vata minerala sau polistiren?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GigiM
    Incepator
    • 16.apr.2006
    • 24

    vata minerala sau polistiren?

    In urma consultarii forumului, ma hotarasem sa izolez un perete exterior pe interior cu vata minerala caserata si gips carton. Am ales deja un meserias care a acceptat ideea mea, insa a incercat sa ma convinga, ca este suficient de buna si izolarea cu polistiren lipit pe perete cu un adeziv special, dupa care se aplica o plasa din fibra si se gletuieste.
    In momentul de fata nu stiu cum sa procedez sa nu gresesc, ce metoda sa folosesc. Cred ca el se pricepe mai bine cu polistiren. As vrea o parere, daca este buna si aceasta metoda.
    Imi spunea un prieten ca este buna si aceasta izolatie si ca peste polistiren se poate aplica gips carton , fixat pe profil metalic sau direct in perete prin dibluri. Ce credeti?
    Multumesc pentru rabdare.
    "Cate capete,atatea pareri."
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Conform recomandarilor producatorilor de sisteme de termoizolare cele doua sisteme sunt create pentru zone diferite:

    *cel cu polistiren este dedicat termoizolarii exterioare

    *cel cu vata este dedicat termoizolarii si fonoizolarii interioare.

    Odata executata termoizolarea exterioara, aplicarea celui interior este deja o chestiune de optiune personala, tehnic neavand o justificare.

    Extinderea la interior a sistemului cu polistiren nu este recomandata de nici un producator.

    Aceasta este solutia optima si de la acest punct orice abatere este alegerea fiecaruia.

    Comentariu

    • danhome_52
      Membru Marcant
      • 26.dec.2005
      • 751

      #3
      Salut!
      Cred ca singurul argument e pretul!
      Daca nu se pune problema banilor si a spatiului alegeti gips-cartonul pe structura,vata minerala ca izolator si avantajele vor fi evidente.
      Bafta!

      Comentariu

      • maris
        Incepator
        • 22.iun.2006
        • 8

        #4
        Deoarece izolarea termica pe interior nu este recomandata, atunci cand optati pentru aceasta solutie trebuie sa indepliniti urmatoarele conditii daca vreti ca rezultatul sa fie la nivelul asteptarilor :
        1. Sistemul de aplicare a stratului de material izolator sa nu introduca punti termice liniare sau punctuale
        2. Sa rezulte un strat fara permeabilitate la vapori fie prin utilizarea unor materiale izolatoare cu astfel de aptitudini, fie prin aplicarea unei bariere de vapori pe suprafata sa cea mai calda. Tehnologic trebuie realizat un grad de etansare omogen (fara rosturi, goluri, etc).
        Daca totusi se opteaza pentru un strat cu permeabilitate la vapori, atunci grosimea sa se determina prin calcul in asa fel incat zona de condens sa ramana in interiorul elementului de constructie care se izoleaza (datorita caderii de temperatura de pe suprafetele stratului izolator, o grosime prea mare poate avea ca efect deplasarea zonei de condens pe suprafata elementului izolat sau in cuprinsul izolatorului, ceea ce ste nociv).
        3. Pentru ca rezistenta termica medie a elementului tratat sa se mentina la nivelul proiectat, trebuie izolate si zonele active ale puntilor termice liniare situate la imbinarile cu alte elemente structurale (la un perete nu trebuie izolata doar suprafata sa opaca, ci si anumite portiuni din peretii si planseele adiacente). Acesta este cel mai important dezavantaj al izolarii termice interioare, mai ales ca la planseul inferior nici nu se prea poate interveni.

        Comentariu

        • milea_rodica
          Incepator
          • 06.mar.2006
          • 16

          #5
          eu am ales metoda cu vata si rigips pentru un tavan dar nu stiu daca pot utiliza ca bariera de vapori folia de aluminiu care se pune la parchet????? se poate??? sau exista alta speciala???

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Drept bariera de vapori pot fi folosite folii de aluminiu sau polietilena (PE)asezate intre materialul izolator si panoul de gipscarton.

            Pentru montarea parchetului laminat se foloseste folia PEE (2 mm grosime). Rolul foliei PEE este antifonic si anticondens, fiind un bun izolator termic. Folia PEE este polietilena expandata.
            Inainte de montarea foliei PEE se mai utilizeaza o membrana impermeabila la vapori care este tot din polietilena. Personal, nu am vazut folie de aluminiu pentru parchet.
            Este posibil ca folia de aluminiu pe care o aveti sa fie de fapt bariera antivapori.

            Comentariu

            • milea_rodica
              Incepator
              • 06.mar.2006
              • 16

              #7
              are folie de 2 mm normala si una dintre fetele acesteia este imbracata cu o folie ca cea de la ciocolata - in fine ideea de material ca este mai groasa decat cea de la ciocolata - si este pentru bariera de vapori - am si din aceea simpla de 2 sau de 3 mm.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                Folia simpla pentru parchet nu se poate folosi ca bariera de vapori.
                In ideea ca nu vreti sa cumparati folie special pentru scopul dvs. si sa folositi folia montata cu aluminiul spre interior, trebuie sa va asigurati ca aceasta caserare cu aluminiu poate face fata migratiei vaporilor.

                Incercati sa gasiti o fisa tehnica a produsului respectiv.

                Comentariu

                • GigiM
                  Incepator
                  • 16.apr.2006
                  • 24

                  #9
                  Am mai pus aceasta intrebare cu ceva timp in urma . Profilele vor fi prinse de peret la distanta de 60 cm, cu ajutorul unor bride sau direct. Urmeaza aplicarea vatei minerale si a barierei de vapori. INTREBARE : Cum va sta vata pe perete si bariera de vapori?, daca nu va fi prinsa cu ceva nu se va lasa in jos dupa aplicarea gips cartonului ?
                  Astept un raspuns clar si pe intelesul "incepatorilor ".
                  Multumesc mult.
                  "Cate capete,atatea pareri."

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #10


                    Comentariu

                    • danhome_52
                      Membru Marcant
                      • 26.dec.2005
                      • 751

                      #11
                      Salut!
                      Pentru a avea continuitate atat la stratul de vata cat si la folia anticondens,se face un premontaj al structurii metalice(cu pozitionarea si fixarea bridelor pe perete).Se inlatura montantii si apoi se prinde vata minerala pe perete,trecand bridele prin ea.Acolo unde este necesar,in partea de sus se pot folosi dibluri pentru polistiren suficient de lungi pentru ca in zona de prindere sa nu se taseze vata.Covoarele de vata se vor dispune vertical pe lungime,avand grija sa nu existe spatii goale,sa nu se suprapuna.Daca se foloseste vata caseratea cu folie Al se va folosi pentru lipire tot o banda adeziva cu strat Al.
                      Nu recomand prinderea directa pe perete a montantilor CD.
                      Bafta!

                      Comentariu

                      Procesare...