Schita mobila bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Emanuel91
    Incepator
    • 13.apr.2017
    • 21

    Schita mobila bucatarie

    Buna ziua!
    Daca ma poate cineva sa ma ajute cu un necesar de materiale pentru o mobila de bucatarie. Eu am schita facuta, dar nu stiu ce dimensiuni trebuie sa aibe usile si sertarele ca sa iasa bine. Daca ma poate cineva ajuta as fi recunoscator. Chiar as plati pentru asta

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	17917071_10212618905048513_1693281472_o.jpg 
Afișări:	16366 
Mărime:	43,2 KB 
ID:	641904
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2210

    #2
    Răspuns la: Schita mobila bucatarie

    In principiu nu este foarte greu de calculat fiecare piesa. Se executa din PAL de 18?
    De ce pe latura mica aveti latimea de 450 si nu latimea blatului?
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • PROfan
      Moderator
      • 10.apr.2011
      • 662

      #3
      Răspuns la: Schita mobila bucatarie

      Postat în original de Emanuel91
      ...
      Daca ma poate cineva sa ma ajute cu un necesar de materiale pentru o mobila de bucatarie. Eu am schita facuta, dar nu stiu ce dimensiuni trebuie sa aibe usile si sertarele ca sa iasa bine... [ATTACH=CONFIG]97113[/ATTACH]
      Țe prețizie maică! Materiale 4975 lei. Șchița a făcut-o un meșterică și a evaluat el, așa din ochi, materiale de fix 4975 lei. Amuzant. Manoperă cât ți-a cerut? Ce fel de panouri și ce fel de feronerie ți-a povestit că va folosi?
      Te-a speriat scorul și te-ai gândit s-o faci în regie proprie. Am dreptate sau mă înșel?
      Te ajut cu mare plăcere dar trebuie să depui și tu efort și să ne povestești ce fel de materiale vrei să folosești, ce electrocasnice ai sau intenționezi să achiziționezi, să măsori unghiul colțului, să cauți firme care debitează și căntuiesc panouri, ce unelte și scule ai la dispoziție și să te înarmezi cu multă răbdare.

      Eu aș opta pentru o chiuvetă cu lungime mică, eventual rotundă și un corp de mască de chiuvetă cu lungimea de 600 mm, astfel încât să-mi rămână spațiu suficient pentru un corp de colț cu ușă frântă. Așa cum sugerează schița, spațiul din colț este inutilizabil.

      Comentariu

      • Emanuel91
        Incepator
        • 13.apr.2017
        • 21

        #4
        Răspuns la: Schita mobila bucatarie

        Materialul o sa fie pal lucios, grosime cred ca de 18, o sa merg la depozit sa vad mai exact. Am de unde sa iau materialul si sa il tai, am si scule. Da, e cam mult si mi-a zis cineva ca o pot face singur daca iti face cineva schita exact si sa merg cu ea la Arabesque si imi taie exact dupa schita. Dar ramane sa va zic ce feronierie si ce material o sa folosesc si daca ma puteti ajuta as fi recunoscator. Am luat hota, plita si cuptor, toate incorporabile. La chiuveta inca nu m-am decis, dar cred ca e bine sa fie mai mica, pentru ca nu am bucataria foarte mare si ca sa am mai mult spatiu de depozitare.

        Nu stiu, banuiesc ca s-a gandit sa economiseasca spatiu sau sa fie la fel ca dimensiunea dulapului de centrala. Intre dulapul de centrala si mobila vine o fereastra si calorifer. Vreau sa il fac din pal alb lucios, dar inca nu stiu exact dimensiunea. Ramane sa va anunt.

        Comentariu

        • PROfan
          Moderator
          • 10.apr.2011
          • 662

          #5
          Răspuns la: Schita mobila bucatarie

          Cam ceva de genul schițelor din atașate aș construi.

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Bucatarie 1.jpg 
Afișări:	14426 
Mărime:	210,5 KB 
ID:	628142 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Bucatarie 2.jpg 
Afișări:	7678 
Mărime:	328,0 KB 
ID:	628143

          Comentariu

          • Emanuel91
            Incepator
            • 13.apr.2017
            • 21

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Schita mobila bucatarie

            Postat în original de PROfan
            Cam ceva de genul schițelor din atașate aș construi.
            Da, e foarte bine, numai că aș avea nevoie de sertare intre chiuveta și cuptor. Crezi că ar merge?

            Comentariu

            • PROfan
              Moderator
              • 10.apr.2011
              • 662

              #7
              Răspuns la: Schita mobila bucatarie

              Între masca de chiuvetă și corpul de cuptor este un corp cu Jolly de 200mm. Dacă vrei sertare ar mai fi nevoie de încă 200mm iar acest lucru se obține renuntând la colț, ceea ce ar fi de preferat, colțul nu-ți aduce cine știe ce avantaje deoarece dimensiunea de 1025 mm este mică.

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Bucatarie 3.jpg 
Afișări:	11663 
Mărime:	177,4 KB 
ID:	628144 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Bucatarie 4.jpg 
Afișări:	6920 
Mărime:	276,0 KB 
ID:	628145

              Comentariu

              • Emanuel91
                Incepator
                • 13.apr.2017
                • 21

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                Postat în original de PROfan
                Între masca de chiuvetă și corpul de cuptor este un corp cu Jolly de 200mm. Dacă vrei sertare ar mai fi nevoie de încă 200mm iar acest lucru se obține renuntând la colț, ceea ce ar fi de preferat, colțul nu-ți aduce cine știe ce avantaje deoarece dimensiunea de 1025 mm este mică.
                schita asta e facuta dupa dimensiunile din schita mea?

                Comentariu

                • PROfan
                  Moderator
                  • 10.apr.2011
                  • 662

                  #9
                  Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                  Da. Toate desenele făcute de mine sunt la milimetru. Ca să avansăm ar fi momentul să te decizi pentru ce variantă optezi. Bucătărie în linie sau în "L".

                  Comentariu

                  • Emanuel91
                    Incepator
                    • 13.apr.2017
                    • 21

                    #10
                    Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                    Postat în original de PROfan
                    Da. Toate desenele făcute de mine sunt la milimetru. Ca să avansăm ar fi momentul să te decizi pentru ce variantă optezi. Bucătărie în linie sau în "L".
                    Pai cea in linie, si e pal de 18.

                    Comentariu

                    • PROfan
                      Moderator
                      • 10.apr.2011
                      • 662

                      #11
                      Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                      O.K.
                      Am nevoie de poze cu:
                      - spațiul unde vor fi amplasate corpurile (faianță, prize, poziție teavă scurgere apă, teavă gaz, țevi termoficare);
                      - hota (dacă este telescopabilă va funcționa doar dacă evacuarea aerului se face în exteriorul încăperii, nu are posibilitatea să fie folosită pe "recirculație", deci va fi nevoie de o gaură în peretele exterior al bucătăriei);
                      - plita (dacă este pe gaz, ce modalitate practică există ca să poată fi racordată la țeava de gaz în situația în care centrala se află pe alt perete);

                      Comentariu

                      • Emanuel91
                        Incepator
                        • 13.apr.2017
                        • 21

                        #12
                        Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                        Postat în original de PROfan
                        O.K.
                        Am nevoie de poze cu:
                        - spațiul unde vor fi amplasate corpurile (faianță, prize, poziție teavă scurgere apă, teavă gaz, țevi termoficare);
                        - hota (dacă este telescopabilă va funcționa doar dacă evacuarea aerului se face în exteriorul încăperii, nu are posibilitatea să fie folosită pe "recirculație", deci va fi nevoie de o gaură în peretele exterior al bucătăriei);
                        - plita (dacă este pe gaz, ce modalitate practică există ca să poată fi racordată la țeava de gaz în situația în care centrala se află pe alt perete);

                        Cuptor ---> Cuptor incorporabil Arctic AROIG21102, Gaz, Aprindere integrata, Timer, 66 l, Grill, Clasa A, Inox
                        Plita ---> Plita incorporabila Arctic ARSGN64121S, Gaz, 4 Arzatoare, Wok, Aprindere electrica, Sticla Neagra - eMAG.ro
                        Hota ---> Hota incorporabila telescopica Beko CTB6250B, Putere de absorbtie 420 mc/h, 1 Motor, 3 Trepte putere, Filtru lavabil 60 cm, Sticla neagra

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	artic_cuptor.png 
Afișări:	1 
Mărime:	208,6 KB 
ID:	689735 plita_artic.avif hota beko.avif


                        Scurgerea de apa vine exact sub chiuveta. Teava de gaz este trasa in zona unde o sa fie pozitionat aragazul. Tevile de termoficare sunt trase prin perete.
                        Hota este telescopita si in partea dreapta este perete exterior, pe unde v-a fi si gaura. (vezi poze)

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	17968087_10212636277442812_1927594133_o.jpg  Afișări:	5593  Mărime:	175,7 KB  ID:	628146 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	17968678_10212636277362810_753973792_o.jpg  Afișări:	5516  Mărime:	163,2 KB  ID:	628147 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	17968719_10212636277522814_2099068564_o.jpg  Afișări:	5546  Mărime:	207,2 KB  ID:	628148

                        Comentariu

                        • PROfan
                          Moderator
                          • 10.apr.2011
                          • 662

                          #13
                          Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                          La prima strigare cam așa ar arăta.

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Bucatarie linie.jpg 
Afișări:	6633 
Mărime:	211,9 KB 
ID:	628150 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Bucatarie linie cadru.jpg 
Afișări:	6456 
Mărime:	334,9 KB 
ID:	628151 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Vedere fata.jpg 
Afișări:	7354 
Mărime:	146,4 KB 
ID:	628152

                          Comentariu

                          • Emanuel91
                            Incepator
                            • 13.apr.2017
                            • 21

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                            Postat în original de PROfan
                            La prima strigare cam așa ar arăta.
                            Wow..E foarte bine. Ultimul e jolly? Care ar fi următoarea "strigare"?

                            Comentariu

                            • PROfan
                              Moderator
                              • 10.apr.2011
                              • 662

                              #15
                              Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                              Nu poate fi Jolly deoarece corpul nu are adâncimea utilă necesară.
                              Am stabilit configurația. Următoarea etapă ar fi armonizarea cotelor reale cu cele ale desenului. Va trebui să măsori, cu acuratețe, distanțele pe care ți le voi indica. Ca să nu existe confuzii voi face un desen care reprezintă de fapt conturul peretelui din imediata vecinătate a blatului. Cotele se măsoară la distanța de 900 mm față de sol. Pentru a măsura cât mai exact între 2 pereți este bine să-ți iei un reper undeva pe la jumătatea distanței și să însumezi distanțele de la acel reper către cei doi pereți opuși (1135+965=2100). Măsoară și în locul cotelor desenului să-mi transmiți cotele reale. După această etapă urmează să identificăm ce fel de scule și utilaje ai la dispoziție deci ce fel de operații poți efectua pe subansamblele pieselor de mobilier. Ai rămas în urmă cu alegerea feroneriei pentru sertare. Construcția sertarului este diferită, în funcție de tipul glisierelor folosite. Studiază de aici.

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Cote pereti.jpg 
Afișări:	1481 
Mărime:	33,5 KB 
ID:	628153 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Detaliu colt.jpg 
Afișări:	1532 
Mărime:	19,3 KB 
ID:	628154 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Sfat masurat perete.jpg 
Afișări:	1418 
Mărime:	24,0 KB 
ID:	628155

                              Comentariu

                              Procesare...