sus, dar o sa fie destul de dificil 😆. Nu s.ar putea sa termin izolarea si apoi la final sa ''astup'' cu OSB si sa torn? Eventual pot pune o folie sa evit udarea izolatiei. Vazut de jos in sus, cum as putea face izolatia? Ar fi cazul de ceva folie anticondens sau bariera de vapori?
                      Merci.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #12
                        Răspuns la: Izolare tavan/acoperis

                        Nu este deloc dificil de izolat tavanul dupa ce s-a inchis cu OSB. Oricum tot ce se poate face de sus in jos la nivel de planseu este sa asezati vata intre grinzi, operatiune usor de realizat si de jos in sus.
                        Sfatul meu este sa inhideti planseul si sa turnati sapa. Ulterior va ocupati si de tavanul parterului, adaugati izolatie, poate mai trageti si vreun cablu electric, apoi inchideti structura cu profile metalcie si gipscarton.
                        Pe tavanul parterului nu este necesara neaparat o bariera d evapori, tinand cont ca deasupr ava fi mansarda. In cazul incare o folositi, nu este o problema si nu va afecta lucrarea.
                        Pe tavan, ar trebui realizata structura pentru gipscarton cu 5cm mai jos decat nivelul grinzilor. In acest fel asezati un strat de vata de 5cm intre gipscarton si grinzile de lemn. In spatele acestuia, intre grinzile de lemn se poate aseza un strat de 10cm de vata sau chiar sa umpleti tot spatiul, dupa cum doriti. Intre grinzi se poate utiliza si unsortiment de vata mai ieftin, universal, si se va putea umple tot spatiul cu aceeasi bani sau chiar mai putini. Izolatia ajuta si la izolarea fonica.

                        Comentariu

                        • w_sefan
                          Incepator
                          • 14.feb.2017
                          • 3

                          #13
                          Răspuns la: Izolare tavan/acoperis

                          Merci pt sfaturi..o sa tin cont de ele si o sa ma iau de treaba...doar sa dea caldura un pic...😆

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #14
                            Răspuns la: Izolare tavan/acoperis

                            Cu placere si spor la lucrari. Derja temperaturile sunt pozitive bine si s-a dezmortit natura. Se pot face deja lucrari si cred ca mesterii asteapta de ceva vreme primavara ce pare ca a sosit.

                            Comentariu

                            • cipin85
                              Incepator
                              • 06.mar.2017
                              • 22

                              #15
                              Răspuns la: Izolare tavan/acoperis

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	382,9 KB 
ID:	627941

                              @ Gemini

                              O situatie asemanatoare cu w_sefan am si eu. Am nevoie de cateva indrumari daca esti amabil (m-ai ajutat si cu ceva la termoizolatie, deci multumesc inca o data).

                              Peste parter am podul inalt la 220 cm si intre parter si pod am grinzile de 15 cm si deasupra OSB de 2,2 cm. Intrebari.

                              1. Cum grinzile au 15 cm voi pune un strat de vata de 15 intre ele. Ideea e ca vreau sa mai pun un strat de 5 cm dar pentru ca vreau ca inaltimea camerelor sa fie de 260 cm, al 2-lea strat de vata va veni pe profilele de rigips si voi avea o distanta intre primul si al 2-lea strat de vata de vreo 5 cm sa zicem. Ar fi de sus in jos: OSB 2.2 + Vata minerala 15 cm + aer 5 cm + vata 5 cm + profile + folie + rigips + glet/var. E vreo problema daca ramane stratul ala de aer acolo?

                              2. Folie de vapori trebuie pusa atat intre parter si pod si intre pod si acoperis sau doar la una din ele? Si daca doar una din ele, la care e recomandat sa fie? E posibil ca peste ani sa fac un dormitor si o baie si in pod.

                              3. Deasupra grinzilor de beton, intre camere pot pune doar vata minerala sticla de 15 sau este nevoie sa umplu cu BCA sau ceva pentru izolatie fonica intre camere? Am atasat poza cu situatia lui w_stefan, pt ca la mine e acelasi lucru. Grinzi lemn peste peretii din caramida si deci spatiu deasupra grinzilor de beton pe unde poti baga mana dintr-o camera in alta

                              4. Daca tot suntem la vata minerala si grinzi cum credeti ca e mai bine? Sa pun intre grinzi, cu directia Nord- Sud vata de 15 si apoi inca un strat de 5 in directia E-V sau sa pun intre grinzi vata de 20 si apoi sa completez sub grinda de lemn cu inca 5 cm de vata ca sa vin la acelasi nivel?

                              Multumesc mult de ajutor, raspunsurile ma vor ajuta foarte mult.

                              O zi buna.

                              Comentariu

                              Procesare...