Solutie pete mucegai

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Felix44
    Incepator
    • 20.feb.2017
    • 20

    Solutie pete mucegai

    Am o problema cu mucegaiul intr-o camera. Apare mucegai pe la imbinarea peretilor (unul din pereti este interior si unul exterior) si pe perete exterior.
    Orientarea peretelui cu problema este nord, fereastra in camera respectiva este spre est.
    Am raschetat tot de pe pereti pana la tencuiala, stratul vechi de glet s-a desprins foarte usor, practic fiind dezlipit de tencuiala.
    Pentru refacerea peretilor as putea sa folosesc o amorsa anti mucegai inainte de glet? Ar ajuta la ceva?
    Ma gandesc la imbinarea peretilor sa folosec ceresit cs 11 si apoi sa gletuiesc peste el. Am cautat glet anti mucegai dar nu am gasit nimic.
    Mucegaiul a aparut in special in zonele unde nu a fost circulatie de aer, era mobilier montat pe peretele respectiv.
    O sa incerc cat de mult se poate sa las peretele sa se aeriseasca, sa nu il blochez cu mobilier, dar as dori sa stiu daca m-ar ajuta o amorsa antimucegai aplicata inainte de glet. Pentru refacerea tencuielii am in plan sa folosesc cs 11 la imbinari, ct 126 grosier si ct 127 finisaj. Dupa gletul de finisaj amorsa antimucegai si lavabila tot antimucegai. Pentru vopsele ma gandesc la Spor antimucegai sau Danke.
    Aveti vreo idee care sa ma ajute la finisarea peretilor si care sa previna aparitia mucegaiului?
    Blocul nu este izolat termic, caldura este cea la comun fara repartitoare, temperatura in camera respectiva este undeva la 21 de grade, fereastra este termopan 3 camere.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Răspuns la: Solutie pete mucegai

    Solutia antimcuegai curata zonele respective si elimina sporii de mucegai si urmele ce mai raman. Va proteja zona o perioada insa cu timpul, daca se mentin conditiile de umezeala pe perete, mucegaiul o sa reapara, pe timpul sezonului rece urmator.
    Refacerea zonei se poate face dupa curatarea cu solutie antimcuegai, utilizand gleturile mentionate de dvs.
    Izolara exterioara ar fi solutia care va creste temperatura pe acel perete exterior si mucegaiul nu ar mai avea conditii sa apara.
    In caz contrar, alta solutie minune care sa impiedice mucegaiul nu exista la nivel de glet sau finisaj. Totul tine de gradul de izolare al peretilor sau asigurarea unei cantitati de energie suficiente pe zonele cupierde mari, circulatia aerului pe toate zonele de colt etc.

    Comentariu

    • Felix44
      Incepator
      • 20.feb.2017
      • 20

      #3
      Răspuns la: Solutie pete mucegai

      Multumesc pentru raspuns. Am pus un strat de cs 11 la imbinarile peretilor unde era problema. O sa aplic CT17 apoi straturile de glet. Dupa glet amorsa antimucegai si lavabila antimucegai, ambele Superweiss. In acest fel sper sa se diminueze mucegaiul pe viitor.
      Ar fi ideala izolarea exterioara dar fiind vorba de bloc nu pot sa iau in calcul acest aspect, poate daca se vor mai face reabilitari...

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Răspuns la: Solutie pete mucegai

        Tratati intai cu solutia antimucegai inainte de a face vreo reparatie si lasati sa actioneze.

        Comentariu

        Procesare...