Realizare usi glisante tip hambar

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Razvan Iulian
    Incepator
    • 23.dec.2016
    • 16

    Realizare usi glisante tip hambar

    Buna ziua,
    Sunt in plin proces de renovare a unui apartament de 3 camere si, in curand, voi ajunge la etapa montajului de usi.
    Din considerente practice si estetice ma gandesc serios sa montez usi glisante la bucatarie si baie. Voi explica si de ce:
    1.Usile glisante ofera un aspect mai deosebit (nu cele din PVC/Termopan) si in acelasi timp economisesc spatiu 0,7 mp zona de deschidere se inlocuieste cu max 0,1 mp zona de glisare.
    2. Costurile de realizare in regim propriu DIY pot fi considerabil mai mici
    3. Placerea de a realiza singur ceva util si deosebit in propria casa

    Acum ajung la problemele mele:
    0. Realizarea foii de usa. Am cumparat deja materialele. Pentru rama de usa am cumparat 'scandura' 38x58x2500 pe care o sa o debitez la dimensiune.
    Foaia propriu-zisa o sa o realizez din scandura de rasinoase (lambriu sau pardoseala). Dupa montaj, o sa o grunduiesc si o sa o lacuiesc/vopsesc. Voi vedea dupa montaj
    1. Etansarea usii de intrare in baie: datorita aburului si mirosului este de preferat un sistem de inchidere completa a usi in zonele laterale si sus.
    Datorita glisarii, utilizarea unei garniture de cauciu/silicon este fie inutila in cazul unor jocuri mari de montaj fie ingreuneaza manevrarea usii in cazul unor jocuri mici
    Utilizarea unor perii de 'puf' poate rezolva partial problema dar montajul si jocul minim ar putea cauza o uzura prematura.
    2. Realizarea caii de rulare in partea superioara: feronerie, role, opritori
    Am tot cautat pe piata locala sisteme complete dar nu gasesc deci ar trebui sa fac totul singur. O idee este din platbanda neagra pentru calea de rulare prinsa in perete cu dibluri si distantieri, role de tip garaj cu profil 'V' prinse cu plat-banda fasonata. Cum as putea sa-mi fasonez eu plat-banda in forma de baston? Evident ca-mi trebuie 2 bucati identice ca sa realizez o care le rulare perfect orizontala.
    3. Realizarea caii de ghidare in partea inferioara
    Avand in vedere ca usa gliseaza pe sina montata superior si este sustinuta de aceasta, trebuie sa limitez miscarea perpendiculara pe planul de culisare. O idee ar fi sa-i realizez in cant in partea inferioara a usii in care sa ingrop o rola de plastic/Teflon, care sa ruleze pe o cale pozata pe pardoseala. Aveti ceva idei?
    4. Praguirea
    Este o cerinta sau nu? Personal nu prefer pragurile mai ales ca am un baiat mic caruia ii place sa alerge prin casa dar nu-i place sa se uite pe unde merge sau sa-si ridice picioarele prea mult cand alearga

    Am atasat cateva poze cu modele de usi, inclusiv sitemul de glisare preferat.
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Sistem glisare pe role.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	41,4 KB 
ID:	641744Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Foaie de usa.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	32,3 KB 
ID:	641745

    Razvan.
  • sly123
    Membru Marcant
    • 24.iun.2010
    • 309

    #2
    Răspuns la: Realizare usi glisante tip hambar

    Feronerie este posibil să găsești la SEA sau la Hafele.
    Și mai este cel puțin o firmă care livrează acest tip de feronerie.
    Ultima editare de sly123; 19.ian.2017, 09:32.

    Comentariu

    • Razvan Iulian
      Incepator
      • 23.dec.2016
      • 16

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Realizare usi glisante tip hambar

      Un link catre produsele in cauza se poate? Navigarea si site-ul Hafele este extreme de anevoioasa.

      Comentariu

      • gmtiby
        Living Legend
        • 24.oct.2008
        • 1192

        #4
        Răspuns la: Realizare usi glisante tip hambar

        Ghidarea in partea inferioara o poti face ingropata, si asa elimini acel prag de care s-ar putea impiedica cel mic. Ca si intretinere, ma gandeam ca rolele de jos de ghidare sa le faci din duramid, sau chiar si plastic, culoarea o alegi tu, singurul inconvenient e ca se va strange mai multa mizerie acolo, dar o poti trage f usor cu aspiratorul. Rolele de jos le poti face f subtiri, asta ca sina sa-ti iasa f ingusta si estetica.

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6865

          #5
          Răspuns la: Realizare usi glisante tip hambar

          Ca panou de usa ai putea sa pui sticla sablata pt un aspect de efect .
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • Razvan Iulian
            Incepator
            • 23.dec.2016
            • 16

            #6
            Răspuns la: Realizare usi glisante tip hambar

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	rola rulment.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	163,9 KB 
ID:	627657
            Postat în original de gmtiby
            Ghidarea in partea inferioara o poti face ingropata, si asa elimini acel prag de care s-ar putea impiedica cel mic. Ca si intretinere, ma gandeam ca rolele de jos de ghidare sa le faci din duramid, sau chiar si plastic, culoarea o alegi tu, singurul inconvenient e ca se va strange mai multa mizerie acolo, dar o poti trage f usor cu aspiratorul. Rolele de jos le poti face f subtiri, asta ca sina sa-ti iasa f ingusta si estetica.
            Multumesc,
            Asa ma gandeam si eu, sa fac ghidajul 'ingropat' la nivelul pardoselii. Ai o idee (link) de unde pot sa achizitionez rolele de ghidare?
            Am gasit rolele de rulare la SEA pe site dar ei nu vand la PF si zic ca aprovizioneaza la hypermarket-urile de materiale de constructii gen Praktiker, Brico, Dedeman dar nu le gasesc. O sa ma duc direct la magazine sa investighez.
            Mai ramane problema fasonarii de plat-banda. Any ideas?
            R.
            Ultima editare de Razvan Iulian; 19.ian.2017, 10:16. Motiv: Adaugare imagine

            Comentariu

            • Razvan Iulian
              Incepator
              • 23.dec.2016
              • 16

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Realizare usi glisante tip hambar

              Postat în original de coby
              Ca panou de usa ai putea sa pui sticla sablata pt un aspect de efect .
              Imi aduc aminte ca am vazut un post vis-a-vis de o usa glisanta din sticla sablata la un moment dat dar tocmai aspectul de lemn (rustic) e ceea ce imi place. Odata baia finisata, o sa fie un contrast fain intre modern si 'vechi'. Plus ca feroneria pentru sticla e foarte greu de gasit: finisaje superioare, montaj pretentios, etansare laterala greoaie...din ce am vazut modele pe internet.
              In plus, ar trebui o sticla securizata destul de groasa care cu siguranta este scumpa, trebuie gaurita...

              Comentariu

              • sly123
                Membru Marcant
                • 24.iun.2010
                • 309

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Realizare usi glisante tip hambar

                Postat în original de Razvan Iulian
                Un link catre produsele in cauza se poate? Navigarea si site-ul Hafele este extreme de anevoioasa.


                Hafele: http://easylink.hafele.com/is-bin/IN...onSource=Image

                Comentariu

                • sly123
                  Membru Marcant
                  • 24.iun.2010
                  • 309

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Realizare usi glisante tip hambar

                  Postat în original de Razvan Iulian
                  Imi aduc aminte ca am vazut un post vis-a-vis de o usa glisanta din sticla sablata la un moment dat dar tocmai aspectul de lemn (rustic) e ceea ce imi place. Odata baia finisata, o sa fie un contrast fain intre modern si 'vechi'. Plus ca feroneria pentru sticla e foarte greu de gasit: finisaje superioare, montaj pretentios, etansare laterala greoaie...din ce am vazut modele pe internet.
                  In plus, ar trebui o sticla securizata destul de groasa care cu siguranta este scumpa, trebuie gaurita...
                  Se găsește feronerie pentru sticlă: DORMA și GEZE.
                  La fel producători de sticlă există, dar depinde din ce oraș sînteți.

                  Comentariu

                  • Razvan Iulian
                    Incepator
                    • 23.dec.2016
                    • 16

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Realizare usi glisante tip hambar

                    Multumesc,
                    Din ce vad, sistemele Hafele se preteaza la usi glisante de mobilier. Aceste sisteme presupun frezare pentru acomodarea feroneriei iar una din fete este expusa (spre interiorul dulapului). Ceea ce caut eu este ceva rustic, la vedere, cat mai simplu.
                    Oricum multumesc pentru efort. Va tin la curent cu solutia gasita si aplicarea ei.
                    R.

                    Comentariu

                    • sly123
                      Membru Marcant
                      • 24.iun.2010
                      • 309

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Realizare usi glisante tip hambar

                      Postat în original de Razvan Iulian
                      Multumesc,
                      Din ce vad, sistemele Hafele se preteaza la usi glisante de mobilier. Aceste sisteme presupun frezare pentru acomodarea feroneriei iar una din fete este expusa (spre interiorul dulapului). Ceea ce caut eu este ceva rustic, la vedere, cat mai simplu.
                      Oricum multumesc pentru efort. Va tin la curent cu solutia gasita si aplicarea ei.
                      R.



                      În acest katalog să căutați la final pentru lemn și sticlă:

                      Comentariu

                      • sly123
                        Membru Marcant
                        • 24.iun.2010
                        • 309

                        #12
                        Răspuns la: Realizare usi glisante tip hambar

                        Postat în original de Razvan Iulian
                        [ATTACH=CONFIG]96422[/ATTACH]
                        Multumesc,
                        Asa ma gandeam si eu, sa fac ghidajul 'ingropat' la nivelul pardoselii. Ai o idee (link) de unde pot sa achizitionez rolele de ghidare?
                        Am gasit rolele de rulare la SEA pe site dar ei nu vand la PF si zic ca aprovizioneaza la hypermarket-urile de materiale de constructii gen Praktiker, Brico, Dedeman dar nu le gasesc. O sa ma duc direct la magazine sa investighez.
                        Mai ramane problema fasonarii de plat-banda. Any ideas?
                        R.
                        SEA are sistem complet dacă îmi aduc aminte.
                        Ei lucrează cu firmele de mobilă, astfel că îți recomand să îți dea 2-3 firme și discuți cu una din aceste firme să îți vîndă setul de feronerie.

                        Comentariu

                        Procesare...