Exploatare centrala termica Viadrus

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ervin
    Membru
    • 07.ian.2016
    • 154

    #16
    Răspuns la: Exploatare centrala termica Viadrus

    Din ce tip de materiale este construita casa?

    Comentariu

    • Cipri1
      Membru
      • 14.aug.2012
      • 264

      #17
      Răspuns la: Exploatare centrala termica Viadrus

      Casa este construita din caramida porotherm.

      Mi s-a spart teava de apa calda pentru al 2 lea an la rand. Teava am izolat-o cu vata si imbracata in tabla, dar tabla am gasit-o desfacuta. Am golit instalatia din robinetul de golire de langa boiler (boiler pe care l-am scos din priza). Nu o sa am probleme cu el ( sa se sparga), nu ? Asta s-a intamplat dupa 1h si ceva de cand am facut focul. Probabil era sparta mai demult si atunci s-a dezghetat.

      Comentariu

      • Cipri1
        Membru
        • 14.aug.2012
        • 264

        #18
        Răspuns la: Exploatare centrala termica Viadrus

        Nu ma poate ajuta nimeni?

        Comentariu

        • Cipri1
          Membru
          • 14.aug.2012
          • 264

          #19
          Răspuns la: Exploatare centrala termica Viadrus

          16,5 grade in Casa

          23 grade afara

          De ce?

          Comentariu

          • Al|n
            Incepator
            • 20.ian.2018
            • 13

            #20
            Ai rezolvat problema?

            Comentariu

            • gmtiby
              Living Legend
              • 24.oct.2008
              • 1044

              #21
              Ciprian, colegii de aici au incercat sa te tot ajute, dar tu pare ca nu prea vrei sa fii ajutat. Acest lucru il spun,deoarece eu am acut o casa cu suprafata de 130 m2 , parter si pod mansardat, izolata DOAR cu 5 cm pe eext, in pod cu 20 cm de vata, dar cand faceam focul ( cam pe la 80 de gr, sau chiar mai mult ) tineam centrala VIADRUS DE 30 KW, care apropo, cred ca ai gudonul in ea de vreo 5 cm, deoarece o tii la o temp f joasa, in 30-40 de min dupa ce ajungea la temp setata (80 gr minim ) in casa era de manaca scurta, mai putin iarna cand afara erau -15 gr, cub -10-5 in maxim 2 ore era de maneca scurta in casa. Ca o paranteza...intr-o seara ma tot batea la cap sotia ca ii este frig... am tinu cam o ora centrala in 80-85 gr, facusem in casa 37 de gr la parter iar la etaj 40 + ( intre etaj si parter aveam vata minerala de 10 cu folie de AL ) si crede-ma ca stateam si transpiram.
              Ca si concluzie, daca tot nu stai acolo de ce nu faci un efort sa izolezi casa ? De ce crezi ca ti-au inghetat tevile ? ( sa fie de la proasta izolatie ? ) De ce crezi ca ai caloriferele bine dimensionate ??? Ai bypas intre tur si retur ? Cu ce dim a tevii a plecat instalatorul din centrala si unde a inceput sa o reduca ? Eu nu am bagat carbuni deloc ( nu am avut ) iar autonomia pe lemne nu depasea 3-4 ore, lemne de cam 1 an... nu atat de bine uscate ca ale tale... Chiar crezi ca instalatia e facuta perfect ? Crezi ca eu nu aveam pierderi pe cos ? Dar erau minore.... cosul neizolat, fiind din caramida refractara speciala pt cos cu diametrul interios de 180, iar diametrul iesirii de la centrala era de 160. Citeste cu MARE atentie ce am scris atat eu cat si colegii de aici si inainte sa spui NU si ca ai caloriferele perfect montate ( sunt macar in diagonala racordate la instalatie ? ) si perfect dimensionate mai verifica odata.... Da-ne dimensiunile camerelor cu lungimea caloriferelor si mai discutam. Poze cu centrala, ma refer la legaturi, ai pus sa le vedem ? Eu nu le vad....

              Comentariu

              Procesare...