Izolatie si gipscarton pe metal

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • alexandru1307
    Incepator
    • 08.mar.2017
    • 3

    Izolatie si gipscarton pe metal

    Incep prin am cere scuze fata de Rugila, sper sa nu se supere ca ii poluez topicul. Nu am stiut sa deschid unul sau inca nu am voie. Multumesc pentru intelegere.
    Buna seara!Am si eu o intrebare legata de ipsos pe teava patrata. Daca ma poate ajuta cineva cu o parere pertinenta as ramane indatorat. Am lipit cu ipsos o bucata mica de gips-carton direct pe teava, imi era imposibil sa pun profil. Pe exterior am pus osb3, vata+folie la mijloc si iar osb3( interior) . Am prins gips-cartonul in negrese pe osb in interior iar partea incercuita din poza am umplut-o cu rigips super si o placuta mica de gips-carton ca sa astup teava si sa ajung la nivelul peretelui. De prins , s-a prins foarte bine insa am citit ca ipsosul din care este facut rigips super ataca metalul foarte rau. Teava este data bine cu grund. Pot sa o las asa(imi va ataca structura?) sau sa scot ipsosul si sa-l inlocuiesc cu un silicon cs-26 neutral ?
    Multumesc celor care au amabilitatea sa citeasca si sa-mi raspunda.
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de Gemini; 08.mar.2017, 07:52.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Răspuns la: Izolatie si gipscarton pe metal

    Nu este o problema legata de afectarea metalului, putin probabil acest lucru. Intrebarea este cat rezista acea bucata de gipscarton lipita in aceasta maniera pe metal?
    Ati fi putut inlocui ipsosul cu adeziv poliuretanic sau se putea fixa alt strat pe metal si apoi lipit gipscartonul. Daca apare condens pe metalul respectiv, gipscartonul si ipsosul vor fi afectate si se vor desprinde.

    Comentariu

    • alexandru1307
      Incepator
      • 08.mar.2017
      • 3

      #3
      Răspuns la: Izolatie si gipscarton pe metal

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	rigips 1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	26,2 KB 
ID:	627896Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	rigips 2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	25,7 KB 
ID:	627897
      Multumesc pentru raspuns. Cel mai mult ma interesa daca o sa-mi atace structura, am mai pus o fasie mica de gips-carton ( lipita tot cu super rigips) si pe un colt de la un stalp de rezistenta ( facut tot din bara patrata si dat cu grund). Mai mult pentru ala ma interesa daca o sa atace ipsosul structura din metal , peste 10-20-30 ani. Nu ar fi bine sa-mi gaureasca metalul si sa vina un cutremur de 6 - 7 peste 20-30ani.
      Pentru lipirea cu spuma ce imi recomandati dintre Adezivul poliuretanic Den Braven si Adeziv Ceresit CT 84 ?
      Multumesc anticipat

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        Răspuns la: Izolatie si gipscarton pe metal

        Pentru adezivul poliuretanic puteti alege CT84 sau pe cel de la Tytan. Daca este posibil, adaugati alt strat intermediar intre gipscarton si metal, este mai sigur asa pentru finisaj.

        Comentariu

        • alexandru1307
          Incepator
          • 08.mar.2017
          • 3

          #5
          Răspuns la: Izolatie si gipscarton pe metal

          Multumesc! O sa va urmez sfatul, dau jos tot ipsosul si o sa lipesc gips-cartonul de metal numai cu ct84.
          O noapte buna si sanatate

          Comentariu

          Procesare...