Protectie instalatie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • davidb
    Membru
    • 03.dec.2012
    • 205

    Protectie instalatie electrica

    Datele problemei:

    Am alimentare trifazica iar in cutia de bransament este o siguranta de 50A. De aici pleaca pe o lungime de aprox 25m un cablu subteran 4x25 de cupru care ajunge in camera tehnica.

    Aici ma gandeam sa intru cu acest cablu intr un distribuitor de unde vor pleca alimentari pentru tablourile electrice. Exista impamantare realizata si la masuratori a fost 1.92.

    Acum intrebarile:

    1 - Este ok folosirea unei sigurante tetrapolare diferentiale de 40A si 300ma (trei sute) aici in tabloul de distributie?

    2 - Ma gandesc ca nu ar strica nici un descarcator tot in aceasta cutie ?

    Ca idee fiecare tablou alimentat de aici va avea o siguranta principala de 32A si diferentiale de 30mA pt circuitele sensibile. Nu doresc sa discut acum decat despre acest tablou de distributie

    Va multumesc
    Ultima editare de davidb; 19.ian.2017, 15:16.
  • Armata
    Membru
    • 14.sep.2008
    • 250

    #2
    Răspuns la: Protectie instalatie electrica

    1. Este ok, atat timp cat consumul simultan "din tablourile secundare" nu depaseste 40A. Practic, prin montarea acelei generale de 40A limitati curentul maxim disponibil in locatia respectiva si castigati un nivel de selectivitate ca sa nu trebuiasca sa parcurceti cei 25m pana in punctul de bransare.

    2. Clar nu ar strica. Ba chiar ar fi util in cazul unor fenomene mai deosebite.
    Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

    Comentariu

    • davidb
      Membru
      • 03.dec.2012
      • 205

      #3
      Re: Protectie instalatie electrica

      1 - Teoretic acestea ar trebui montate inainte de distributia propriuzisa ca sa proteze toate tablourile corect?

      2 - Am scris mai sus diferentiala de 300ma, asa mi s a recomandat la un mom dat. ce face diferentiala de 300ma?

      3 - Aveti cumva vreo recomandare pentru descarcator? banuiesc ca trebuie sa fie tot tetrapolar ca sa protejeze toate fazele..

      Comentariu

      • electricman
        Membru Marcant
        • 26.iul.2009
        • 690

        #4
        Răspuns la: Protectie instalatie electrica

        Postat în original de davidb
        Datele problemei:

        Am alimentare trifazica iar in cutia de bransament este o siguranta de 50A. De aici pleaca pe o lungime de aprox 25m un cablu subteran 4x25 de cupru care ajunge in camera tehnica.

        Aici ma gandeam sa intru cu acest cablu intr un distribuitor de unde vor pleca alimentari pentru tablourile electrice. Exista impamantare realizata si la masuratori a fost 1.92.

        Acum intrebarile:

        1 - Este ok folosirea unei sigurante tetrapolare diferentiale de 40A si 300ma (trei sute) aici in tabloul de distributie?

        2 - Ma gandesc ca nu ar strica nici un descarcator tot in aceasta cutie ?

        Ca idee fiecare tablou alimentat de aici va avea o siguranta principala de 32A si diferentiale de 30mA pt circuitele sensibile. Nu doresc sa discut acum decat despre acest tablou de distributie

        Va multumesc
        1-Pune tot una de 50A/100mA
        2-E chiar recomandat ,te sfatuiesc pt sa iei unul de la obo.
        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

        Comentariu

        • mbostangiu
          Membru Marcant
          • 31.dec.2011
          • 594

          #5
          Răspuns la: Protectie instalatie electrica

          Daca in aval urmeaza distributie catre tablouri secundare eu nu as folosi diferential (sau as folosi unul selectiv)
          Apoi dupa distribuitor trebuie sa protejati cablurile care alimentaza alte tablouri, insa astfel trebuie sa micsorati progresiv (si poate prea mult) valoarea sigurantelor. In mod normal ar trebui sa plecati de la consumatori catre sursa si nu invers.
          “Quality means doing it right when no one is looking.”

          Comentariu

          • davidb
            Membru
            • 03.dec.2012
            • 205

            #6
            Re: Protectie instalatie electrica

            Tablourile si circuitele sunt gandite de la consumatori, intrebarea era strict referitoare la distributie.

            Descarcatorul se monteaza ininte sau dupa siguranta de protectie?

            Multumesc

            Comentariu

            • Armata
              Membru
              • 14.sep.2008
              • 250

              #7
              Răspuns la: Re: Protectie instalatie electrica

              Postat în original de davidb
              2 - Am scris mai sus diferentiala de 300ma, asa mi s a recomandat la un mom dat. ce face diferentiala de 300ma?
              Cand ati spus ca nu doriti sa discutati despre tablourile secundare am presupus ca sunteti cat de cat in tema pe acest subiect. Ca reducerea de putere(de la 50A la 40A) o faceti in mod constient, nu doar pentru ca cineva a facut o recomandare. Daca m-am inselat cred ca este mai bine sa mai detaliati putin pentru ca diferentiala poate sa faca mai multe sau mai putine in functie de cum arata tablourile secundare si siguranta de la bransament.
              Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

              Comentariu

              • mbostangiu
                Membru Marcant
                • 31.dec.2011
                • 594

                #8
                Răspuns la: Protectie instalatie electrica

                Daca gandesti anumite parti ale instalatiei fara a tine cont de imaginea de ansamblu risti sa mearga fiecare individual dar impreuna sa fie probleme.
                Descarcatoate sunt de mai multe tipuri si grupe de protectie iar in functie de ce se doreste de la descarcator se stabileste modul si locul de conectare.
                Spor la treaba.
                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                Comentariu

                • davidb
                  Membru
                  • 03.dec.2012
                  • 205

                  #9
                  Re: Protectie instalatie electrica

                  Ok, poate nu am dat suficiente detalii, reformulez :

                  1 - casa cu 3 nivele (P+E+M) .
                  2 - bransament asa cum am spus in primul post, cablul de alimentare in camera tehnica
                  3 - fiecare etaj are tabloul lui si circuitele definite. Generala din fiecare tablou este de 32A. Nu am consumatori mari ci doar chestii uzuale. Prizele sunt echilibrate pe circuite si sunt maxim 4 sau 5 pe circuit.
                  4 - din fiecare tablou coboara un cablu de alimentare de 3x6mm2 pana in camera tehnica
                  5 - consumatorii mari din bucatarie (plita si cuptorul) au circuite dedicate fiecare
                  6 - in camera tehnica va fi si tabloul aferent parterului.

                  Acum reformulez intrebarea:

                  In cutia de distributie doresc sa am o protectie suplimentara inaintea tablourilor practic. Aici nu sunt hotarat ce sa fac anume.

                  Va multumesc

                  Comentariu

                  • Armata
                    Membru
                    • 14.sep.2008
                    • 250

                    #10
                    Răspuns la: Re: Protectie instalatie electrica

                    Am trei masini. Cu una ma duc la munte, cu una ma duc la mare si cu una ma plimb prin oras. Dar vreau inca una mai buna. Ceva recomandari?

                    Fara suparare, dar cam asa suna si descrierea dumneavoastra.
                    Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 748

                      #11
                      Răspuns la: Protectie instalatie electrica

                      Postat în original de davidb
                      Datele problemei:

                      Am alimentare trifazica iar in cutia de bransament este o siguranta de 50A. De aici pleaca pe o lungime de aprox 25m un cablu subteran 4x25 de cupru care ajunge in camera tehnica.

                      Aici ma gandeam sa intru cu acest cablu intr un distribuitor de unde vor pleca alimentari pentru tablourile electrice. Exista impamantare realizata si la masuratori a fost 1.92.

                      Acum intrebarile:

                      1 - Este ok folosirea unei sigurante tetrapolare diferentiale de 40A si 300ma (trei sute) aici in tabloul de distributie?

                      2 - Ma gandesc ca nu ar strica nici un descarcator tot in aceasta cutie ?

                      Ca idee fiecare tablou alimentat de aici va avea o siguranta principala de 32A si diferentiale de 30mA pt circuitele sensibile. Nu doresc sa discut acum decat despre acest tablou de distributie

                      Va multumesc
                      Diferentiala de 300mA e mult prea mare. Pana iti declansaza asta... ai sa mori cu zile. Asta o foloseste furnizorul in BMP-uri ca sa nu furi curent. Ori pui una de 100mA, ori pui pe fiecare circuit protejat cate una de 30mA.
                      Descarcatorul il pui in paralel cu generala. Daca vrei pt supratensiuni atmosferice iti recomand clasa 2 - 20KA. Dca vrei pt supratensiuni de comutatie pune de 10KA.

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #12
                        Răspuns la: Protectie instalatie electrica

                        Diferentiala de 300mA nu cred ca o monteaza pentru protectia contra electrocutarii. A mentionat ca va monta pe circuitele sensibile 30mA.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • davidb
                          Membru
                          • 03.dec.2012
                          • 205

                          #13
                          Răspuns la: Protectie instalatie electrica

                          Nu vreau sa credeti ca am abandonat postul doar ca sunt prins cu altele acum.

                          O sa pun zielele astea schema generala cu tablourile si distributia pentru edificare

                          Va multumesc

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            #14
                            Răspuns la: Protectie instalatie electrica

                            Asteptam cu interes noutatile.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • RaspoElectric
                              Membru Marcant
                              • 17.feb.2009
                              • 707

                              #15
                              Răspuns la: Re: Protectie instalatie electrica

                              Postat în original de Armata
                              Am trei masini. Cu una ma duc la munte, cu una ma duc la mare si cu una ma plimb prin oras. Dar vreau inca una mai buna. Ceva recomandari?

                              Fara suparare, dar cam asa suna si descrierea dumneavoastra.
                              Si sa consume putin. !
                              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                              Comentariu

                              Procesare...