Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • pacolino
    Incepator
    • 11.oct.2014
    • 5

    Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

    Salutare!

    As vrea sa stiu daca pot face o instalatie electrica numai cu TUBURI BERGMAN de 11mm prinse cu bride metalice.

    Constructia este la rosu cu caramida interioara de 11,5 cm, consider ca daca ma apuc sa bag flexul pe o parte si pe de alta a peretelui interior de caramida nu e chiar ok.

    Astfel ma gandesc ca apelarea la tuburi de 11mm ar fi o solutie de compromis buna, avand in vedere ca nu trebuie sa mai fac canale in ziduri(sunt netencuite). Probabil ca tencuiala o sa fie de un 2-2,5 cm.

    Credeti ca e o idee buna, sau macar a facut cineva asa ceva?
    Fișiere Atașate
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #2
    Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

    Un amarit de circuit de 3x2,5 s-ar putea sa fie prea mare si prea greu de bagat pe un tub de 11 . Va fi nevoie de multe tuburi paralele pt un singur traseu .
    Clemele metalice pot oxida si sa " iasa " pata pe zid .
    Taiati zidurile cu o masina de canelat santuri , apoi lipite tuburile din loc in loc cu ipsos , si restul incarcat cu tencuiala . Sigur nu cade casa , dar se pot respecta normele de montaj .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • pacolino
      Incepator
      • 11.oct.2014
      • 5

      #3
      Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

      In 10-13mm de tencuiala sa iese rugina?

      Eu zic ca e munca(manopera) mai putina cu tuburile de 11mm.

      De la grinda in sus spre placa nu conteaza ca sunt tavane false, deranjul e la peretii interiori care sunt destul de subtiri.

      Eram curios daca se folosesc in mod frecvent aceste tuburi de 11, avand in vedere ca sunt de mult timp pe piata.

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1382

        #4
        Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

        Inchiriati o freza de canal cu 100ron/zi si faceti ceva ok. Acum e tirziu, o sa va dau miine mai multe detalii.
        Ultima editare de Temelye; 19.feb.2017, 23:03.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1382

          #5
          Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

          Asa cum spune si domnul Mircea, pe tub de 11 pina si un simplu 3x2,5 il bagati greu. Daca puneti multe tuburi de 11 unul linga altul iar nu e prea ok deorece va fi o zona slaba,tencuiala nu prinde prea bine pe tuburi de plastic, plus ca aveti o zona cam lata in care nu puteti da gauri si alte chestii. Tuburile de 11 se folosesc uneori pt iluminat la tavanele de bloc in ideea unui sant cit mai putin profund pt a nu taia plasa de Buzau aflata la suprafata. In cazul dvs, probabil cea mai optima varianta ar fi sa va trasati cu creta locurile unde vin taiate santurile,va puteti trasa si dozele(ma gindesc ca puneti modulare) apoi dupa ce totul e trasat,inchiriati pt o zi o freza de canal cu tot cu aspirator (undeva la 100ron/zi), va luati 2 discuri format turbo care se preteaza mai bine la poroterm si rezolvati problema ca la carte. Find canal taiat puteti folosi tot tub fix(bergman) de 16 si 20. Daca aveti o afinitate fata de tubul de 11 il puteti folosi la lustre dar avind in vedere ca puneti rigips, eu v-as sfatui sa puneti tot de 16
          Cit despre slabirea zidului,fiti linistit,grosul instalatiilor electrice la casele de poroterm sunt facute cu santuri sparte nu taiate si stiti si dvs ca porotermul find casant, se sparge urit. La freza puteti regla adincimea, sa taiati cit va lasa inima.Si la final orcum il leaga tencuiala. Apropo, daca ar fi sa puneti tuburile aparent, fara sant, si nu bagati plasa in tencuiala, in timp aveti sanse sa va apara fisuri pe deasupra tubului. Mai multe detalii gasiti la rubrica Taiere canale in beton, de pe forum. Succes.
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

            Nu recomand asa ceva, am vazut o astfel de lucrare unde beneficiarul murea de ciuda ca a acceptat asa ceva si la fel cum a spus si Temelye dupa un timp avea fisuri pe pereti si se vedeau exact traseele in majoritatea zonelor.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • GeorgeTrisina
              Membru marcant
              • 27.sep.2012
              • 748

              #7
              Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

              Postat în original de pacolino
              Salutare!

              As vrea sa stiu daca pot face o instalatie electrica numai cu TUBURI BERGMAN de 11mm prinse cu bride metalice.

              Constructia este la rosu cu caramida interioara de 11,5 cm, consider ca daca ma apuc sa bag flexul pe o parte si pe de alta a peretelui interior de caramida nu e chiar ok.

              Astfel ma gandesc ca apelarea la tuburi de 11mm ar fi o solutie de compromis buna, avand in vedere ca nu trebuie sa mai fac canale in ziduri(sunt netencuite). Probabil ca tencuiala o sa fie de un 2-2,5 cm.

              Credeti ca e o idee buna, sau macar a facut cineva asa ceva?
              Si daca pui de 16mm, cu ce te deranjaza? 3x2,5 iti intra cam la limita, iar pt 3x1,5 e foarte ok.
              Nu te gandi la bride, mai bine sapa santuri cu freza si astupa cu ipsos dupa ce pui tubul.

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1382

                #8
                Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

                Sau daca nu ai nevoie de priza rapida, in loc de ipsos poti folosi Rifix pt lipit regipsul. Lipeste bine si e lucrabil mai mult timp decit ghipsul. Eu in ultimul timp il folosesc la prins dozele modulare in loc de ipsos. Pun dozele il locasuri sa verific daca se incadreaza cum trebuie, apoi fac jumatate de galeata de Rifix cu malaxorul si le pun fain-frumos, iese mai ok decit cu ipsosul.
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1687

                  #9
                  Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

                  Postat în original de Temelye
                  Sau daca nu ai nevoie de priza rapida, in loc de ipsos poti folosi Rifix pt lipit regipsul. Lipeste bine si e lucrabil mai mult timp decit ghipsul.
                  Idem și pasta de rosturi Rigips Super.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1687

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

                    Postat în original de Temelye
                    Daca puneti multe tuburi de 11 unul linga altul iar nu e prea ok deorece va fi o zona slaba,tencuiala nu prinde prea bine pe tuburi de plastic, plus ca aveti o zona cam lata...
                    Dacă la finisarea peretelui în acea zonă se utilizează o fâșie de plasă din fibră de sticlă înglobată în tencuială nu vor mai fi probleme. Am făcut instalații în care am avut 6-7 tuburi de 16 montate unul sub altul și după ce peretele s-a finisat în modul descris mai sus nu a apărut niciun fel de fisură, nici chiar după câțiva ani.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1382

                      #11
                      Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

                      Postat în original de Cherubino
                      Idem și pasta de rosturi Rigips Super.
                      Da, chiar mai bun, numai ca e mai scump, cred ca e undeva la 60 lei un sac iar Rifixul e cam 27 lei.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • pacolino
                        Incepator
                        • 11.oct.2014
                        • 5

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

                        Postat în original de Cherubino
                        Dacă la finisarea peretelui în acea zonă se utilizează o fâșie de plasă din fibră de sticlă înglobată în tencuială nu vor mai fi probleme. Am făcut instalații în care am avut 6-7 tuburi de 16 montate unul sub altul și după ce peretele s-a finisat în modul descris mai sus nu a apărut niciun fel de fisură, nici chiar după câțiva ani.
                        Fix asa o sa fac si eu, am vorbit cu mai multa lume, parerile sunt pro si contra ca si aici de altfel.

                        Insa daca o sa folosesc tuburi de 11 si 13mm, iar tencuiala, gletul si lavabila se duc lejer in 25mm..cu o plasa peste sper sa nu am probleme.

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13007

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

                          Postat în original de pacolino
                          Fix asa o sa fac si eu, am vorbit cu mai multa lume, parerile sunt pro si contra ca si aici de altfel.
                          Insa daca o sa folosesc tuburi de 11 si 13mm, iar tencuiala, gletul si lavabila se duc lejer in 25mm..cu o plasa peste sper sa nu am probleme.
                          Tu iti facigriji doar pentru cum pozezi tuburile.
                          Parerea mea este ca va trebui sa hotarasti intai ce bagi prin tuburi, apoi alegi tuburile si ulterior vezi cum le montezi. Ca spargi peretele exterior al caramizilor sau nu, ramane de vazut.
                          Daca tragi Cu rigid prin tuburi, parerea mea este ca va fi vai si amar.
                          Cu toate benzile de armare, nu este deloc sanatos sa nu se acopere tuburile cu ceva tencuiala, chiar si 1cm. Apoi grosimea stratului de tencuiala nu o stabilesti acum, masori peretii si vezi cat iese in functie de cat de drepti sunt ziditi. Poate va fi mai subtire sau mai groasa tencuiala, masoara mesterul tencuitor si o sa iti spuna exact.
                          Gletul est de finisare iar daca substratul (zidaria si tencuiala nu este ok), o sa te intrebi de ce tot crapa pe ici sau pe colo.
                          Eu zic sa analizezi mai profund si fara a te crampona de tuburile subtiri.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • Temelye
                            Living Legend
                            • 23.apr.2014
                            • 1382

                            #14
                            Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

                            E corect ce spune VYS. Si la o adica 1cm in plus de tencuiala pe toti peretii pe care vin tuburi, adica cam pe toti, inseamna ceva material, mai scump decit a ingropa putin tuburile.
                            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                            Comentariu

                            • mbostangiu
                              Membru Marcant
                              • 31.dec.2011
                              • 594

                              #15
                              Răspuns la: Instalatie electrica cu tuburi bergman de 11mm

                              Imi permit sa adaug si eu un argument pentru contra tubului de 11: de ce-l mai puneti? Daca tot faceti o treaba dupa principiul "las' ca merge si asa" atunci renuntati la tuburi si puneti direct cablu sau conductor, am vazut sute de apartamente in blocuri noi facute in acest mod si rezultatul e spectaculos: se aprinde lumina, merge frigideru ...
                              Va rog sa cititi cu atentie si ghilimelele.
                              “Quality means doing it right when no one is looking.”

                              Comentariu

                              Procesare...