+ Răspuns la subiect
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 15 din 15

Subiect: Usa intrare apartament

Răspuns la: Usa intrare apartament

Au fost 3 bari de otel de fi16 cred, deasupra usii....dar au fost scoase deoarece a trb sa sparga caramida, usa fiind mai inalta ca cea veche.... Deasupra caramizilor este o grinda. Nu pot scoate toate caramizile deoarece o sa fie de munca mult si practic ele se tineau in acele 3 bari pana s-a intarit adezivul... Sa pun profil pt rigips ? si sa-l prind in capete si la mijloc de caramizi ? Ele par ca stau bine... acum nu stiu la cutremur ce se poate intampla.... sa incerc sa bag alte 2-3 fiare care sa tina caramizile , inainte de reparatie si pe urma sa repar ?
    Ultima modificare făcută de gmtiby; 28.12.2017 la 14:35.

Daca le puneti la loc (barele de otel) va fi tot ca o frectie la picior de lemn cum a fost si inainte.
    daca spuneti ca deasupra caramizilor este o grinda de beton,atunci lasati caramizile sa se sustina singure, lipiti gips cu adeziv de caramida.
    Nu mai dati gauri sau alte inventii pt a monta profile.
    Adeziv recomandat- rifix sau pearlfix.

Da Mircea, asa consider si eu ca a fost o frectie cu acele bari puse... am mai vb cu cineva si mi-a spus sa stau linistit ca acele caramizi se "autosustin " cu jutorul adezivului, daca era sa cada, o faceau cand au spart acum, sau aveam crapaturi sau fisuri in perete, iar eu nu am. O sa vad cum fac pana la urma... dar voi lipi rigipsul cu ce mi-ai recomandat. O sa vad care e mai bun si pe acela o sa-l folosesc.

Multumesc frumos pentru info si sfaturi.

Cu stima,

Tibi

Citat Postat în original de mirceaknap Vezi post
    Adeziv recomandat- rifix sau pearlfix.
    Amandoua sunt la fel de bune
    Rifix = Rigips
    Pearlfix= Knauf
    Cu placere si spor la treaba.

Da, am cautat si am vazut !
    Multumesc frumos .