Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12199

    #16
    Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

    Nu este nevoie de ghilimele , caci se poate folosi direct "cablu intenc".... si a scapat de problema .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      #17
      Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

      Pozarea cablurilor prin îngropare directă în perete, fără tuburi (bineînțeles acele cabluri care se pretează pentru un astfel de montaj) nu este o tragedie. Vorbim, bineînțeles, despre cabluri, nu despre conductoare.
      Normativul nu instituie obligativitatea de a avea în toate situațiile acces la cabluri sau conductoare și lasă la latitudinea proiectatntului să stabilească dacă acest acces este necesar sau nu.
      Sincer, eu nu agreez această metodă de montare a cablurilor, dar am apelat de câteva ori la ea, la solicitarea expresă a beneficiarului lucrării (în mod paradoxal lucrarea iese mai ieftină așa decât cu conductoare trase în tuburi) și numai după ce am informat beneficiarul despre toate dezavantajele metodei.
      O astfel de instalație am făcut în urmă cu vreo 5 ani la un apartament de bloc. Conexiunile în doze le-am cositorit și, totodată, am lăsat la fiecare conductor din doze o rezervă generoasă pentru eventualitatea necesității remedierii unei supraîncălziri a unui contact. Secțiunile conductoarelor și valorile disjunctoarele au fost dimensionate corespunzător (2,5 mmp/16A la prize, 1,5 mmp/6A la iluminat) și am făcut câte un circuit de prize distinct pentru fiecare încăpere și pentru receptoarele electrice de putere mai mare (boiler, mașină de spălat rufe). Am tras și un circuit de rezervă cu 2,5 mmp, dus prin toate încăperile și ale cărui capete au fost lăsate libere în toate dozele de derivație. Toate disjunctoarele și aparatajul terminal este Schneider (gama Acti9 la disjunctoare și Unica Top la prize și întrerupătoare).
      La o verificare a instalației făcută în ianuarie a.c. la solicitarea beneficiarului, am constatat că nu există niciun fel de urmă de încălzire a vreunui conductor sau conexiune, deși se utilizează și calorifere electrice pe timpul iernii. Într-o astfel de situație e clar că „accesul la conductoare” nu este deloc necesar.
      Pe de altă parte, marea majoritate a instalațiilor electrice din „portofoliul” propriu au fost executate cu conductoare trase prin tuburi, respectându-se regulile de tragere pentru a avea oricând acces la conductoare. Ghiciți ce? Toate funcționează foarte bine și niciodată n-a fost nevoie să schimb vreun conductor. Părerea mea este că grija deosebită în execuție pentru „zonele critice” ale unei instalații (și mă refer la conexiuni și calitatea aparatajului folosit) sunt mai importante decât necesitatea accesului la conductoare și că o astfel de instalație poate să funcționeze zeci de ani fără nicio problemă, nefiind nicidecum o situație „tragică”.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1382

        #18
        Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

        Realist vorbind, in situatiile in care este nevoie de acces la conductoare, in majoritatea cazurilor apar modificari ale spatiului interior care necesita alte pozitionari de trasee. In cazul existentei tuburilor bergman este ieftin si usor. In cazul traseelor "inmormintate" e mai complicat, mai scump si cu inca o tura de deranj pt proprietar si vecinii aferenti in cazul blocurilor. Si daca se mai schimba proprietarul inca o data, alte gusturi, alte trasee, etc. Daca gindim in varianta" dupa mine nu conteaza" e ok orce varianta de instalatie.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1382

          #19
          Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

          Apropo de mai ieftin pe moment si mult mai scump in timp este" inventia " conductoarelor de aluminiu tip intenc. A fost un comunist care a calculat ce economie se face la nivel de tara din diferenta folosirii acestui tip de conductor in detrimentul conductoarelor din cupru in tub. Toti au spus ura si ia fost data si o prima. Dar tipic pt Romania comunista, nimeni nu a calculat pierderile generate de aceasta "economie" care timpul a dovedit, sunt de citeva ori mai mari. Daca as fi pe interes, as tacea deoarece la blocuri e mereu de lucru datorita genialului intenc. Asa ca spor la intenc, da' daca se poate din aluminiu, va rog.
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12199

            #20
            Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

            Postat în original de Temelye
            .......Daca as fi pe interes, as tacea deoarece la blocuri e mereu de lucru datorita genialului intenc. Asa ca spor la intenc, da' daca se poate din aluminiu, va rog.
            Ai dreptate , dar dupa citi ani ? Instalatiile pe aluminiu / intenc , si-au facut treaba cu prisosinta . Si acum dupa zeci de ani , cind teoretic si-au epuizat perioada de explotare , sint functionale . Singura problema este numai in zona aparatajului terminal , problema rezolvabila .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1382

              #21
              Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

              Poate nu gindesc conform societatii de consum, dar am cumva un fel de respect pt bunuri de care se pot folosi si nepotii. Idem vizavi si de instalatiile electrice.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • Ervin
                Membru
                • 07.ian.2016
                • 153

                #22
                Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

                Nu agreez nici eu instalatiile realizate cu aluminiu,dar la vremea lor isi faceau treaba.
                La vremea respectiva consumatorii casnici nu aveau electrocasnice multe si nici nu consumau cat se consuma in ziua de azi. Daca discutam de consumatorii industriali era fix invers,se consuma mult mai mult pe vreme lu`Nea Nicu decat astazi... Au aparut aparate "noi" care in occident erau ceva normal,dar la noi au ajuns tarziu.Am si eu un client care cere executia instalatiei fara tub copex/bergman,cablurile din cupru masiv,plate (asemanatoare cu cele de aluminiu),iar circuitele de prize sa fie alimentate din ambele capete din tabloul electric.

                Comentariu

                • Armata
                  Membru
                  • 14.sep.2008
                  • 250

                  #23
                  Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

                  Din proprie experienta pot spune ca intenc inca isi mai face treaba. Din motive de nestiinta, nu am refacut instalatia electrica la renovarea apartamentului. Iar iarna, suplimentez incalzirea cu aproximativ 3kw(2*1.5). Singurul incident de pana acum a fost topirea bornei de iesire de la contuarul electric electronic(evident, un surub prost strans de ei cand l-au montat, combinat cu imposibilitatea verificarii lui periodice din cauza sigilului).
                  Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    #24
                    Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

                    Temelye
                    Intenc-ul nu e o inventie comunista, poate doar utilizarea aluminiului la fabricarea lui.
                    Si in prezent exista cabluri-punte, asemanatoare intencului, dar cu conductoare din cupru, fabricate in tari care n-au fost vreodata comuniste. Si se si utilizeaza pe scara larga.
                    Pe de alta parte, referitor la faptul ca avem o problema cu cablurile ingropate daca trebuie sa mai modificam ceva in timp, iti reamintesc ca, chiar daca suntem in propria locuinta, LEGAL nu avem voie sa modificam nimic fara proiect si autorizatie. Dar noi suntem romani, asadar trebuie sa avem posibilitatea sa spargem peretii cu instalatia electrica ingropata ori de cate ori "vrea" muschii nostri.
                    Repet: in principiu sunt de parere ca cea mai buna metoda de instalare a traseelor electrice ingropate este montarea in tuburi, dar sub nicio forma nu voi face un "fetis" din asta, atata vreme cat exista si alte variante corecte si legale.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    Procesare...