Montare plita aragaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ana500
    Incepator
    • 24.mai.2010
    • 9

    Montare plita aragaz

    Am nevoie de indrumare pentru montarea unei plite de aragaz. Din criza de spatiu in bucatarie am optat pentru o plita incorporabila cu un singur ochi, montata intr-un corp destul de ingust . Dupa decupajul blatului , marginile de la blat sunt destul de mici iar clemele sunt prea lungi pt spatiul ramas pana la peretii corpului de mobilier . Plus ca nu imi dau efectiv seama unde sa pun masticul pe marginile plitei .Mi se par prea inguste de aprox 0,5 cm. E oare suficient pentru stabilitate ? Am nevoie de solutii pentru a stabiliza aceasta plita in conditiile date . Multumesc anticipat
    Fișiere Atașate
  • emanu
    Membru Marcant
    • 06.oct.2008
    • 504

    #2
    Răspuns la: Montare plita aragaz

    masticul il pui chiar pe acea margine ingusta.
    Asezi plita pe pozitie, presezi pe ea si masticul care iese in afara il tai cu un citit din plastic si-l strangi!
    Nu e pt stabilitate ci pt a nu iti intra apa pe dedesupt sa-ti umfle blatul taiat si sa-ti rugineasca plita! Oricum eforturile pe aragaz sunt verticale nu laterale
    Poti folosi si silicon
    Ultima editare de emanu; 12.mar.2017, 01:53.

    Comentariu

    • ana500
      Incepator
      • 24.mai.2010
      • 9

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Montare plita aragaz

      Multumesc pentru raspuns .
      Ma gandeam eu ca este strict pentru a feri sa intre apa .
      Ma lovesc de altceva . Trebuie sa asigur , cred, stabilitatea . Din moment ce plita se prinde cu cleme in blat iar eu nu le pot folosi .... m-am gandit ca o solutie ar fi sa folosesc niste vincluri potrivite unde o latura sa o prind de plita ( in orificiul unde se prindea clema) iar cealalta latura in peretele corpului de mobilier . E ok asa ?
      Si ar mai fi ceva ... o prostie a unui asa zis meserias care mi-a taiat blatul ,, in valuri,, . Nu imi place cum se aseaza plita , deloc . As vrea sa indrept cumva marginile . Ce tip de silicon, pasta pot folosi pentru reparatii ? tinand cont ca temperatura in zona este mai ridicata si se exercita o oarecare presiune pe margini ( mai ales cand asezi ceva pe plita) .

      Sper ca m-am facut inteleasa corect. Nu ma pricep deloc si vreau sa invat. Multumesc anticipat

      Comentariu

      • Ervin
        Membru
        • 07.ian.2016
        • 153

        #4
        Răspuns la: Montare plita aragaz

        Din spusele dumneavoastra imi dau seama ca blatul a fost decupat mai mult decat trebuia.Nu are importanta daca nu este perfect drept,daca a fost decupat cu fierastraul pendular si nu are mana stabila domnu` mester,iese taietura in "valuri".

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2342

          #5
          Răspuns la: Montare plita aragaz

          Masticul este pentru etansare, iar clemele le mai scurtati...ce mare lucru?!

          Comentariu

          • Ervin
            Membru
            • 07.ian.2016
            • 153

            #6
            Răspuns la: Montare plita aragaz

            Nu se poate o fotografie cu plita asezata in lacasul respectiv,poate ne luminati si pe noi?!?

            Comentariu

            • ana500
              Incepator
              • 24.mai.2010
              • 9

              #7
              Răspuns la: Montare plita aragaz

              Am atasat ceva poze. Nu sunt chiar clare , se vede spatiul liber dintre marginea plitei si marginea blatului
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13008

                #8
                Răspuns la: Montare plita aragaz

                Daca arunci o privire in articolul http://www.vysblog.ro/montare-blat-bucatarie/ o sa vezi masticul respectiv montat pe o chiuveta si pe o plita.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Răspuns la: Montare plita aragaz

                  Daca asezati plita incat sa arate bine de deasupra se vede in vreun loc gaura din blat?
                  Macar acei 5mm de margine acopera pe toata suprafata marginea gaurii?
                  In poza cu plita pozata din partea inferioara este foarte stramba gaura insa ma gandesc ca poate de deasupra este aliniata cu alte elemente.

                  Clemele se pot indoi in alt unghi sau aseza in alta pozitie sa poata fixa. Este necesar sa strangeti acele cleme ca sa preseze corect materialul de etansare. Daca nu se pot monta totusi folositi masticul respectiv si plasati dupa montaj o oala mai mare cu apa pentru a presa plita pe mastic.
                  Ultima editare de Consultant electrice; 13.mar.2017, 10:54.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • ana500
                    Incepator
                    • 24.mai.2010
                    • 9

                    #10
                    Răspuns la: Montare plita aragaz

                    Multumesc pentru indrumari.

                    Comentariu

                    Procesare...