Exploatare centrala termica Viadrus

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cipri1
    Membru
    • 14.aug.2012
    • 264

    Exploatare centrala termica Viadrus

    Se dau :
    -centrala Viadrus 45 kw
    -amprenta la sol 11x9
    -suprafata incalzita : P+1 E
    -h nivel : 2,85 parter , 2,70 etaj ( aici un + - 5,10 cm )
    - casa nu e izolata
    - camera centralei e la 2 m de prima camera


    Sunt nemultumit de :
    1. Autonomie ( caloriferele sa fie cel putin caldute ) . Cu lemne daca o umplu si trag trapa de fum 3 degete nu tine mai mult de 2h , hai 2 h jumatate maxim ! Lemnele nu sunt foarte groase si sunt din 2015 . Cu carbuni daca o umplu tine undeva la 6 , 7 h maxim , dar trebuie sa fie mult jar . La fel ca lemnele si carbunii sunt tot din 2015 . Asta in conditiile in care focarul e plin . Daca e pe jumatate plin cu lemne dupa 1 h trebuie sa alimentez , iar cu carbuni dupa 2 h jum ~ ! Stiu ca lemnele si carbunii trebuie sa arda mocnit . Concluzia e ca imediat se racesc caloriferele desi in centrala mai e jar 20-25 % din capacitatea focarului .
    2. Temperatura din casa . Este una scazuta chiar si atunci cand caloriferele ard ! O sa revin intr-un post cu dimensiunea caloriferelor , dar sunt bine dimensionate . Nu ma refer neaparat numai atunci cand sunt de la -10 grade afara . Nu cred ca au fost vreodata mai mult de 20 grade in casa . Asta in cel mai fericit caz . De obicei e undeva pe la 17,18 grade . Stau cu 2 perechi de pantaloni si 3 bluze si tot imi e frig .

    Ce ar trebui sa fac pentru a avea o temperatura normala in casa , constanta si cu o autonomie a centralei decenta ?
    Partea cu izolatul cade avand in vedere ce am scris mai sus . Sunt n case neizolate in care temperatura din camere si autonomia sunt normale .
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    #2
    Răspuns la: Exploatare centrala termica Viadrus

    Partea cu caloriferele " bine dimensionate" e in general aiurea pt ca temperaturile de functionare ale caloriferelor sunt luate sus. Mariti suprafata radianta prin adaugarea de calorifere si veti simti diferenta in sensul ca la acelasi consum veti avea caldura. Acum o buna parte din caldura merge pe cos. Cu ce temperatura mergeti pe tur si retur?
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • gcom61
      Incepator
      • 04.iun.2010
      • 75

      #3
      Răspuns la: Exploatare centrala termica Viadrus

      Am un coleg de serviciu,care a avut aceeasi problema.
      Corect cred ca ar fi,faptul ca,caloriferele sunt calde un timp prea scurt si o parte importanta din caldura rezultata din arderea combustibilului merge la cos.
      Rezolvarea colegului...a fost inserarea pe traseul gazelor de ardere a unui recuperator de caldura homemade.
      Acesta,in realitate era o teava de300mm diametru ,prin care treceau tevi de 50mm diametru(prin acestea circuland fumul).In spatiul dintre tevi circula apa de retur din calorifere si apoi intra in centrala.Nu am vazut constructia,insa,omul a spus ca a bagat in teava de 300mm diametru,cate tevi de 50mm au incaput(?)...
      A functionat in aceasta configuratie 3sau 4 ani,si apoi a renuntat la centrala optand pt o instalatie homemade cu soba din teracota cu schimbator de caldura inclus .
      Are deja cativa ani si este f multumit...

      Comentariu

      • elixir
        Membru marcant
        • 01.nov.2009
        • 368

        #4
        Răspuns la: Exploatare centrala termica Viadrus

        1. izolatie slaba/inexistenta
        2. pierderi mari pe cos
        3. calorifere subdimensionate.
        daca o sa dai detalii cu referire la punctele mentionate, poate gasesti si o rezolvare!

        Comentariu

        • Cipri1
          Membru
          • 14.aug.2012
          • 264

          #5
          Răspuns la: Exploatare centrala termica Viadrus

          Postat în original de Temelye
          Partea cu caloriferele " bine dimensionate" e in general aiurea pt ca temperaturile de functionare ale caloriferelor sunt luate sus. Mariti suprafata radianta prin adaugarea de calorifere si veti simti diferenta in sensul ca la acelasi consum veti avea caldura. Acum o buna parte din caldura merge pe cos. Cu ce temperatura mergeti pe tur si retur?
          Nu inteleg prima propozitie .
          Sunt camere normale in care n-are rost sa mai pun un calorifer si unde temperatura e scazuta . E cald langa calorifer , la cativa m de el deja se simte frigul .
          Temperatura de pe manometru e in medie pe la 60 de grade , deja cand coboara la 50 caloriferele se racesc .

          Postat în original de gcom61
          Am un coleg de serviciu,care a avut aceeasi problema.
          Corect cred ca ar fi,faptul ca,caloriferele sunt calde un timp prea scurt si o parte importanta din caldura rezultata din arderea combustibilului merge la cos.
          Rezolvarea colegului...a fost inserarea pe traseul gazelor de ardere a unui recuperator de caldura homemade.
          Acesta,in realitate era o teava de300mm diametru ,prin care treceau tevi de 50mm diametru(prin acestea circuland fumul).In spatiul dintre tevi circula apa de retur din calorifere si apoi intra in centrala.Nu am vazut constructia,insa,omul a spus ca a bagat in teava de 300mm diametru,cate tevi de 50mm au incaput(?)...
          A functionat in aceasta configuratie 3sau 4 ani,si apoi a renuntat la centrala optand pt o instalatie homemade cu soba din teracota cu schimbator de caldura inclus .
          Are deja cativa ani si este f multumit...
          Nu vreau sa ajung sa improvizez sau sa fac alte modificari . Nu vad rostul atata timp cat instalatia e dimensionata corect .


          Postat în original de elixir
          1. izolatie slaba/inexistenta
          2. pierderi mari pe cos
          3. calorifere subdimensionate.
          daca o sa dai detalii cu referire la punctele mentionate, poate gasesti si o rezolvare!
          1. Am o cunostinta care are aceeasi centrala , un volum mai mic de incalzit ( nu cu multi mc ) , dar care merge brici . La 60 de grade in centrala poti sa stai la maneca scurta .
          2. M-am gandit ca am pierderi mari pe cos si mai mult decat atat poate varianta cu cos de 250 mm ext 200 int mm ( izolatie de 50 mm ) e una supradimensionata .
          3. Cum am scris si mai sus , sunt camere unde nu am nevoie mai mult de un calorifer si tot nu e cald cateva h .

          Comentariu

          • provilla
            Membru marcant
            • 23.mar.2010
            • 647

            #6
            Răspuns la: Exploatare centrala termica Viadrus

            incearca o pompa mai mare , ma gandesc daca faci mai rapid schimbul de caldura , o parte din caldura care pleaca pe cos ramane in casa prin viteza schimbului de caldura ?

            radiatoarele sunt aplasate sub geamuri ?

            geamurile de care sunt ?

            eu personal asi merge cu o temperatura mai mare in instalatie , 70-85 de grade .
            Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

            Comentariu

            • bulba grig
              Membru Marcant
              • 27.oct.2011
              • 364

              #7
              Răspuns la: Exploatare centrala termica Viadrus

              Puffer !!????!!!

              Comentariu

              • provilla
                Membru marcant
                • 23.mar.2010
                • 647

                #8
                Răspuns la: Exploatare centrala termica Viadrus

                pufferul e mai mult pt confort sau pt egalizarea diferentelor de temperatura recuperate din pierderi , de car pt cresterea randamentului
                Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                Comentariu

                • Cipri1
                  Membru
                  • 14.aug.2012
                  • 264

                  #9
                  Răspuns la: Exploatare centrala termica Viadrus

                  Postat în original de provilla
                  incearca o pompa mai mare , ma gandesc daca faci mai rapid schimbul de caldura , o parte din caldura care pleaca pe cos ramane in casa prin viteza schimbului de caldura ?

                  radiatoarele sunt aplasate sub geamuri ?

                  geamurile de care sunt ?

                  eu personal asi merge cu o temperatura mai mare in instalatie , 70-85 de grade .
                  Am 2 pompe , una pe tur , cealalta pe retur . Pleaca prima ( normal ) si cand intra a 2 a ( pe la 60 de grade ) merg ambele concomitent cateva minute , apoi ramane doar a 2 a .
                  Nu stiu ce sa raspund la intrebarea cu cosul .
                  Radiatoarele da , sunt amplasate sub geamuri .
                  Geamurile sunt tip termopan .

                  Comentariu

                  • Cipri1
                    Membru
                    • 14.aug.2012
                    • 264

                    #10
                    Răspuns la: Exploatare centrala termica Viadrus

                    Pana la urma cred ca problema NU e de la centrala ci de la ... CASA . Si nu e vorba de izolatie , repet .

                    Azi pe 18 grade C * afara era un frig in casa de abia puteai sa stai . De vina sunt pierderile de caldura , dar de unde atatea pierderi incat sa fie o temperatura asa de scazuta in casa atunci cand e cald afara ? Nu am avut un termometru dar nu erau mai mult de 13,14 grade .

                    Comentariu

                    • Cipri1
                      Membru
                      • 14.aug.2012
                      • 264

                      #11
                      Răspuns la: Exploatare centrala termica Viadrus

                      Mentiune : La etaj in camere mi s-a exfoliat gletul aproape pe tot perimetrul camerei imediat sub tavan .

                      Comentariu

                      • elixir
                        Membru marcant
                        • 01.nov.2009
                        • 368

                        #12
                        Răspuns la: Exploatare centrala termica Viadrus

                        in primul post al tau ne spui ca nu ai casa izolata, apoi te plangi ca nu ai cald in casa..qed.
                        dar batman....

                        Comentariu

                        • Cipri1
                          Membru
                          • 14.aug.2012
                          • 264

                          #13
                          Răspuns la: Exploatare centrala termica Viadrus

                          Nu intra in discutie izolarea casei atata timp cat nu poti sta in ea asa cum e acum.
                          Pardoseala si peretii sunt reci dupa 2,3 zile in care fac focul.Care ar putea fi motivul ?
                          Update fata de ce am scris in primul post: Am mai pus 2 calorifere. Degaba.

                          Comentariu

                          • Cipri1
                            Membru
                            • 14.aug.2012
                            • 264

                            #14
                            Răspuns la: Exploatare centrala termica Viadrus

                            La parter nu am izolat cu vata de sticla tavanul. La pod da.

                            Comentariu

                            • Cipri1
                              Membru
                              • 14.aug.2012
                              • 264

                              #15
                              Răspuns la: Exploatare centrala termica Viadrus

                              Up !!!!!!!!!!!!!!!

                              Comentariu

                              Procesare...