Supapa sens sau clapeta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    Supapa sens sau clapeta

    Nu sunt mare instalator, dar am intilnit destule instalatii scumpe, cu pretentii, care aveau inserate supape de sens. Din ce imi dau seama, pt o pompa de recirculare, care e o pompa de debit si nu de presiune e destul de greu sa invinga arcul supapei si uneori mai apare si ceva frecare, asa find sanse sa ramina circuitul blocat. In aceste cazuri eu inteleg sa se monteze clapeta de sens, nu supapa cu arc. Alta situatie ciudata a fost ziele trecute, cind am fost la o pompa submersibila de debit (folosita la drenaj) care avea supapa de sens pe iesire. Mergea in gol, nereusind sa deschida supapa. Am ciocanit putin in teava, dupa care si-a dat drumul. Ce sa caute supapa de sens la o pompa submersibila? Sau imi scapa mie ceva?
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad
  • elixir
    Membru marcant
    • 01.nov.2009
    • 368

    #2
    Răspuns la: Supapa sens sau clapeta

    ai dreptate: in instalatiile de incalzire sunt de preferat clapetele in locul supapelor.
    la fel si la pompa submersibila: Dorel a confundat-o cu hidroforul, unde e necesar un sorb, ca sa nu se dezamorseze instalatia!

    Comentariu

    • emanu
      Membru marcant
      • 06.oct.2008
      • 504

      #3
      Răspuns la: Supapa sens sau clapeta

      Clapetele de sens sunt supape gravitationale, cele numite supape au inchiderea cu un arc! Clapetele nu functioneaza decat in pozitie verticala cu sensul de jos in sus, supapa functioneaza in orice pozitie, arcul o inchide oricum. Unii evita supapele de sens pt ca arcul se poate rupe si scoate din functiune supapa, pe cand clapeta fiind mai simpla este mai fiabila
      Sorbul este doar o clapeta sau o supapa de sens cu un filtru sita
      La pompele submersibile in sistem hidrofor este necesara la iesirea din ea de o clapeta sau o supapa de sens, altfel la inchiderea presostatului priesiunea s-ar pierde prin pompa inapoi in put. Uneori se pun doua supape inseriate sau o a doua sus unde este piesa cu 5 cai

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1395

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Supapa sens sau clapeta

        Postat în original de emanu
        Clapetele de sens sunt supape gravitationale, cele numite supape au inchiderea cu un arc! Clapetele nu functioneaza decat in pozitie verticala cu sensul de jos in sus, supapa functioneaza in orice pozitie, arcul o inchide oricum. Unii evita supapele de sens pt ca arcul se poate rupe si scoate din functiune supapa, pe cand clapeta fiind mai simpla este mai fiabila
        Sorbul este doar o clapeta sau o supapa de sens cu un filtru sita
        La pompele submersibile in sistem hidrofor este necesara la iesirea din ea de o clapeta sau o supapa de sens, altfel la inchiderea presostatului priesiunea s-ar pierde prin pompa inapoi in put. Uneori se pun doua supape inseriate sau o a doua sus unde este piesa cu 5 cai
        Da, in situatia unui hidrofor e necesara clapeta sau supapa dar acolo unde am fost era o pompa de drenaj, care arunca efectiv apa la canalizare iar supapa nu avea nici o logica.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        Procesare...