Scule Dexter

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • f.marinescu
    Incepator
    • 22.mai.2006
    • 30

    #16
    Răspuns la: Scule Dexter

    Circulara 190 mm Dexter. Am forjat-o mult peste altele B&D și Skill (care cred că avea de la Skill doar numele). Dexter e surprizator de fiabilă.
    Asa numitele scule de firma sunt de multe ori păcăleli. Pentru ”casnic” găsești variante low cost mai bune decat brand.

    Comentariu

    • dummy_
      Membru Marcant
      • 16.mai.2009
      • 670

      #17
      Răspuns la: Răspuns la: Scule Dexter

      Postat în original de f.marinescu
      Circulara 190 mm Dexter. Am forjat-o mult peste altele B&D și Skill (care cred că avea de la Skill doar numele). Dexter e surprizator de fiabilă.
      Asa numitele scule de firma sunt de multe ori păcăleli. Pentru ”casnic” găsești variante low cost mai bune decat brand.
      B&D si Skill sunt jalnice ca si scule chiar in categoria hobby , chiar nu merita sa investesti bani in asa ceva , eu personal nu am vazut la Dexter ceva scule electrice care sa merite a fi cumparate , orcum pretul este destul de mare fata de ceea ce ofera ...

      Comentariu

      • Szabolcs Zoltan
        Incepator
        • 06.iun.2018
        • 2

        #18
        In ultima perioada am tot fost pe santierele din zona, si am vazut foarte multe scule dexter. Am povestit cu oamenii de acolo si erau foarte multumiti. Chiar am vazut ca oamenii aceia nu lucrau "hobby". Deci cred ca isi merita banii, parerea mea!

        Comentariu

        • dummy_
          Membru Marcant
          • 16.mai.2009
          • 670

          #19
          Postat în original de Szabolcs Zoltan
          In ultima perioada am tot fost pe santierele din zona, si am vazut foarte multe scule dexter. Am povestit cu oamenii de acolo si erau foarte multumiti. Chiar am vazut ca oamenii aceia nu lucrau "hobby". Deci cred ca isi merita banii, parerea mea!
          Probabil patronii sunt prea zgarciti ca sa cumpere o scula buna sau mai curand la firma sunt prea multi Dorei care is bat joc de sculele bune si atuncea e mai indicat o scula de genul - proasta dar care se inlocuieste in garantie fara prea multe intrebari .

          Comentariu

          • cuculea
            Incepator
            • 30.iun.2019
            • 3

            #20
            eu am de la Dexter o cheie franceza si un set de surubelnite....cheia e super ok, folosita intens si far aprobleme, nua re joc in falci, destul de precisa strangerea. Surubelnitele, calitatea mediocra, nu proaste, dar nici cine stie ce, le-am fosloit destul de intens si cea in stae s-a cam dus.

            Comentariu

            • tpsjo
              Incepator
              • 04.dec.2019
              • 3

              #21
              Va salut ca nou membru (si eu pe acilea). Am de la Dexter numai chestii mecanice (ruleta, sfic, nivela). Am vrut sa cumpar o filetanta din aceea semipro la 450 lei (18V), dar avea inelul de cuplu blocat/stricat si am dus-o inapoi imediat ce am luat-o (neparasind nici parcarea lor). Am luat banii inapoi si m-am reorientat la un Bosch de 560 lei (GSR-180LI).
              Doresc sa intreb daca are cineva de pe aici unul dintre cele doua rotopercutoare de la Dexter (1100W sau 1500W). Pe cel de 1100W l-am vazut la un prieten, care a dat o gaura de vreo 40mm lungime cu un burghiu de 16mm parca (pentru a agata un sac de box pentru copiii lui). A mers ok masina. Insa a fost doar o gaura.
              Personal vroiam sa iau un Bosch (GBH 2--28F), dar m-am gandit ca partea forte care imi trebuie mie nu este partea de "Professional" adica fiabilitate de ore multe de lucru si ani de folosinta. Ci sa aiba forta bruta. Si ma uitasem la acel Dexter de 1500w. Stiu ca cele doua modele (cel putin prin punerea in balanta ca firme) nu suporta comparatie. Insa prefer 5J (o jucarie puternica) decat o chestie profesionala (dar mai slabuta ca forta). Repet, aici nu am ales Dexter in fata Bosch. Niciodata nu as face asta, basca ca am luat de curand vreo 4 scule pe albastru de la Bosch. Tind insa sa aleg 5J fata de 3.2J. Sa nu sariti pe mine cei faniboy Bosch. Stiu ca acel model de la Bosch este super smecher. Am persoane care chiar mi-au recomandat acel model (GBH 2-28F), avandu-l in utilizare (pentru uz cel putin regulat, daca nu chiar intens).
              Pe mine ma intereseaza sa stiu daca pentru [hobby] si usor [uz regulat] a acelui Dexter de 1500W duce bine. Adica sa nu capete jocuri prin partile de uzura. Si aici vreau sa specific clar ca mai dau cate 5-10 gauri pentru dibluri de 6-10mm grosime, o data la 1-3 luni (lucru prin casa). Mai agat cate un tv pe suport (perete), un dulap sau vreo etajera prin debara/balcon.
              Tot pentru forta de impact de 5J ma mai uitasem la o firma "TOTAL" (Industrial).

              Comentariu

              • tpsjo
                Incepator
                • 04.dec.2019
                • 3

                #22
                PS: Era sa mint. Am de la Dexter o freza/router de 1200W. Am folosit-o la frezare de MDF pentru boxe/difuzoare. O am de cativa ani, si nu da semne sa se duca. Si banuiesc ca fiind prima mea freza, nu am fost unul dintre cei mai corecti utilizatori. Apoi au mai venit doua Bosch-uri si nu numai.

                Comentariu

                Procesare...