Trepidatii si zgomot coloana evacuare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cristea55
    Incepator
    • 13.ian.2017
    • 5

    Trepidatii si zgomot coloana evacuare

    Buna ziua,

    Am urmatoarea problema la o baie dintr-un apartament la bloc:

    De fiecare data cand vecinii de sus trag apa, fac dus sau evacueaza apa masina de spalat, incep sa aud batai in teava PVC de evacuare a apei.
    Sunetul si trepidatia se resimt cel mai puternic la o imbinare (aparent lipire la cald), aflata la nivelul gurii de vizitare de la mine (sub chiuveta).
    E ca si cum ati bate cu un patent intr-un plastic si se resimte un soc, fizic.
    Realmente vibreaza teava de evacuare la nivelul imbinarii respective.

    Am sesizat ca la inceput bataile sunt mai frecvente si se raresc pe masura ce curge apa. De asemenea, am mai auzit pocnituri si la scurt timp dupa ce toata apa a curs.
    Am facut niste teste, am evacuat alternativ apa (calda/rece) de la mine si se intampla la fel, doar ca la o intensitate mai scazuta.

    M-am gandit ca ar putea fi de la variatia de temperatura a apei, de la ceva pe teava, de la flexibilitatea tevii (sau lipsa ei)... Am adus instalator, a zis ca nu are idee ce poate fi.
    Am miscat cu o parghie teava, atata cat s-a putut. E prinsa in coliere. Nu pare sa ajute. Nu am observat sa fie lipita de ceva ce ar putea favoriza problema.

    Mai precizez ca m-am mutat recent aici si, in ipoteza diferentelor de temperatura, nu imi amintesc sa fi sesizat problema pe timpul verii.

    Nu m-ar deranja asa tare daca vecinii de sus nu ar face baie la ore ciudate, intrucat sunt medici si merg/vin din garda cand eu as (mai) dormi.

    Va multumesc in avans pentru orice idei / sugestii. Sunt disperat, e ca picatura chinezeasca.

    Cristea
    Ultima editare de cristea55; 14.ian.2017, 00:05.
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1344

    #2
    Răspuns la: Trepidatii si zgomot coloana evacuare

    Posibil sa fie ceva in teava sau sa aiba o deformare. Alta posibilitate ar fi sa fie tensionata si la diferente de temp. Sa se contracte sau dilate. Prin Y de la vecinul de sus de la vc lui puteti introduce un sarpe cu gheara pe capat. Ideea e sa faceti ceva, nu sa stati si sa disperati.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6865

      #3
      Răspuns la: Trepidatii si zgomot coloana evacuare

      Montati fonoizolatie pe tronsonul tevii care este in ap dvs . Alta solutie nu-mi dau seama care ar mai fi ..
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • cristea55
        Incepator
        • 13.ian.2017
        • 5

        #4
        Răspuns la: Trepidatii si zgomot coloana evacuare

        Azi m-am uitat putin cu o lanterna si am vazut ca teava e prinsa cu 3 coliere pe zona mea, insa nu foarte strans, cel putin nu cel apropiat punctului unde "bate".
        Am mai observat si ca exista un punct unde a fost turnat beton cu ocazia renovarii baii, punct care atinge direct teava (aproape de punctul unde resimt lovitura).
        Am incercat sa departez putin cu o tija metalica, dar fara prea mult succes. Permite doar ~3mm... ma gandeam sa pun ceva carton sau polistiren intre, pentru inceput.
        Cred ca ar fi o idee sa dau jos respectiva bucata de beton cu o dalta, poate.

        In privinta izolarii fonice, intrucat accesul este destul de dificil (cea mai mare usa de vizitare are 27x27 la mine), presupun ca s-ar exclude, daca nu as accepta spargerea peretelui.
        Din cate am vazut eu pe la Dedeman recent, exista un fel de izolatii pe marimea si forma tevii, care se aplica pentru amortizare. Dar cred ca dimensiunea nu ar permite, cum ziceam mai sus.
        M-am gandit si sa imbrac zona cu vata minerala, dar cred ca tot nu scap, pentru ca nu e doar sunet, e si acea vibratie, care am senzatia ca se propaga (si) prin contactul cu peretele, respectiv prin coliere.

        Comentariu

        • cristea55
          Incepator
          • 13.ian.2017
          • 5

          #5
          Răspuns la: Trepidatii si zgomot coloana evacuare

          Am upload-at doua poze aici, facute din unghiuri diferite. Cu rosu am marcat zona in care simt cel mai puternic "lovitura". Cu portocaliu zona unde betonul atinge teava.
          Ultima editare de cristea55; 15.ian.2017, 22:37.

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1344

            #6
            Răspuns la: Trepidatii si zgomot coloana evacuare

            M-am gindit ce alte variante ar putea fi dar totusi inclin sa cred ca e vb de o tensionare gen apasare, intindere, sau fortare laterala. In momentul curgerii unui lichid cu o temperatura diferita de cea a tevii, aceasta se contracta-dilata si apar acele pocnituri in teava de plastic. O posibila solutie ar fie niste prinderi putin flexibile, fie sectionarea tevii,zencuirea capetilor pt. a nu fi aderenti la mizerie si montarea unui manson de cauciuc care sa preia dilatarile-contractarile. Stiu ca e destul de complicat de pus in practica avind in vedere se lucreaza intr-o masca, dar asta e.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1551

              #7
              Răspuns la: Trepidatii si zgomot coloana evacuare

              @cristea55
              Introduceti folie PEE intre coloana si acea zon ade beton unde loveste. Zona curosu arata ca teava este putin iesita din mufa, fie asa a fost montata, fie s-a dilatat si a ramas asa, conteaza cumsunt prinderile fixe si mobile realizate.
              Cat este posibil, se poate adauga izolatie pe teava insa dupa cum este coloana, aproape imposibil de realizat aceasta montare de izolatie.
              Cele doua trasee din spate, scurgerea mica si traseul verde, nu deranjeaza? Se vede un colier de tabla, inclinat, acela numai fixare nuface. Incercati sa ii rigidizati prinderea la nivelul acelui colier, daca permite.

              Comentariu

              • cristea55
                Incepator
                • 13.ian.2017
                • 5

                #8
                Răspuns la: Trepidatii si zgomot coloana evacuare

                Va salut din nou!

                Saptamana aceasta am fost plecat din oras, dar ieri, cand m-am intors, am mai aruncat o privire, considerand sugestiile Dvs.

                Observatia lui "Consultant sanitare" se potriveste cu mentiunea mea initiala cum ca fix acolo, la imbinare, se resimte socul.
                Am mai dat niste teste apa calda/rece alternativ si am observat cum teava intra/iesea din imbinare cam 1mm la fiecare lovitura (pe zona unde se vad "zgarieturile" alea verticale).

                Tevile sunt bine prinse, cu greu le pot impinge putin, a trebuit sa folosesc o parghie metalica impotriva zonei cu beton pentru a o distanta putin.
                Am observat ca daca o fortez mai mult, nu se aude, deci am zis sa incerc sa introduc o pana de lemn intre beton si teava, pentru o tine mereu in acea pozitie.
                Ramane de vazut cat de mult ajuta. La ce teste am mai facut eu dupa, tot se auzea, dar parca putin mai mic socul.

                Ma gandeam sa dau cu ceva adeziv sau silicon peste zona de imbinare, pentru a nu mai permite jocul. Nu stiu cat de buna sau proasta e ideea, posibil sa nu tina suficient nici adezivul adezivilor.
                Ca sa vad mai bine imbinarea, am dat cu putina apa, sa duc praful. Am observat ca exista un punct unde apa se scurgea incet in imbinare, probabil din cauze micii ovalizari produse de pana de lemn.

                Astazi am mai vorbit cu doi instalatori: Primul a zis sa dau cu spuma, altceva nu e de facut. Al doilea a zis ca el nu se baga. Pana la urma ajung sa ii dau eu de cap cumva...

                Va multumesc pentru raspunsurile de pana acum si sunt curios de orice alte idei aveti.

                Comentariu

                • cristea55
                  Incepator
                  • 13.ian.2017
                  • 5

                  #9
                  Răspuns la: Trepidatii si zgomot coloana evacuare

                  Cum m-am trezit, mi-a venit idea montarii unui "colier mai special", cu ceva material izolator pe interior si prindere pe ambele tevi.
                  Ceva in genul >> acestuia << (evident, la dimensiunea corecta).

                  Ar mai fi si o varianta ca >> aceasta <<, dar tot ar trebui sa gasesc un instalator care sa vrea sa munceasca, ca eu nu ma pricep si singur nu m-as pune sa tai tevi.

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1551

                    #10
                    Răspuns la: Trepidatii si zgomot coloana evacuare

                    Primul colier este cel castigator, la dimensiunea necesara canalizarii. Lemnul nu este foarte recomandat pentru ca nu este suficient de elastic.

                    Comentariu

                    • onda
                      Incepator
                      • 12.iul.2018
                      • 1

                      #11
                      Răspuns la: Trepidatii si zgomot coloana evacuare

                      cristea55 Am si eu exact aceeasi problema in ambele bai din apartament. Ai gasit vreo solutie?

                      Comentariu

                      Procesare...