Termoizolatie casa, soclu - constructie veche

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Bogah
    Incepator
    • 27.oct.2015
    • 13

    Termoizolatie casa, soclu - constructie veche

    Buna ziua,

    As dori ajutorul dumneavoastra referitor la urmatoarele probleme:

    Intrebarile urmatoare sunt referitoare la o casa constructie veche din 1960 cu demisol locuit.
    Fundatia casei este in beton dar partea de sub pamant a demisolului este din caramida plina.
    Are facuta hidroizolatie cu membrana doar pe 2 pereti ai casei, pe ceilalti doi exita doar drenaj plus pamant galben.

    Anul acesta ca plan major de reabilitare a ajuns termoizolatia.

    Materialul ales este vata bazaltica minim 10 cm (peste 10 cm nu stiu in ce masura este folositor, poate ma puteti lamuri)
    Nu stiu cum sa procedez la soclu.

    Tinand cont ca este demisol locuit nu as vrea ca polistirenul extrudat la care m-am gandit sa il folosesc pentru partea inferioara a casei sa obtureze respiratia peretilor si infiltrarea umezelii in casa. In momentul de fata nu exita nici o problema de infiltratii, igrasie pe partea de demisol.

    Pe partea exterioara se ridica putina umezeala pe tencuiala(pe partea fara membrana hidroizolanta), folosind polistirenul extrudat m-am gandit ca poate se elimina aceasta problema.

    Nu stiu nici cat de eficienta este solutia cu dranaj plus pamant galben, pentru interior functioneaza.

    Ce considerati ca ar fi mai folositor?

    Hidroizolatie si pe parea fara membrana?
    Polistiren extrudat extrudat pus pe exterior, ingropat si la o anumita adancime in pamant? Ce adancime ar fi optima in cazul acesta?

    Ambele de mai sus?
    Nici una si sa optez doar pentru izolatia casei cu vata de la 60 de cm in sus fata de sol? In cazul acesta care ar fi solutia pentru soclu?


    Va multumesc pentru ajutor si imi cer scuze daca s-a mai discutat pe alt topic, am incecat sa caut dar nu am gasit exact raspunsul.

    Bogdan
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Răspuns la: Termoizolatie casa, soclu - constructie veche

    Polistirenul extrudat ce se va utiliza pentru termoizolare demisol nu poate juca rol de strat hidroizolator. Indicat ar fi sa hidroizolati si celalalti pereti inainte de a trece la termoizolare. Dupa hidroizolare se poate placa demisolul cu polistirenul extrudat pana la cota termosistemului.

    Comentariu

    • Bogah
      Incepator
      • 27.oct.2015
      • 13

      #3
      Răspuns la: Termoizolatie casa, soclu - constructie veche

      Multumesc pentru raspuns, cu polistirenul extrudat se placheaza de la cota 0 sau trebuie mers si sub pamant o anumita adancime?

      Merita investitia in vata bazaltica mai mare de 10 cm?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        Răspuns la: Termoizolatie casa, soclu - constructie veche

        In ce zona sunteti?
        Polistirenul extrudat ar trebui sa acopere suprafata locuibila, inclusiv demisolul. Cu alte cuvinte, de la cota superioara a soclului pana la cota minus corespunzatoare pardoselii de la demisol.

        Comentariu

        • Bogah
          Incepator
          • 27.oct.2015
          • 13

          #5
          Răspuns la: Termoizolatie casa, soclu - constructie veche

          Zona : Sibiu

          Comentariu

          • Constantin21
            Incepator
            • 24.mar.2017
            • 2

            #6
            Răspuns la: Termoizolatie casa, soclu - constructie veche

            Buna seara,

            Va rog, as dori sa hidroizolez si sa aplic ceva decorativ pe soclu casei (construita in 2014). Ce imi recomandati pentru a tine apa departe de casa, ceva sa dureze?

            Constructorul a aplicat polistiren extrudat si apoi tencuit si aplicat plasa. In prezent a crapat in mai multe locuri. Voi atasa doua poze. Va rog, ce imi recomandati?

            Va multumesc.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Razel
              Incepator
              • 26.mar.2017
              • 1

              #7
              Răspuns la: Termoizolatie casa, soclu - constructie veche

              In primul rand trebuie sa faceti hidroizolatia apoi izolatia termica .
              Daca nu vi se pare prea costisitor incercati hidroizolatie lichida de la SIKA
              Decopertati poliestirenul vechi , aplicati hidroizolatia si apoi placati cu polestiren extrudat
              De retinut atunci cand se va aplica plasa peste polestiren la colturile geamului/usa sa nu se mai intrerupa polestirenul si plasa la colturile gemului/usa , de aceea apar fisuri

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #8
                Răspuns la: Termoizolatie casa, soclu - constructie veche

                Postat în original de Constantin21
                Va rog, as dori sa hidroizolez si sa aplic ceva decorativ pe soclu casei (construita in 2014). Ce imi recomandati pentru a tine apa departe de casa, ceva sa dureze? Constructorul a aplicat polistiren extrudat si apoi tencuit si aplicat plasa. In prezent a crapat in mai multe locuri. Voi atasa doua poze. Va rog, ce imi recomandati?
                Nu stiu daca aveti probleme legate de hidroizolatie. Ce se vede infoto este oproblema legata de modul incare s-a termoizolat soclul, calitate slaba a lucrarii. Trebuie decopertate straturile afectate si vazut ce anume exista acolo si nu este corect. Apa ce ajunge in acea zona a ferestrei, pe unde se scurge?

                Comentariu

                Procesare...