Bransament electric trifazat 10 kW

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • FlorinCJ
    Incepator
    • 16.mar.2017
    • 2

    Bransament electric trifazat 10 kW

    Bine v-am gasit!

    Incet, incet ma apropi si eu de momentul inceperii constructiei unei case, dar pana acolo trebuie sa realizez bransarea la reteaua electrica. Sunt in faza obtinerii ATR si as avea nevoie de niste indicatii daca puterile cerute pentru bransament sunt gandite bine:

    - Pi ilumintat = 1kW (am calculat 40 de locuri de lampa pentru casa + dependinte)
    - Pi consumatori monofazici = 3,5 kW
    - Pi consumatori trifazici = 5,5 kW
    - Pi totala = 10 kW
    - Pa = 6 kW (la un coeficient de simultaneitate de 0.6)
    - Sa = 6.6 kVA (la un factor de putere de 0.9)

    Am cerut Pi maximum 10 kW pentru ca cei de la Electrica mi-au spus ca din reteaua aeriana mai mult nu se ofera.

    Ce ziceti, cum arata valorile de mai sus? Sunt rezonabile ca sa imi ofere ATR cu racordare direct la stalpul din coltul gardului, fara sa mi se comunice ca trebuie sa intocmesc studiu de solutie sau sa mi se ofere alte metode costisitoare.
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1382

    #2
    Răspuns la: Bransament electric trifazat 10 kW

    Pe monofazic nu e cam putin 3,5? Numai cuptorul meu de la aragaz are peste 4kW, fara alti consumatori.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • FlorinCJ
      Incepator
      • 16.mar.2017
      • 2

      #3
      Răspuns la: Bransament electric trifazat 10 kW

      Cuptorul + plita electrica + hidrofor le-am trecut trecut ca si consumatori trifazici.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Răspuns la: Bransament electric trifazat 10 kW

        De ce hidrofor trifazat? O pompa de 1.1 kW duce un put de adancime.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • GeorgeTrisina
          Membru marcant
          • 27.sep.2012
          • 748

          #5
          Răspuns la: Bransament electric trifazat 10 kW

          Postat în original de VYS
          De ce hidrofor trifazat? O pompa de 1.1 kW duce un put de adancime.
          N-am prea vazut hidrofoare cu inaltime de aspiratie mai mare de 9m, asa ca hidroforul trebuie putin dezasamblat cu o pompa sumersibila care sa bage in vasul de expansiune. Acea pompa poate sa fie si monofazica.

          Comentariu

          • mbostangiu
            Membru Marcant
            • 31.dec.2011
            • 594

            #6
            Răspuns la: Bransament electric trifazat 10 kW

            In final puterea maxima cam asta este din LEA in jur de 10 kW, adica 16A, poate 20 cu putin noroc. Daca nu aveti incalzire electrica si va echilibrati bine fazele 20A ar trebui sa fie OK si sa nu fie probleme. La 16A nu vad cu ochi buni situatia decat daca impuneti restrictii de functionare in paralel pentru anumiti consumatori.
            “Quality means doing it right when no one is looking.”

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Bransament electric trifazat 10 kW

              Postat în original de GeorgeTrisina
              N-am prea vazut hidrofoare cu inaltime de aspiratie mai mare de 9m, asa ca hidroforul trebuie putin dezasamblat cu o pompa sumersibila care sa bage in vasul de expansiune. Acea pompa poate sa fie si monofazica.
              La acest lucru m-am referit, corect. Poate nu a fost exprimarea prea corecta, am folosit termenul hidrofor pentru ca asa a formutal colegul mesajul, nestiind daca are pompa submersibila sau nu. Prefer varianta cu submersibila dar este alegerea lui.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • spik1
                Living Legend
                • 20.apr.2012
                • 2343

                #8
                Răspuns la: Bransament electric trifazat 10 kW

                Ne spuneti si in ce zona a tarii sunteti?
                Cum naiba, eu am aproape 7 kw pe mono, iar la dumneavoastra nu se poate decat 10 kw trufazic?!

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 748

                  #9
                  Răspuns la: Bransament electric trifazat 10 kW

                  Postat în original de spik1
                  Ne spuneti si in ce zona a tarii sunteti?
                  Cum naiba, eu am aproape 7 kw pe mono, iar la dumneavoastra nu se poate decat 10 kw trufazic?!
                  N-are importanta in ce zona locuieste, ci conteaza cat de incarcata e reteaua din care se alimenteaza. (ex) daca reteaua respectiva are prea multi consumatori, si-i mai da si colegului inca 10KW, atunci exista riscul sa dea protectia transormatorului afara sau mai rau.... sa bubuie.
                  Asta inseamna ca nu au atata putere disponibila.

                  Comentariu

                  • RaspoElectric
                    Membru Marcant
                    • 17.feb.2009
                    • 707

                    #10
                    Răspuns la: Bransament electric trifazat 10 kW

                    Bubuie doar daca e prea incarcata reteaua vis-a-vis de puterea transformatorului.
                    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                    Comentariu

                    • RaspoElectric
                      Membru Marcant
                      • 17.feb.2009
                      • 707

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Bransament electric trifazat 10 kW

                      La casnic 10 kW aproba la trifazic in ACTE.Si da BMPT de 32A.Deci cca 22 kW reali neinductivi.Daca vrei mai mult de 10 kW simultan absorbit intri la studiu de solutie si/sau coloana separata din postul trafo,deci alte costuri ale ATR-ului.Daca e intr-o curte comuna cu retea subterana si au rezerva de putere suficienta pe postul trafo din zona (caz concret) ,etea subterana de ACYABY 3x240+120,putere solicitata pentru o centrala electrica de 27kW + utilizari casnice,Pi=38 kVA,simultan absorbit 30 kW,mi-a dat in ATR BMPT cu sig de 63A,dar ATR a costat 5400 lei.CASNIC.La o firma am avut in ATR 40kW simultan absorbit si au dat ca solutie constructiva bransament cu BMPTde 80A pe soclu,ACYABY 3x50+25.Cel putin asa e in Arad.
                      CU respect ... Ovi
                      Ultima editare de RaspoElectric; 15.apr.2017, 06:58.
                      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                      Comentariu

                      Procesare...