Modificare construcție după intabulare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • costel2017
    Incepator
    • 11.feb.2017
    • 1

    Modificare construcție după intabulare

    Am o casă P+M și acum, după ce am intabulat-o, vreau să fac o modificare minoră, să renunț la o parte dintr-un acoperiș și să fac o lojă, un balcon.
    Mă interesează următoarele aspecte:
    1. Dacă îmi trebuie autorizație de construcție în cazul ăsta?
    2. Dacă da, pot apela la alt proiectant decât cel inițial? (de primul nu am fost mulțumit, iar acum când casa e intabulată sper că am terminat colaborarea.) Proiectul primului proiectant s-a încheiat, iar acum vreau o modificare a unui imobil deja existent. Nu am putut face acest lucru în timpul construcției casei fiindcă proiectantul a „dispărut” din țară..
    3. Structura de rezistență rămâne neschimbată. nu modific decât 12 mp de acoperiș pentru a avea o lojă sub el.
    4. facultativ (dacă e nevoie de proiect și autorizație, cam cât ar costa raportat la prețul proiectului? e proporțional sau se va considera reevaluarea întregii construcții).
    Rog răspunsuri cât de cât avizate...
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2210

    #2
    Răspuns la: Modificare construcție după intabulare

    1. Ar trebui sa aveti proiect si autorizatie.
    2. Da, puteti apela la orice arhitect, acest lucru se putea face si in timpul constructiei si era mai usor decat sa o luati de la capat.
    4. Costurile sunt date de cel de proiectare, cel de autorizare care este procent din valoarea lucrarilor si nu a casei reevaluate, alte taxe colaterale.

    Depinde si de locatie, dar mult timp va fi alocat obtinerii documentelor.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    Procesare...