Problema perete subtire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vopmihai
    Incepator
    • 20.ian.2017
    • 4

    Problema perete subtire

    Salut. Am o camera vecina. Peretele este extrem de subtire. Se aud vocile, televizorul.. pana in cealalta camera. Am chemat un meserias si a procedat in felul urmator: pe perete a pus lipit vata bazaltica de 5 grosime, apoi un sistem de bare de aluminiu iar peste rigips fonic de 12,5. Si tot se aude, parca nici nu a contat ce a facut. Intrebarea mea e urmatoarea, a gresit el ordinea sau ce a folosit nu are efect?
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1382

    #2
    Răspuns la: problema perete subtire

    Verificati sa nu aveti ceva doze de priza tip tub care comunica in ambele parti ale peretelui sau sau alte gauri mascate sau decupaje prin care se poate propaga sunetul. Am intilnit cazuri cind 2 vecini se auzeau reciproc prin tubul gol din spatele tabloului electric, practic o bucatade tub de 90 sau 110, nu mai retin exact.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #3
      Răspuns la: Problema perete subtire

      Din ce este realizat acel perete subtire? Ce structura are?

      Comentariu

      • vopmihai
        Incepator
        • 20.ian.2017
        • 4

        #4
        Peretele cred ca e din bca. Ideea este ca se aude pana in a doua camera. Nu ma deranjeaza tropaiala cat vocile.. se aud perfect, cu tot cu peretele ala pe care mi l a facut. Ce solutii am?

        Nu am goluri, iar priza mi a pus speciala pentru rigips. A lipit vata bazaltica de perete a pus pe ea structura de aluminiu si apoi peretele de rigips de 12,5 fonic. Si tot se aude tare, de parca e degeaba...

        Este posibil ca vata pe care a folosit o sa nu fie pentru izolat fonic? Sau sistemul de prindere sa fie gredit cu elemwnte lipsa? Si inca o intrebare: intre vata minerala si burete fonoabsorbant ce ar izola mai bine?
        Ultima editare de Gemini; 23.ian.2017, 09:16.

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1382

          #5
          Răspuns la: Problema perete subtire

          Sa intelegem ca e vb de un perete intr dvs. Si vecini. Sau?
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Răspuns la: Problema perete subtire

            Nu aveti foto cu sistemul realizat? In general vata nu se lipeste pe perete iar structura pentru gipscarton este dinotel galvanizat, nu din aluminiu. Probabil sa confundati.
            Sunteti sigur ca zgomotul trece tot prin acelasi perete? Sistemul realizat, daca a fost corect pus in opera, trebuia sa estompeze zgomotul.
            Vata a fost aplicata complet pe surpafata, exista spatiu intre gipscarton si vata?

            Comentariu

            • vopmihai
              Incepator
              • 20.ian.2017
              • 4

              #7
              Răspuns la: Problema perete subtire

              A pozitionat vata de perete, apoi a pus un sistem de aluminiu si deasupra lui rigips fonic de 12,5. Am atasat o poza.
              O intrebare daca cunoasteti intre burete cofrat si membrana autoadezivata ce izoleaza mai bine fonic?
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Răspuns la: Problema perete subtire

                La ce membrana autoadeziva va referiti?

                Comentariu

                • vopmihai
                  Incepator
                  • 20.ian.2017
                  • 4

                  #9
                  Răspuns la: Problema perete subtire

                  Bloctek 70, am tot citit sute de pagini pe forumuri si inca nu am gasit o solutie concreta pentru izzolarea pe cale aeriana..

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    #10
                    Răspuns la: Problema perete subtire

                    Izoaltia realizata initial ar fi trebuit sa aduca stoparea transmisiei zgomotului pe cale aeriana. Este ceva ce nu are logica inlucrarea dvs. , este aproape imposibil sa faci o lucrare si sa nu se cunoasca niciun fel de efect pozitiv.
                    Vata are capacitatea de izolare si aceasta structura realizata de dvs. este una de baza, cea mai simpla. Cred ca optiune apentru lipirea vatei pe perete nu a fost una inspirata. Tot spatiul din structura de gipscarton trebuie sa fie plin cu vata, fara a o presa. Mai conteaza si modul de montare al profilelor si eventualelor bride utilizate, ruperea contactului cu suprafetele solide de prindere.
                    Membrana sintetica ar fi trebuit utilizata in interiorul sistemului realizat deja, ca prin strat de izolare. Singura nu cred ca va ofera foarte multe avantaje, la fel si buretele gofrat.

                    Comentariu

                    Procesare...