Intrebare drenaj vs alte tevi invecinate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ballin
    Incepator
    • 11.mar.2017
    • 7

    Intrebare drenaj vs alte tevi invecinate

    Buna, am studiat pe forum despre montarea drenajului pentru apa pluviala si m-am decis ca ar fi bine sa fac si eu unul pe doua laturi ale casei (una este in strada, iar alta este lipita cu casa vecinului). Urmeaza sa schimb complet canalizarea si alimentarea cu apa si am zis ca ar fi momentul potrivit sa fac totul acum.

    Am inteles ca adancimea este indicat sa fie egala sau sub nivelul fundatiei. Habar n-am adancimea fundatiei, dar banuiesc ca are peste 80 cm - 1 m din amintirile batranilor. Daca o montez deasupra nivelului canalizarii (care la limita proprietatii este la aproximativ 100 cm adancime) si sa ii dau scrurgerea direct in canalizare este ok? Sau este preferabil sa ii fac un put de colectare si sa scot apa cu un hidrofor?


    Dar am si o mare dilema. Am rasfoit peste tot si nu am gasit nimic asemanator:

    - latimea curtii este de 3 metrii (intre doua case)
    - pe partea cu casa sunt scarile, care sunt late de 1 m si lungi de 3 m (de-a lungul casei). Deci mai raman 2 m de curte.
    - canalizarea si apa vor fi trase pe mijlocul curtii ramase, in acelasi sant, deci la 2 m de casa (incerc sa il fac cat mai lat si sa le asez la distanta cat mai mare una de alta). Aici mentionez si ca nivelul tevii de apa vine sub cel al canalizarii si nu mi se pare prea ok.

    1. Se poate monta drenajul in imediata apropiere a tevilor de apa si canal? Langa fundatie nu il pot pune pentru ca ma incurca scarile. Ca solutie alternativa, as putea face mai multe puturi oarbe langa casa, care sa adune apa, pe care sa o scot cu hidroforul?
    2. Cum este cel mai corect sa pozitionez teava de apa fata de canalizare, in conditiile date?

    Niste sfaturi m-ar ajuta foarte mult. Multumesc.
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1553

    #2
    Răspuns la: Intrebare drenaj vs alte tevi invecinate

    Teava de apa potabil ar trebui sa fie deasupra tevii de scurgere la canalizare. Evident ca partea de canalizare este conditionata de iesirea din casa si cota de intrare in caminul stradal.
    Nu stiu cat de necesar este un drenaj la fundatie pentru cazul dvs. Aveti probleme cu apa din sol?
    Ar trebui sa cunoasteti modul de fundare al casei pentru a stabili cat se sapa si unde se amplaseaza drenajul. A trage drenajul in canalizare nu este conform cu polistica de mediu, este o apa curata ce se amesteca in canalizarea apeiuzate, ca apoi sa o epuram in statii de tratare,consumand diferite substante de proces.
    Daca se poate, tot drenajul poate fi directionat intr-un bazin subteran si la nevoie se foloseste ca apa de udat, in curte, de exemplu.

    Comentariu

    • Ballin
      Incepator
      • 11.mar.2017
      • 7

      #3
      Răspuns la: Intrebare drenaj vs alte tevi invecinate

      Fundatia este facuta din bolovani ziditi, cel putin ce se vede deasupra solului. Probleme cu apa din sol sunt si la casele vecinilor, dar la mine este un caz mai special. Prin '90 casa a suferit o explozie din cauza acumularii de gaze. Cred ca hidroizolatia dintre fundatie si caramida nu isi mai face treaba. In foarte multe locuri urca umezeala pe perete si iarna e dezastru.

      Multumesc pentru raspuns.

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1553

        #4
        Răspuns la: Intrebare drenaj vs alte tevi invecinate

        Ar fi utile foto pentru a vedea exact zonele respective afectate.

        Comentariu

        Procesare...