Consolidare casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • smill
    Incepator
    • 18.feb.2017
    • 3

    Consolidare casa

    Buna ziua.
    De câteva zile sunt intr-o cumpăna și nu stiu ce soluție să iau. Am găsit o casa de vânzare construita in 1972 din bolțari de ciment. În Barlad. Casa de afla in plan inclinat. La demisol are un garaj cu acces din strada (baza din spate a zidului casei fiind la nivelul solului). Garajul are 20 m.p., casa are turnata o placa doar pe zona garajului (și camera situata pe partea garajului), in restul locuinței, proprietarul spune că este turnata o sapa direct pe sol, acoperit de parchet, mozaic din ciment etc. Casa are 95 m.p suprafață construită, are placa de beton deasupra pe toată suprafața ei și acoperiș din tabla peste. În garaj am văzut o grinda, iar din spusele proprietarului reiese că are o fundație, de aproximativ 40-50 cm max. În casă am observat, la vizionare câteva crăpături fine la colțurile ușilor (3) la camerele opuse fata de garaj, in partea din deal, fisuri cu lungimi de max. 50 cm la 45° fata de sol. Tavanul, placa nu are crăpături. Mai sus de casa trece o magistrala de apa, paralela cu acesta la 5-6 m. Pe acea parte fiind câteva infiltrații de apa și mucegai la baza peretelui, in camerele cu crăpăturile colturilor tocului de ușă, in rest casa este o, pereții drepți etc. Între casa și țeavă de apa era din beci de 2 m adâncime care are apa pe toata suprafața de 5 cm! Ce mă atrage la casa? Zona buna ( oarecum centrala), garajul și beciul. Ce mă pune pe gânduri? Consolidarea, și multe altele costuri mari! Poate fi izolată zona din sus a casei de acea apa? Ce sa fac?
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2236

    #2
    Răspuns la: Consolidare casa

    Draga smill,

    In astfel de situatii foto sunt esentiale, la fel ca si deplasarea la fata locului. Puteti atasa foto cu aceasta constructie si detalii ale zonelor in discutie?
    Sanatos ar fi sa cautati un inginer structurist sa vada exact situatia la fata locului sau un expert tehnic.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    Procesare...