Fonoizolare cu vata semirigida Ursa TERRA 78P

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • jimmy_x86
    Incepator
    • 22.feb.2013
    • 60

    Fonoizolare cu vata semirigida Ursa TERRA 78P

    Doresc sa izolez fonic un perete comun din caramida prin crearea unui nou perete independent de urmatoarea configuratie, de la peretele existent inspre interior:
    1. 2cm spatiu aer
    2. 10 cm vata de sticla sau minerala
    3. Rigips Fonic
    4. Rigips Fonic sau Rigips RF 15 (rezistent la foc de 1,5cm)

    Peretele va fi construit pe structura metalica CW+UW, deci nu va intra in contact cu cel de caramida.

    Am doua intrebari:
    1. Ce parere aveti despre sortimentul Ursa TERRA 78P pentru aceasta constructie?
      As alege acest sortiment in detrimentul altora, gen Isover Akusto/Ursa TW Fono, din doua motive: e semirigid si sunt de parere ca nu ar exista posibilitatea ca in timp sa se taseze. Al doilea e pretul, foarte apropiat de cele la sul.
    2. Sa folosesc Rigips Fonic sau Rigips RF pt a doua placa?
      As folosi Rigips RF doar pentru a introduce in sistem materiale de diferite compozitii, pentru a imbunatati proprietatile de izolare fonica a noii structuri.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Răspuns la: Fonoizolare cu vata semirigida Ursa TERRA 78P

    Sortimentul de vata Terra este unul bun si il puteti utiliza pentru aplicatia dvs. Rigips fonic este suficient, RF chiar nu isi gaseste locul in acest perete.

    Comentariu

    • jimmy_x86
      Incepator
      • 22.feb.2013
      • 60

      #3
      Re: Fonoizolare cu vata semirigida Ursa TERRA 78P

      Multumesc frumos!
      Ce parere aveti despre acel spatiu de aer de 2cm?
      Mie mi se pare logic, cam pe acelasi principiu ca si la sticla termopan, si l-am vazut si in exemplele pe care le dadeati in http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...e-fonoizolatii.
      Daca e bun acel gol suplimentar de aer, il las. Altfel n-as dori sa irosesc spatiul fara rost.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Răspuns la: Fonoizolare cu vata semirigida Ursa TERRA 78P

        Sigur, spatiul de aer ajuta la disiparea zgomotului aerian transmis prin perete dar nu il putem asimila chiar cu un geam termoizolant, acolo unde mediul este controlat din punct de vedere al umiditatii.

        Comentariu

        • jimmy_x86
          Incepator
          • 22.feb.2013
          • 60

          #5
          Re: Fonoizolare cu vata semirigida Ursa TERRA 78P

          Asa e. Multumesc.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Răspuns la: Fonoizolare cu vata semirigida Ursa TERRA 78P

            Dincolo de peretele de caramida ce spatiu este? Ce grosime are acel perete?

            Comentariu

            • jimmy_x86
              Incepator
              • 22.feb.2013
              • 60

              #7
              Re: Fonoizolare cu vata semirigida Ursa TERRA 78P

              Dincolo de perete este alta casa. Sunt case duplex P+M cu planseu de beton.
              Peretii despartitori sunt formati asa, de la mine:
              - 24 cm caramida
              - 5 cm spatiu, pe care l-am umplut cu vata bazaltica (dar fara sa ofere efectul asteptat)
              - 12 cm caramida

              Atasez doua poze din momentul constructiei (sunt texte in engleza pe ele pt ca le-am pus si pe ceva siteuri).
              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	pic1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	78,6 KB 
ID:	627868Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	pic2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	250,4 KB 
ID:	627869

              Comentariu

              • jimmy_x86
                Incepator
                • 22.feb.2013
                • 60

                #8
                Re: Fonoizolare cu vata semirigida Ursa TERRA 78P

                Daca mai aveti si alte sugestii, sunt binevenite .

                As dori sa discut si cu vecinii sa izoleze peretele comun si pe partea lor, in acelasi mod.
                Astfel ar iesi un perete cu grosimea totala de 70cm, nicio sansa sa se mai transmita sunet prin el (bineinteles sunt cai secundare de transmitere a sunetului).
                Si asa se opreste sunetul de la ambele surse (cum e si indicat).
                Credeti ca ar fi prea mult si n-ar fi necesar sau e o idee buna?

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  #9
                  Răspuns la: Fonoizolare cu vata semirigida Ursa TERRA 78P

                  Este o idee foarte buna, izolarea pe amblele parti ar fi benefica pentru ambii vecini si ar diminua foarte bien tranmiterea zgomotului prin acel perete. Nu grosimea este semnificativa ci izolatia aplicata. Ati inceput lucrarea? Spre acoperis cum aveti izolata zona comuna si planseul spre pod, daca exista?

                  Comentariu

                  • jimmy_x86
                    Incepator
                    • 22.feb.2013
                    • 60

                    #10
                    Re: Fonoizolare cu vata semirigida Ursa TERRA 78P

                    Nu am inceput-o inca, va incepe in vara.

                    Planseul spre pod e la fel pentru ambele case:
                    - gips carton
                    - folie AL
                    - vata de sticla ~15cm
                    - podit cu scandura

                    Podul (nelocuit) comun e despartit prin vata intre doua placi de OSB.
                    Pe partea mea voi consolida acest perete cu 10cm vata + rigips.

                    Invelitoarea e din tigla de beton si folie anticondens.
                    Intre capriori doresc sa adaug vata de sticla de 10cm si sa inchid cu gips catron.

                    Comentariu

                    • jimmy_x86
                      Incepator
                      • 22.feb.2013
                      • 60

                      #11
                      Re: Fonoizolare cu vata semirigida Ursa TERRA 78P

                      Mai am o intrebare.
                      Exista doi pereti perpendiculari pe acel perete comun. Pereti care formeaza casa scarii.
                      In cazul in care vor trebui si acei pereti tratati, daca sunetele transmise prin structura sunt asa de pronuntate, o sa am o problema: nu pot sa pierd mai mult de 2-3cm pentru a-i izola.

                      As vedea urmatoarele posibilitati:
                      1. Un strat de pluta expandata de 2cm lipit de perete.
                      Ce parere aveti de izolarea cu pluta? Cei care o vand o lauda ca fiind cel mai bun izolator fonic natural. N-am vazut, sunt cam sceptic.

                      2. Un strat de rigips fonic prins pe sipci de lemn de 1cm grosime (daca e posibil??) astfel se obtine decuplarea de perete si sunetul nu se mai transmite. Poate si banda de etansare intre sipca si perete.
                      E o improvizatie cam nefericita?

                      Oricum, sunetul transmis prin acesti pereti va fi putin, deci exclud folosirea de materiale "acustice profi".

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #12
                        Răspuns la: Fonoizolare cu vata semirigida Ursa TERRA 78P

                        Aveti un plan al casei, in care sa vedem peretii respectivi?
                        Daca aplicati acele sipci, obligatoriu banda de etansare intre ele si perete. In structura aplicati izolator, vata desfacuta manual, sa nu ramana o cutie goala ce poate amplifica zgomotul.
                        Pluta este un material bun pentru izolatie, termic si fonic.

                        Comentariu

                        • emanu
                          Membru marcant
                          • 06.oct.2008
                          • 504

                          #13
                          Răspuns la: Re: Fonoizolare cu vata semirigida Ursa TERRA 78P

                          cred ca ai avea mai mult succes sa apelezi ori la solutii profi de fonoabsorbante ori metoda simpla care nu da gres! Lipeste un polistiren de 3-4-5cm de zid si apoi toarna un perete din beton armat de 8-10cm de jos pana sus! Nu mai trece sunet prin pereti nici daca se impusca vecinii.

                          Comentariu

                          • jimmy_x86
                            Incepator
                            • 22.feb.2013
                            • 60

                            #14
                            Re: Răspuns la: Fonoizolare cu vata semirigida Ursa TERRA 78P

                            Aici e planul, desenat de mine pe baza celor in momentul constructiei.
                            Daca doriti planul original sa imi spuneti.

                            Am marcat cu rosu peretii de care spuneam, iar cu albastru peretii care urmeaza a fi fonoizolati.

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	house.pdf - Foxit Reader.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	298,8 KB 
ID:	627931

                            Comentariu

                            • jimmy_x86
                              Incepator
                              • 22.feb.2013
                              • 60

                              #15
                              Re: Răspuns la: Re: Fonoizolare cu vata semirigida Ursa TERRA 78P

                              Postat în original de emanu
                              cred ca ai avea mai mult succes sa apelezi ori la solutii profi de fonoabsorbante ori metoda simpla care nu da gres! Lipeste un polistiren de 3-4-5cm de zid si apoi toarna un perete din beton armat de 8-10cm de jos pana sus! Nu mai trece sunet prin pereti nici daca se impusca vecinii.
                              Multumesc pentru sugestie.
                              Dar te rog, cu respect, nu mai recomanda niciodata polistiren in lucrari de izolare fonica.
                              Pereti din beton nu am cum sa torn, casa e deja locuita.

                              Comentariu

                              Procesare...