Centrala si calorifere incalzire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dragomircatalin1983@gmail
    Incepator
    • 09.nov.2016
    • 6

    Centrala si calorifere incalzire

    Buna ziua, am o problema referitor la incalzirea unei case P+M,
    Dupa mai multe vizite in magazine specializate tot NELAMURIT AM RAMAS, va adresez o intrebare poate ma puteti ajuta: IMI CER SCUZE DACA FAC RECLAMA UNEI/ UNOR FIRME NU DORESC ACEST LUCRU
    Amprenta casei 72 mp caramida 25 + 10 polistiren, casa situata in jud. Ilfov
    Precizez ca instalatia este deja montata prin pardoseala ppr.
    Necesarul de calorifere pentru casa ar fi in total de 11 la numar :
    Living 22mp suprafata vitrata 5 mp( 2 calorifere- 800/ 1400)
    Dormitor 16 mp suprafata vitrata 2 mp( 1 calorifer- 1400)- 3 dormitoare
    Dormitor 18 mp suprafata vitrata 3 mp( 1 calorifer 1600)
    Bucatarie 11,5 mp suprafata vitrata 1,6mp ( 1 calorifer 1000)
    Hol parter 7mp (1 calorifer 800)
    Hol etaj 4 mp(1 calorifer 600)
    baie 4 mp suprafata vitrata 0.4 mp ( portprosop 600x1200)
    baie 7 mp suprafata vitrata 0.4 mp ( portprosop 600x1500)
    Caloriferele ar trebui sa fie marca AIRFEL
    Centrala IMMERGAS VISTRIX 24/28 ( s-a ales aceasta centrala pentru ca nu exista camera tehnica se va monta in bucatarie si din spusele ,,,,,,,,ar produce apa calda pentru 2 consumatori odata si sa nu uit si din considerente financiare )
    INTREBARE/????????????????
    1. Calorifere am vazut pe poate site-urile ca puterea este calculata la o valoare a agentului termica de 90 de grade pe tur si 70 pe retur- aprox. 3000 W
    Pentru condensatie temperatura apei nu trebuie sa depaseasca 55 de grade , in cazul aceasta cat au puterea radianta ( pe cine am intrebat ........nu am primit un raspuns Ex: 1000W, 2000W)
    2.Nu sunt de meserie dar ma gandesc chiar este mai rentabil cu condensatia, dc intreb:
    EX: Daca trebuie sa incalzesc un dormitor 22-23 C la o valoare a agentului termic de 80-90 de grade dureaza 'x' minute/ ore, pentru aceeasi incapare daca valoarea agentului este de 50 de grade nu v-a dura mai mult, in concluzie centrala v a functia un timp mai indelungat( INTREB??????NU MA PRICEP)
    3. Ce parere aveti de centrala amintita mai sus credeti ca ar fi ok pentru casa.
    Va multumesc .....
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #2
    Răspuns la: Centrala si calorifere incalzire

    Timp mai mare de functionare cu consum mai mic ( condensatie + temp apei mai joasa ) deci arzatorul nu merge in capacitate 100% ca nu are nevoie . Pai daca la 90 de grade avem 3000 w la 55 de grade avem x unde x= .... regula de trei simpla din care se mai scade ceva ( pierderi ) nu mult .
    Acuma depinde si de cat de termoizolata este casa ( chestii care numa dvs le stiti ca nu ati pomenit nimica ) .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1387

      #3
      Răspuns la: Centrala si calorifere incalzire

      Faza cu timpul de functionare mai scurt e o aparenta. Cel mai bine iesiti cu calorifere cit mai mari( calculele acelea la 70 de grade inseamna caldura aruncata pe cos) si o temperatura pe tur sub 55 grade. Fiecare lucru are un optim. In cazul centralelor pe gaz, de obicei e varianta cu condensatie, la cele pe lemne , centralele din tabla de inox care pot functiona la temperaturi joase ( tot un fel de condensatie). Si la autoturisme daca rulati cu 180km/h veti consuma dublu la suta de km decit daca rulati cu 95km/h, chiar daca ajungeti mai repede, si sa nu mai vb de uzuri si riscuri.
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Centrala si calorifere incalzire

        Postat în original de Temelye
        ....
        Si la autoturisme daca rulati cu 180km/h veti consuma dublu la suta de km decit daca rulati cu 95km/h, chiar daca ajungeti mai repede, si sa nu mai vb de uzuri si riscuri.
        Nu e bun exemplul ...
        Daca mergi la vale , nu e asa !
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1387

          #5
          Răspuns la: Centrala si calorifere incalzire

          Ok, dar din nr total de km facuti intr-un an sa spunem, cit reprezinta rulajul la vale? 1 la mie, probabil.
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • dragomircatalin1983@gmail
            Incepator
            • 09.nov.2016
            • 6

            #6
            Răspuns la: Centrala si calorifere incalzire

            Daca va uitati mai cu atentie am precizat casa este facuta din caramida 25 + 10 cm de polistiren

            Comentariu

            Procesare...