Hidroizolatie casa parter

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Butiulca Tudor
    Incepator
    • 16.apr.2017
    • 14

    Hidroizolatie casa parter

    Buna ziua,

    Ma numesc Butiulca Tudor si tocmai imi construiesc o casa doar cu parter, fundatia este facuta 100cm sub pamant iar in proiect pentru elevatie am 60 cm umplutura, 10 cm strat de pietris si 10 cm placa de beton iar hidroizolatia este 2c + 3b, chiar nu prea stiu in domeniul constructiilor acum invat si eu.

    Ce inseamna hidroizolatie 2c+3b ? aceasta se pune peste placa de beton ?

    Ce as mai vrea sa adaug este ca vreau sa imi fac incalzire in pardoseala, multi zic ca imi pot pune 15-20cm de strat de pietris decat cel de 10cm cat este trecut in proiect, am mai citit ca trebuie polistiren extrudat peste placa de beton, ma puteti ajuta sa imi fac elevatia cat mai ok sa nu am probleme cu umiditatea si altele.

    Multumesc
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Răspuns la: Hidroizolatie casa parter

    Puteti posta desenul respectiv din proiect?
    In mod normal hidroizolatia se utilizeaza sub placa de beton, peste pietrisul pentru ruperea capilaritatii. Simbolizarea c+b inseamna carton + bitum, numerele reprezinta straturile utilizate. Pietrisul de 10 cm este un standard minim utilizat, daca doriti sa utilizati 15cm nu este o problema dar va fi un cost mai mare pentru sortul de piatra si nu este chiar justificat sa utilizam mai mult de 10-15cm.
    Izolatia termica pentru placa peste sol s epoate face atat sub aceasta, cat si peste. Stratul de peplaca de beton, tinand cont ca va fi o pardoseala cusistem de incalzire, trebuie sa existe in mod obligatoriu.

    Comentariu

    • Butiulca Tudor
      Incepator
      • 16.apr.2017
      • 14

      #3
      Răspuns la: Hidroizolatie casa parter

      multumesc pentru raspuns ! Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	casa.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	39,1 KB 
ID:	628164

      din ce am mai citit pe forum este ca se pune peste stratul de pietris ceva folie, este o folie anume sau nu ?

      imi poti tu recomanda ceva tip de polistiren extrudat de 5cm ?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Răspuns la: Hidroizolatie casa parter

        Hidroizolatie ce este simbolizata in foto face referire doar la partea dintre fundatie si zidarie. Pentru hidroizolatie pe partea de sub placa, nu aveti simbolizat nimic in plan. In acest caz se umple cu pamant golul fundatiei, se taseaza bine, se aseaza pietrisul tasat la randul sau, o folie de polietilena si apoi se continua cu placa armata. Folia de polietilena are principal rol separarea placii de pietris, protejeaza peitrisul de scurgerea partii lichide din beton.
        Daca este nevoie si se doreste, nu este o greseala sa se adauge hidroizolatie si termoizolatie intre pietris si placa. O masura de protectie suplimentara. Probabil nu s-a considerat necesara datorita elevatiei mari si faptului ca in zona de constructie nu este o umezeala in sol care sa impuna o hidroizolare sub placa. Dat fiind elevatia semnificativa, termoizolatia se poate aplica.
        Calitatea polistirenului extrudat nu este o problema, gasiti in magazin XPS de 5cm, fara ale detalii pentry ca nu sunt semnificative in acest caz.

        Comentariu

        • Butiulca Tudor
          Incepator
          • 16.apr.2017
          • 14

          #5
          Răspuns la: Hidroizolatie casa parter

          eu am niste piatra, ar fi gresit oare daca pun niste pamant in tasez bine cu acel aparat de tasat si peste sa pun piatra ca sa fie in umplutura din elevatie ?

          totusi as vrea sa pun si niste polistiren de 5cm peste pietris, dar totusi daca am incalzire in pardoseala, sa pun polistirenul sub placa sau peste ? spuneai ca oricum este ok, ma gandeam daca as avea vreun avantaj daca pun jos sau sus, si polistirenul acesta se lipeste cu un adeziv anume ?

          Comentariu

          • lmacsen
            Membru
            • 26.sep.2015
            • 298

            #6
            Răspuns la: Hidroizolatie casa parter

            Pamantul retine umezeala, dupa el trebuie neaparat pietris. Ca o recomandare generala 10 cm piatra tasata ar fi suficient.

            Daca vrei incalzire pardoseala este bine sa izolezi si sub placa (pentru reducerea puntilor termice) si deasupra ei (pentru a nu pierde caldura din sapa incalzita) . Eu am pus 5 cm sub placa de beton + perimetral pe fundatie si 10 cm deasupra ei (sub sapa cu incalzirea pardoseala). Polistirenul nu il lipesti cu nimic, nu are unde sa fuga, doar sa ai grija sa fie etansate bine imbinarile. Astfel poti sa nici nu mai folosesti folie ca nu se va mai scurge laptele de ciment.

            Legat de grosimea izolatiei totale a pardoselii stiu ca calculasem o data ca iti trebuie in total cam 17 cm polistiren ca sa scoti rezistenta termica minima din normativ.

            Pune XPS sub placa daca exista riscul de aparitie a umezelii, iar deasupra placii poti pune XPS sau EPS inalta densitate (>=100).

            Ultima editare de lmacsen; 18.apr.2017, 07:10.

            Comentariu

            • Butiulca Tudor
              Incepator
              • 16.apr.2017
              • 14

              #7
              Răspuns la: Hidroizolatie casa parter

              Atunci sigur o sa pun polistiren extrudat sub placa, dar ma gandesc acea placa cu nuturi peste care vine teava de la incalzire in pardoseala nu este din polistiren ? ca daca e asa ma gandesc ca nu ar mai trebui sa pun si deasupra de placa daca acea plasa este din polistiren.

              Sau totusi ar trebui ? maine o sa vina muncitorii sa decofreze pe interior si speram sa turnam si placa si de aceea trebuie sa imi calculez fiecare cm sa ii pot zice cum sa fac.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Răspuns la: Hidroizolatie casa parter

                Postat în original de Butiulca Tudor
                eu am niste piatra, ar fi gresit oare daca pun niste pamant in tasez bine cu acel aparat de tasat si peste sa pun piatra ca sa fie in umplutura din elevatie ?
                totusi as vrea sa pun si niste polistiren de 5cm peste pietris, dar totusi daca am incalzire in pardoseala, sa pun polistirenul sub placa sau peste ? spuneai ca oricum este ok, ma gandeam daca as avea vreun avantaj daca pun jos sau sus, si polistirenul acesta se lipeste cu un adeziv anume ?
                Depinde ce piatra aveti si cat va acoperis din elevatie. In mod normal o parte din pamantul de la sapatura se foloseste la umplerea fundatiei. Nu se poate pune piatra foarte mare pentru ca nu se aseaza bine si raman goluri intre, cel putin pentru stratul final de sub placa. Daca in pamantul ce umple elevatia mai adaugati si alta piatra, este alta discutie.
                Obligatoriu izolati peste placa si de acest lucru se tine cont la dimensionarea pardoselii si golurilor de usa, pentruca va iesi o anume inaltime constand in izolatie, sistem incalzire, sapa egalizate si finisaj.
                Suplimentar, se adauga termoizolatie si sub placa. Deasemenea, intreaga elevatie/soclu, va fi izolata termic odata cu termosistemul. Polistirenul in aceasta aplicatie nu s elipeste, doar se aseaza cu maginile imbinate cat mai bine (marginile sun profilate).

                Comentariu

                • Butiulca Tudor
                  Incepator
                  • 16.apr.2017
                  • 14

                  #9
                  Răspuns la: Hidroizolatie casa parter

                  Da, chiar pamantul din fundatie ce a fost scos a fost pus acolo, dar ma gandesc ca dupa ce este batatorit mai mult de 25 de cm nu ar fi pentru ca este pamant agricol si e destul de moale, vreau sa pun piatra care o am si printre nisip cu ceva piatra mai mica sa intre printre goluri.

                  Chestia e ca nu stiu exact ce material se foloseste pentru acea umplutura la elevatie, piatra o am si nu as mai da asa multi bani pe altceva.

                  Eu ma gandeam sa tasez pamantul si peste piatra mare, sau ar trebui sa pun piatra chiar in acel pamant si dupa aceea sa il tasez ?

                  Ok atunci voi pune polistiren extrudat si sub placa si deasupra, daca izolez asa ar trebui sa pun de 5cm polistirenul sau pot si mai putin ?

                  Comentariu

                  • lmacsen
                    Membru
                    • 26.sep.2015
                    • 298

                    #10
                    Răspuns la: Hidroizolatie casa parter

                    Placa cu nuturi este din polistiren expandat de inalta desitate, dar la grosimea aia de 2-3 cm este insuficient. Pune cel putin 10 cm intre placa si sapa.

                    Nu pune nisip intre piatra. Acesta nu este bun pentru ruperea capilaritatii. Golurile sunt bune ca sa nu mai urce apa, dar nu prea mari, ca sa poti tasa piatra. Pune sort 16-32.

                    Daca o iei cu "sau pot mai putin", poti sa nu pui deloc. O sa vii dupa aia sa te plangi ca sistemul de incalzire nu este eficient si ca platesti mult

                    Comentariu

                    • Butiulca Tudor
                      Incepator
                      • 16.apr.2017
                      • 14

                      #11
                      Răspuns la: Hidroizolatie casa parter

                      sort 16-32 sa pun peste pamantul din elevatie sau acei 10cm cat am pe proiect de pietris care vine peste elevatie ?

                      Deci intr-un final cred ca cel mai mult conteaza izolatie placii de beton, adica sa pun 5cm de polistiren extrudat si 5 cm deasupra placii ?

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #12
                        Răspuns la: Hidroizolatie casa parter

                        Pamantul pentru umplere elevatie se aseaza instraturi de 10-15cm si se taseaza pe umed. Daca aveti pietre mai mari se pot aseza in pamantul respectiv dar atentie la compactare, sa nu strice utilajul. Ultimul strat de 10-15cm va fi sort 16-32, compactat la randul sau.
                        Puneti 5cm de extrudat inainte de a turna placa si aveti in vedere alt strat de 5cm cand ajungeti peste placa, la zidarie si la toate cele. Oricum polistirenul peste placa se aseaza dupa ce ridicati casa la rosu.
                        Nisipul nu are ce cauta in zona de sub placa.

                        Comentariu

                        • avali
                          Membru
                          • 05.apr.2012
                          • 151

                          #13
                          Răspuns la: Hidroizolatie casa parter

                          Buna ziua, as dori niste faturi in legatura cu hidroizolarea unui perete exterior la o casa, fiind vorba despre o casa veche cu pereti de vaiuga si de boltari nu cred ca peretele respectiv sa aiba vreun strat de membrana hidroizolatoare, igrasia a ajuns la o inaltime de aprox 70-80 cm si pe o lungime de 5-6 metri iar in apropierea lui la o distanta de 1.5 metri se afla o fantana la care luciul apei este la 1.5-2 metri, dezavantajul ar fi ca locuinta are nivelul pardoselii mai jos cu aprox 5 cm mai jos fata de nivelul de afara, ce solutie ar fi ca sa pot scapa de igrasia de pe perete avand in vedere ca la anul vreau sa izolez casa si nu cred ca ar fi indicat acest lucru daca am aceasta igrasie pe peretele respectiv.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            #14
                            Răspuns la: Hidroizolatie casa parter

                            Ce fundatie are aceasta casa? La ce adancime este? Foto relevante exista?

                            Comentariu

                            • avali
                              Membru
                              • 05.apr.2012
                              • 151

                              #15
                              Răspuns la: Hidroizolatie casa parter

                              Fiind o casa veche fundatia este din caramida+boltari si cred ca aprox 40-50 cm

                              Comentariu

                              Procesare...