Consolidare casa de paianta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • CYobY
    Incepator
    • 17.apr.2016
    • 7

    Consolidare casa de paianta

    Buna ziua, in toamna anului trecut am inceput sa consolidez o casa veche din paianta si extindere cu doua camere plus terasa, dar n am reusit sa o termin din cauza unor probleme cu constructorul, a pierdut si foarte mult timp la lucrare a venit iarna plus altele
    etapele consolidarii au fost: am sapat pe langa zidurile casei si un pic pe sub fundatie la o adancime de 1m ( 1.50 m pe partea de din panta a casei) pentru a turna beton pentru consolidare, la talpa am pus o grinda de fier de care am legat plasa sudata
    la colturi si pe la jumate zidurilor am lasat fier pentru a turna stalpi
    pentru poze vedeti link ul de mai jos



    schema casa http://i.imgur.com/4HNsh0H.png

    Acum, cand se face vremea buna as vrea sa termin lucrarea, sa dau acoperisul vechi jos( se vede n poze) (motivul pentru care is doua randuri de grinzi este pentru ca, a mai fost odata schimbat acoperisul), sa daram cosul de fum si sa il construiesc de jos din coltul zidului tot din elementi de aia( 7-8 m intaltme), sa torn centurile peste stalpii lasati pe dinafara, deci numai pe stalpi nu si pe zidurile exterioare, vreau sa torn centura si pe zidurile interioare care sa se lege cu centura de pe stalpii de beton, dar problema e ca diferenta de nivel dintre stalpi si zidurile interioare e cam de 60 poate chiar 70 de cm, deci n am cum sa torn o centura asa inalta ce solutii as avea ? din cate stiu Bca nu pot zidi peste paianta (lut) ca nu face priza, odata cu turnarea centurii sa torn si buiandrugii , dupa turnare sa intalt(zidesc) peretii exteriori sa ajung la nivelu centurii de pe stalpii, dar nu am idee cum as putea sa fac asta, astept sugestii si parerii multumesc
Procesare...