Scule Dexter

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Criptex
    Incepator
    • 14.apr.2017
    • 3

    Scule Dexter

    Vreau sa deschid aici un subiect nou despre sculele Dexter (creatie Fern) ce se vand la Leroy Merlin. Creez acest subiect deoarece am tot cautat in google "Dexter" si in afara de serial sau desene nu gaseam mai nimic despre aceasta gama. Voi ce parere aveti despre ele? Desi am patit-o voi incerca sa fiu obiectiv. Il rog pe fiecare sa isi spuna parerea despre sculele lui din aceasta gama,.... faptul ca arata bine si par de constructie buna stim toti (iti fura ochii).

    Nefiind un muncitor profesionist ci mai degraba casnic am vrut sa imi cumpar pt bricolaj urmatoarele scule Dexter: Circular (au acum ceva oferta la vreo 240 lei cu laser si etc), slefuitoare (cu vibratii de 300w, orbital si pt unghiuri), si inclinam sa imi iau un flex de 2100w 230 mm Dexter si o freza (minipolizor). Din fericire nu le-am luat toate odata. Am luat azi mini polizorul DM-130B-1, frumos impachetat cu 200 accesorii sa iti fure ochii. Am zis hai ma sa vad ce poate, am pe fiecare cutie de scule ce le detin in prezent montat cate un lacatel, si ca sa nu mi se mai interschimbe cheile am zis hai sa gravez numarul cheii pe fiecare lacat si cheie+ rezerva. Am gravat doar pe cate un lacat 8 bucati pe fiecare parte (16 gravuri) si pe fiecare cheie (pe fiecare parte) deci in total 32. Dupa am zis hai sa imi ascut fin un cutit, are si minipietre, asta nu forteaza deloc. In timp ce polisam, am terminat o parte grinderul se opreste brusc. Ca ghinionul cred ca am aruncat garantia la gunoi cu 30 min inainte (am fost prins cu curatenia de paste si s-a amestecat cu alte foi). De nervi l-am trantit de i-au sarit fulgii (ca*at de piesa de 150 lei) dar asta mi-a fost invatatura de minte sa nu mai cumpar veci DEXTER. Ce sa faca flexu ala cu niste fiare mai serioase, daca polizorul nu e bun nici de finisaje,... ***** de piesa, cam ca noul Panzer (nu vechiul ala era cat de cat decent, noile sunt vai de capu' lor). Deci parerea mea,.. sculele electrice DEXTER de evitat.

    P.S. da stiu poate ca daca ma duceam ma gaseau in baza de date si *****, dar ridicolul situatiei m-a enervat sunt o fire impulsiva si dupa ce se strica ceva din nimicuri ma disper.
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    #2
    Răspuns la: Scule Dextel Leroy Merlin

    Daca va ajuta cu ceva, va pot spune ca sunt si scule bune in Leroy, spre exemplu burghie Diageer. Evident sunt si flexuri bune, Makita, de ex. dar pretul e mai mare, normal.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • lmacsen
      Membru
      • 26.sep.2015
      • 298

      #3
      Răspuns la: Scule Dextel Leroy Merlin

      Sunt scule ok pentru chestii hobby. Iti faci treaba bine cu ele. Din cate observ problema e la dumneata, te-ai suparat ca magarul pe traista. Arunci garantia la gunoi, nu primesti serviciul de garantie. Mi se pare normal.

      Comentariu

      • Criptex
        Incepator
        • 14.apr.2017
        • 3

        #4
        Răspuns la: Scule Dextel Leroy Merlin

        Da recunosc ca sunt nervos de faptul ca am aruncat garantia la gunoi, asta e 100% vina mea nu e vina firmei sau a magazinului. De aceea am incercat sa fiu obiectiv. Nu dau vina pe faptul ca nu am beneficiat de garantie, nici macar nu am fost la ei sa incerc e vina mea, daca aveam sigur ceream banii inapoi iar in caz ca comentau ne dadeam in barci cu OPC-ul, dar asta e altceva. Ce nu mi se pare normal e ca dupa foarte putine lucrari 32 (gravat niste numere fin pe metal + un ascutit cutit cu piatra, deci mai mult mers in gol fara gaurire sau taiere) masina sa cedeze. Sincer mai mult de asta m-am enervat Un coleg am vazut ca a inteles cum ca Leroy Merlin nu vinde scule bune,... asta nu e adevarat, Dexter e marca expre a lor, luata de la Fern la care i-au cam schimbat acctibildul. Makita, B&D, Bosch, etc sunt la fel ca in alte parti. Rog discutia sa fie despre marca Dexter, nu despre Hilti, Makita, etc ca stim toti ca alea is in domeniu avioane .

        Rog un moderator sa modifice titlul din Dextel in Dexter,.. am scris repede si nu am observat. Va multumesc!


        P.S. O sa incerc de curiozitate doar o freza Panzer de la Dedeman e doar 60 lei, am citit in review-uri ca oamenii sunt cam nemultumiti de asa ceva. Mie imi trebuie ca hobby, nu o sa tai cu freza, nu o sa gauresc decat maxim plastic sau placaj (am bormasini si filetante pt fier, lemn beton, nu pun o freza hobby sa dau gauri in beton sau sa fac nu stiu ce cu ea,... dar de frezat nu pot cu bormasina). O sa revin cu comparatii.

        P.P.S. Am rugat si mai sus va rog si pe voi coelgii, am gresit cand am scris titlul, e Dexter nu Dextel, va rog daca se poate sa imi ziceti cum sa anunt un moderator. Multumesc
        Ultima editare de Criptex; 14.apr.2017, 19:07.

        Comentariu

        • dummy_
          Membru Marcant
          • 16.mai.2009
          • 670

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Scule Dextel Leroy Merlin

          Postat în original de Criptex
          Da recunosc ca sunt nervos de faptul ca am aruncat garantia la gunoi, asta e 100% vina mea nu e vina firmei sau a magazinului. De aceea am incercat sa fiu obiectiv. Nu dau vina pe faptul ca nu am beneficiat de garantie, nici macar nu am fost la ei sa incerc e vina mea, daca aveam sigur ceream banii inapoi iar in caz ca comentau ne dadeam in barci cu OPC-ul, dar asta e altceva. Ce nu mi se pare normal e ca dupa foarte putine lucrari 32 (gravat niste numere fin pe metal + un ascutit cutit cu piatra, deci mai mult mers in gol fara gaurire sau taiere) masina sa cedeze. Sincer mai mult de asta m-am enervat Un coleg am vazut ca a inteles cum ca Leroy Merlin nu vinde scule bune,... asta nu e adevarat, Dexter e marca expre a lor, luata de la Fern la care i-au cam schimbat acctibildul. Makita, B&D, Bosch, etc sunt la fel ca in alte parti. Rog discutia sa fie despre marca Dexter, nu despre Hilti, Makita, etc ca stim toti ca alea is in domeniu avioane .
          [SIZE=4][SIZE=4][B] ..
          Tot timpul am sustinut ca o scula ieftina si proasta te costa mai mult decat una scumpa si buna , de la dexter am cumparat cateva cutii ptr scule care sunt ok si ceva scule de mana , probabil nu au experienta necesara ca sa fabrice scule electrice de calitate , pentru freze poate e mai potrivit MAKITA-GD0603-Polizor-drept-240-W din cate stiu eu modelul e produs in japonia sau cel putin asa era acum 5 ani , problema e ca e destul de mare nu stiu daca e potrivita ptr gravuri de finete

          Comentariu

          • Criptex
            Incepator
            • 14.apr.2017
            • 3

            #6
            Răspuns la: Scule Dexter

            Din cate vad din poze nu i se poate atasa nici prelungitor dintr-ala pe cablu,.. s-ar putea sa gresesc.

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1395

              #7
              Răspuns la: Scule Dexter

              Stiti ceva concret despre rotopercutantele Dexter? Sunt mai reusite decit Parkside de ex? Partea buna la Parkside este ca Lidl sunt seriosi la garantii si daca intradevar ai o problema cu o scula o poti returna. Despre Leroy Merlin nu stiu nimic legat de sistemul de garantii, cit sunt de seriosi. Daca stiti ceva, postati va rog.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • draku
                Membru marcant
                • 12.mar.2007
                • 343

                #8
                Răspuns la: Scule Dexter

                am cumparat anul trecut un flex Dexter de 900W si 125 mm pentru lucrul prin curte
                impresie ok, de scula solida....
                l-am pus la treaba si dupa 5 luni a inceput sa aiba joc axul discului (nu jocul dintre pinioane)
                dus la service, schimbat ax, acelasi joc
                s-a dovedit ca axul discului nu are rulment in partea din spate, ci doar un lagar (din turnare) din acelasi material ca si carcasa pinioanelor (probabil un aliaj de aluminiu)
                l-am folosit asa (cu riscul aferent) inca vreo 4-5 luni, dupa care l-am trimis iar la service,
                de vreo 3 ori, aceeasi "reparatie", schimbat axul, dar, evident ca nu se rezolva problema
                in cele din urma am primit un bon valoric si am fost "sfatuit" sa iau alt flex Dexter, ca e la oferta
                evident, am refuzat

                PS
                am cumparat din targ cu 120 lei o copie "ruseasca" dupa Makita GA5030 care se comporta bine pentru ce am nevoie
                si care, culmea, are un rulment cu ace acolo unde Dexterul nu avea

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2271

                  #9
                  Răspuns la: Scule Dexter

                  Totul este sa intelegeti ce inseamna hobby si ce inseamna sa lucrati pentru casa.
                  Hobby este faptul ca lucrati ceva lejer, simplu si mai ales fara intensitate!
                  De vreti sa lucrati pentru casa nu inseamna ca este hobby...
                  Sa luam de exemplu un flex...cand vrei sa-ti faci un gard, niste porti, o bolta, trebuie sa lucrezi destul de intensiv ca nu stai sa mosmondesti ca la o lucrare ce o faci doar din pasiune....
                  Asa ca nu supraevaluati sculele hobby, mai ales cele no name!

                  Comentariu

                  • ionutz.construct
                    Incepator
                    • 27.oct.2017
                    • 1

                    #10
                    Răspuns la: Scule Dexter

                    Citeam acum postul tau si ma gandeam la achizitia unei unelte minipolizor pentru mici decoratiuni , ideea este ca "mini" polizorul este pentru activitati usoare in nici un caz pentru ascutit cutite) pentru asta exista polizorul de banc....evident ca l-ai stricat. Legat de Politica de Retur eu am o serie de unelte dexter acasa si sunt multumit, iar returul il fac acolo fara discutii doar cu bonul si produsul pe loc ori banii innapoi ori tichet pentru achizitia altui produs in acelasi bani, deci nu mi-am facut griji de asta...

                    Comentariu

                    • draku
                      Membru marcant
                      • 12.mar.2007
                      • 343

                      #11
                      Răspuns la: Scule Dexter

                      Postat în original de ionutz.construct
                      ..... iar returul il fac acolo fara discutii doar cu bonul si produsul pe loc ori banii innapoi ori tichet pentru achizitia altui produs in acelasi bani, deci nu mi-am facut griji de asta...
                      returul in conditiile astea se face in max 90 de zile...
                      nu e rau, dar trebuie specificate toate detaliile in reclama....

                      Comentariu

                      • Szabolcs Zoltan
                        Incepator
                        • 06.iun.2018
                        • 2

                        #12
                        Răspuns la: Scule Dexter

                        Despre scule dexter in general am o parere buna. Am un flex de 2300 W si merge foarte bine. Am taiat beton,metal si duce motorul bine. Mai vreau sa achizitionez o rindea electrica de la Dexter ,sa vedem daca este asa de calitate ca flexul.

                        Comentariu

                        • dummy_
                          Membru Marcant
                          • 16.mai.2009
                          • 670

                          #13
                          Răspuns la: Scule Dexter

                          Postat în original de Szabolcs Zoltan
                          Despre scule dexter in general am o parere buna. Am un flex de 2300 W si merge foarte bine. Am taiat beton,metal si duce motorul bine. Mai vreau sa achizitionez o rindea electrica de la Dexter ,sa vedem daca este asa de calitate ca flexul.
                          De la ei am o dalta de lemn de 3 cm care este destul de ok , initial am cumarat-o avand o ascutire foarte bruta , am ascutit-o manual pe pietre japoneze ceramice sintetice umede de la Naniwa incepand de la 800/1000/3000/8000,12000 si a rezultat o scula care poti sa o folosesti in loc de brici de ras daca ai Dexter itatea necesara , isi pierse destul de repede gura dar la banii astia e super ok , o dalta Narex este cel putin dubla ca si pret ...

                          Comentariu

                          • Temelye
                            Living Legend
                            • 23.apr.2014
                            • 1395

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Scule Dexter

                            Postat în original de dummy_
                            pietre japoneze ceramice sintetice umede de la Naniwa incepand de la 800/1000/3000/8000,12000 ..
                            Nici nu stiam de asa ceva( ca de altfel 99% din populatie)
                            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                            Comentariu

                            • dummy_
                              Membru Marcant
                              • 16.mai.2009
                              • 670

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Scule Dexter

                              Postat în original de Temelye
                              Nici nu stiam de asa ceva( ca de altfel 99% din populatie)
                              exista piewtre naturale pentru ascutit si cele sintetice , prefer Naiwa pentru calitatea oferita.
                              In principal le folosest pentru ascutit briciul de barbierit dar merge foarte bine si pentru dalti si cutite

                              Comentariu

                              Procesare...