Problema de etansare la un geam termopan

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • gn77b
    Incepator
    • 14.nov.2010
    • 36

    Problema de etansare la un geam termopan

    Acum vreo luna si ceva a fost in oras un vint foarte puternic. Atit de puternic ca se auzea suierat din dreptul unui geam. M-am apucat sa investighez si, cum era de asteptat, chederul nu e apasasat suficient in partea cu balamalele. Studiind si restul geamurilor din casa am observat ca unele au zavoare atit in stinga cit si-n dreapta, pe verticala. Acest geam pe la care suiera nu are decit pe partea cu minerul, pe marginea cu balamalele nu. Acolo exista un sistem ca cel din fotografie, care din cite-mi dau seama ar trebui sa apese geamul la inchidere. Am observat ca are apasarea reglabila, cum au zavoarele si balamalele. I-am reglat apasarea la maxim si nu pare sa aiba vreun efect. Aveti vreo idee cum pot sa rezolv? Va rog frumos, nu-mi sugerati sa contactez firma care le-a montat, nu mai vreau sa am de-a face cu ei in nici un fel si oricum sint puse acum destui ani cit sa nu se mai puna problema de garantie. Daca nu aveti nici o sugestie utila va rog sa va abtineti de la discursuri moralizatoare. Multumesc anticipat.

    Fișiere Atașate
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6866

    #2
    Răspuns la: Problema de etansare la un geam termopan

    S-a uzat sistemul . La mine la una din usi sunt din plastic si le-am schimbat cu altele noi ( cost vo'4 lei ) de la depozit .
    Ce profil este ( firma ) ? Intreb pt ca fiecare marca de profile are alte tipuri de accesorii .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Consultant Tamplarie
      Moderator
      • 27.mai.2008
      • 903

      #3
      Răspuns la: Problema de etansare la un geam termopan

      Cum arata fereastra respecitva, ca forma? Ce este in foto pare o balama ascunsa. Trebuie vazut daca aceasta reuseste sa stranga bine cerceveaua sau de vina sunt garniturile. Presupun ca nu acestea din urma sunt vinovate.

      Comentariu

      • gn77b
        Incepator
        • 14.nov.2010
        • 36

        #4
        Re: Răspuns la: Problema de etansare la un geam termopan

        Postat în original de coby
        S-a uzat sistemul . La mine la una din usi sunt din plastic si le-am schimbat cu altele noi ( cost vo'4 lei ) de la depozit .
        Ce profil este ( firma ) ? Intreb pt ca fiecare marca de profile are alte tipuri de accesorii .
        Nu stiu ce firma sint.

        Postat în original de Consultant Tamplarie
        Cum arata fereastra respecitva, ca forma? Ce este in foto pare o balama ascunsa. Trebuie vazut daca aceasta reuseste sa stranga bine cerceveaua sau de vina sunt garniturile. Presupun ca nu acestea din urma sunt vinovate.
        Am incercat urmatorul test: am acoperit cu un marker pe una din acele piese (cea din exterior) ca sa vad daca se sterge la inchidere. Rezultatul e ca se ating, stratul lasat de marker se sterge partial. Ce pot sa mai incerc?

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6866

          #5
          Răspuns la: Problema de etansare la un geam termopan

          Lipeste o foita de aluminiu ( din doza de bere ) pe suprafetele de contact ( una din ele ) si inchide usa sa verifici daca se etanseizeaza mai bine . Daca nu are efect si usa se inchide ok , problema este de la garnituri .

          Eventual fa niste poze din mai multe unghiuri cu profilul usii si tocului ( putin mai departate ) .
          Ultima editare de coby; 04.dec.2016, 00:29.
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • Consultant Tamplarie
            Moderator
            • 27.mai.2008
            • 903

            #6
            Răspuns la: Problema de etansare la un geam termopan

            Trebuie corelata zona unde se simte lipsa de etanseitate cu strangerea balamalei. Daca profilul este deformat in alta zona decat cea cu balamaua, testul nu are mare insemnatate. La nevoie se mai poate adauga o balama ascunsa dar trebuie vazut exact cum este acea parte de profil, daca garniturile sunt ok etc..

            Comentariu

            Procesare...