Fosa ecologica constructie noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Cristian84
    Incepator
    • 28.nov.2016
    • 2

    Fosa ecologica constructie noua

    Buna ziua,

    Am inceput de curand constructia unei case si cum incerc sa fac lucrurile de unul singur m-am gandit sa imi proiectez si construiesc o fosa septica, deoarece retea de canalizare nu exista in zona.

    Stiu ca pentru a construi fosa septica ai nevoie de proiect si urmeaza sa merg la arhitect cu schita facuta de mine, dar inainte de a face acest lucru eram curios ce parere aveti.

    Am atasat un fisier pdf. Sper sa si reusiti sa il vedeti
    fosa septicaa.pdf

    Orice comentarii sunt binevenite
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1551

    #2
    Răspuns la: Fosa ecologica constructie noua

    Gasiti proiecte de fose din beton ce se pot adapta dimensiunilor dorite. Probabil si al dvs. este unul similar. O problema poate fi betonul utilizat si hidroizolarea lui.
    Panza freatica la ce adancime este? Solul este permeabil? Putul de drenaj are o capacitate de absortie mai mica decat un dren. Se poate realiza din teava cu diametrul de minim 300mm daca unul din zidarie este mai greu de realizat.
    Panta de 3% este cam mare, 1-1.5% este suficient.

    Comentariu

    • draku
      Membru Marcant
      • 12.mar.2007
      • 342

      #3
      Răspuns la: Fosa ecologica constructie noua

      daca nu este neaparat construirea din beton, se poate folosi o fosa ecologica de plastic, din comert
      pentru 4 persoane, costul de achizitie este, in mare, cam 2000 lei, incluzand tubul de drenaj
      la care se adauga costurile cu instalarea si campul de drenaj

      pentru construirea unei fose de beton se cheltuie tot cam pe acolo, plus problemele logistice (armatura, beton aditivat/impermeabilizat, etc) si "bataia de cap" aferenta....

      Comentariu

      • Cristian84
        Incepator
        • 28.nov.2016
        • 2

        #4
        Răspuns la: Fosa ecologica constructie noua

        @ Consultant sanitare
        Probabil trebuie sa iau un beton cu o permeabilitate cat mai mica, iar in ce priveste hidroizolarea sunt nenumarate solutii in comert.
        In ceea ce priveste panza freatica in zona in care stau s-au gasit adancimi diferite, intre 6-10m, chiar am auzit ca cineva a sapat pana la 13m si nu a dat de apa. Pearmeabilitatea solului este destul de ridicata din ce am observat eu in zona Constantei, dar am cautat pe internet harti care sa iti spuna o atancime medie a panzei freatice sau a compozitie solului si nu am gasit nimic. Pentru a afla aceste informatii exista vreo autoritate sau trebuie sa faci tu un studiu?
        Putul de drenaj, l-am facut mai mare deoarece am inteles ca in timp trebuie schimbat materialul filtrant. nisip si pietris, deoarece se colmateaza. Volumul l-am facut apropiat fosei, pentru cazul in care apa de ploaie reuseste cumva sa se infiltreze, pentru ca in zona am avut ploi destul de puternice.

        @draku,
        Ai dreptate in ceea ce priveste costul, din calulele pe care le-am facut nu se economiseste mai mult de 15% intre o fosa din comert si una din beton facuta in curte. Singurul dezavantaj este ca zona unde voi avea ingropata fosa ecologica din plastic nu mai este circulabila decat pietonal. Nu stiu ce solutie este mai buna, tubul de drenaj sau putul. Am inteles ca in timp tubul de drenaj se poate colmata si chiar nu imi doresc sa sap prin curte sa il curat/schimb. In ceea ce priveste putul am prevazut un diametru suficient de mare sa pot intra si curata/schimba materialul filtrant.

        Ce nu inteleg eu este ceea ce exista in momentul de fata pe piata din Romania. Am vazut ca reglementarile iti spun ca fosa trebuie sa asigure apa consumata pentru trei zile pe persoana. Totodata spune si ca numarul minim de persoane luate in calcul este 4. Cu un consum mediu, bineinteles reglementat, de 150l pe zi rezulta ca fosa trebuie sa aiba un volum de minim 1800litri.
        Acum revenind la ce am spus la inceput, cum de unele firme vand fose ecologice pentru 4 persoane de 1000l. Este ceva gresit in calculul meu?

        Comentariu

        • draku
          Membru Marcant
          • 12.mar.2007
          • 342

          #5
          Răspuns la: Fosa ecologica constructie noua

          @Cristian84:
          daca o sa folosesti beton de la statie, cere direct beton impermeabilizat/aditivat
          este mai scump cu 10-20 lei/mc decat cel simplu
          intereseaza-te la statiile de beton din zona

          ca pareri personale care nu trebuie luate ca adevar absolut:
          - intr-adevar, la tubul de drenaj exista riscul colmatarii, dar numai daca campul de drenaj nu functioneaza corespunzator si fosa se inunda (din diverse motive), crescand nivelul, asa incat materiile solide care plutesc in primul compartiment sa treaca peste peretele separator si sa ajunga in tubul de drenaj. chiar si asa, o fosa bine proiectata ar trebui sa minimizeze acest risc
          - daca la capatul tubului de drenaj (opus fosei) lasi o aerisire cu diametru suficient, se poate incerca spalarea tubului (in caz de colmatare) cu ajutorul unei vidanje cu spalator de canale (vidanja care are acel tub subtire prin care poate pompa apa sub presiune mare), scapand de sapat curtea si inlocuit tubul
          - pentru drenaj (oricare ar fi el, cu tub sau put) foloseste NUMAI agregate bine spalate. altfel, in timp, pamantul fin depus pe pietris se spala, ajunge in partea de jos a drenajului si creaza un strat aproape impermeabil
          - intre fundul putului de drenaj si panza freatica trebuie lasata o distanta de 1-2 m
          - exista si posibilitatea de drenaj cu tunel de percolare, dar este mai scumpa

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1551

            #6
            Răspuns la: Fosa ecologica constructie noua

            Nu stiu cum sunt facute calculele dar nu poate sa fie o diferenta asa mica de pret intre o fosa simpla din materiale plastice si una de beton. Cea mai ieftina fosa septica este in jur de 1700 lei. Betonul pentru o fosa nu va fi sub 1000 lei la 9mc la care adaugam excavarea, fierul, manopera si alte cele.
            Si peste o fosa din comer se poate circula daca amenajati o platforma betonata.
            Datele despre solul dinzona afectata se obtin dupa harti hidrogeologice (mai greu de gasit pentru toata lumea) sau cel mai sigur facand un mic studiu geo la fata locului, pe zona efectiva. Daca ati inceput constructia casei, nu ati realizat si stidiul geo pentru fundatie?

            Comentariu

            Procesare...