Ascutirea panzelor de circular, freze, burghie, spirale ,dalti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • edy2017
    Incepator
    • 16.mar.2017
    • 19

    Ascutirea panzelor de circular, freze, burghie, spirale ,dalti

    Salut
    Tinand cont ca sau desfiintat majoritatea atelierelor,fabrici ,etc acuma trebuie sa ne descurcam singuri sa facem diferite reconditionari
    Va propun sa discutam despre ascutirea cu disc vidia a diferitelor scule
    Persoanele care folosesc poate ne impartasesc si noua parerile lor,ce este recomandat pantru panze,burghie,freze etc
    0
    vidia
    0%
    0
    freza
    0%
    0
    burghiu
    0%
    0
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1342

    #2
    Răspuns la: Ascutirea cu disc vidia a panzelor de circular,freze,burghie,spirale ,dal

    Sal. Titlul e gresit (daca mai ai drept de editare, schimba vidia cu diamant ) si pui problema tot gresit deoarece nu e vorba de discuri cu VIDIA ci de discuri DIAMANTATE, sunt 2 chestii total diferite Diamantul find cam cel mai dur, cu discurile diamantate se poate ascuti cam orce. Spre ex, daca nu am flexul la indemina, ascut dalti sau burghie cu freza de taiat canale in beton, care are discuri diamantate pe ea.

    Ca sa ma intelegi ca nu vb sa ma aflu in treaba atasez o imagine cu discuri consumate de mine, in decurs de vreun an. Poza e facuta cu ocazia unei curatenii, posibil ca ar mai fi fost si altele, aruncate intre timp

    Click image for larger version  Name:	DSC_0317.jpg Views:	1650 Size:	220.1 KO ID:	627977

    Pentru ce ai tu nevoie, cred ca nu e cazul sa bagi bani in discuri super bune gen'100euro/buc. Am taiat cu multe tipuri de discuri,dar dintre discurile ieftine,de departe cele mai bune sunt Jianinguri-le, conceptie Germana, fabricatie China. Sunt mult peste Stern, sunt mai bune decit multe firme de renume care au pretul de 3 ori cit ele. In plus, stratul de diamant e dublu decit la majoritatea discurilor, deci tin f. mult. La ce ai dumneta nevoie, un asemenea disc te tine o viata, si unul de 125mm costa intre 35-50 lei, depinde de unde il iei.

    Click image for larger version  Name:	DSC_0478.jpg Views:	1465 Size:	154.6 KO ID:	627978 Click image for larger version  Name:	DSC_0480.jpg Views:	1342 Size:	215.4 KO ID:	627979 Click image for larger version  Name:	DSC_0481.jpg Views:	1547 Size:	194.1 KO ID:	627980 Click image for larger version  Name:	DSC_0482.jpg Views:	1354 Size:	235.8 KO ID:	627981 Click image for larger version  Name:	DSC_0522.jpg Views:	1438 Size:	196.6 KO ID:	627982

    Sa nu fiu inteles gresit, discurile din imagini sunt pentru taiat canale si pot fi folosite pt ascutit la chestii mai brute, unde nu e nevoie de precizie. Pt scule si alte lucruri unde e nevoie de precizie si finete de prelucrare, exista discuri anume, dedicate, care nici nu sunt compatibile pe polizorul unghiular
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • edy2017
      Incepator
      • 16.mar.2017
      • 19

      #3
      Răspuns la: Ascutirea cu disc vidia a panzelor de circular,freze,burghie,spirale ,dal

      salut
      eu intrebam de altceva,dar nu m-am exprimat cum trebuie revin cu o reformulare
      multumesc

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2342

        #4
        Răspuns la: Ascutirea cu disc vidia a panzelor de circular,freze,burghie,spirale ,dal

        Nu vad utilitatea discurilor diamantate pt. ascutit intr-o gospodarie.
        Un asemenea disc, mai bunicel,l costa mai mult de 100 lei.

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1342

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Ascutirea cu disc vidia a panzelor de circular,freze,burghie,

          Postat în original de spik1
          Nu vad utilitatea discurilor diamantate pt. ascutit intr-o gospodarie.
          Un asemenea disc, mai bunicel,l costa mai mult de 100 lei.
          Depinde. Cele din imaginile postate sunt suficiente pt treburi uzuale intr-o gospodarie, costa pina in 50 de lei, tin mult si pot face operatii care nu pot fi facute cu piatra de polizor sau cu discul normal, spre ex sa ascuti pastile vidia.
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • spik1
            Living Legend
            • 20.apr.2012
            • 2342

            #6
            Răspuns la: Ascutirea panzelor de circular, freze, burghie, spirale ,dalti

            Discurile acelea de taiere sunt capabile sa ascuta un burghiu vidia sau pastilele de pe un disc de circular?!

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1342

              #7
              Răspuns la: Ascutirea cu disc vidia a panzelor de circular,freze,burghie,spirale ,dal

              Postat în original de edy2017
              salut
              eu intrebam de altceva,dar nu m-am exprimat cum trebuie revin cu o reformulare
              multumesc
              exact ce va intereseaza gasiti tot la rubrica scule si unelte, cu titlul Ascutire burghie cum?
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • edy2017
                Incepator
                • 16.mar.2017
                • 19

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Ascutirea cu disc vidia a panzelor de circular,freze,burghie,

                mai ascutim o panza de circular ,un burghiu,o dalta eu zic ca sunt folositoare

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2342

                  #9
                  Răspuns la: Ascutirea panzelor de circular, freze, burghie, spirale ,dalti

                  Normal se pun pe polizorul de banc. De nevoie ii pui o bucsa si il poti pune si pe flex ce are axul de 14 mm. Nu se specifica la ce viteza maxima este proiectat sa functioneze!

                  Comentariu

                  • edy2017
                    Incepator
                    • 16.mar.2017
                    • 19

                    #10
                    Răspuns la: Ascutirea panzelor de circular, freze, burghie, spirale ,dalti

                    multumesc de raspuns ,intreb ca stiti cu cat citesti mai mult pe net cu atat te zapacesti
                    eu intentionez in viitor deschiderea unui atelier multifunctional si ma interesez de multe

                    mai intreb ce model pot folosi la freze ? ce model se potriveste la dalti? etc?

                    Comentariu

                    • Helerea Nicolae
                      Membru Marcant
                      • 02.mar.2008
                      • 915

                      #11
                      Răspuns la: Ascutirea panzelor de circular, freze, burghie, spirale ,dalti

                      Eu folosesc discul cu pulbere de diamant, montat pe polizor, sa-mi ascut singur panzele de circular ci vidia. Deasemenea am ascutit si burghie sau alte unelte cu vidia, chiar si cutitul cu lama ceramica

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ascutire panza circular.jpg 
Afișări:	313 
Mărime:	222,1 KB 
ID:	627986
                      lucrul, se mai face si cu capul

                      Comentariu

                      • edy2017
                        Incepator
                        • 16.mar.2017
                        • 19

                        #12
                        Răspuns la: Ascutirea panzelor de circular, freze, burghie, spirale ,dalti

                        Se ascut bine,sunteti multumit ?

                        Comentariu

                        • Helerea Nicolae
                          Membru Marcant
                          • 02.mar.2008
                          • 915

                          #13
                          Răspuns la: Ascutirea panzelor de circular, freze, burghie, spirale ,dalti

                          Postat în original de edy2017
                          Se ascut bine,sunteti multumit ?
                          Sunt multumit sigur. Totul este sa manevrezi cu precizie polizorul, eu folosesc unul subtire usor de tinut si cu selectia turatiei, si imi pun ochelarii! Pentru viitor ma gandesc la un dispozitiv fix, mai potrivit pentru ascutirea panzelor de circular
                          lucrul, se mai face si cu capul

                          Comentariu

                          • ILIE2017
                            Incepator
                            • 27.mar.2017
                            • 1

                            #14
                            Răspuns la: Ascutirea panzelor de circular, freze, burghie, spirale ,dalti

                            Salut
                            Eu ascut panzele de circular cu un disc diamantat de ascutit montat pe polizor, cu putina atentie poti ascutii fara probleme, eu sunt foarte multumit.
                            Pentru dalti si cutite folosesc o piatra viadia verde cu granulatie fina.
                            Ultima editare de PowerMC; 27.mar.2017, 20:59. Motiv: corectie

                            Comentariu

                            Procesare...