Motor 380 la 220 ???

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • eugen.nicula
    Incepator
    • 10.mar.2007
    • 61

    #46
    [quote="geny"]
    Postat în original de maiam
    Geny a scris: "Poate eu nu ma pricep, insa spune-mi si mie ce efect are condensatorul care are legate ambele borne in acelasi punct ( Z-B). "

    Pe schema postata de Leon, legatura dintre Z si B reprezinta de fapt o bobina si nu un scurtcircuit.

    quote]

    Domnule maiam! Din ce spuneti ma face sa cred ca nu ati vazut niciodata o cutie de borne desfacuta, mai ales sa faceti si o conexiune. Pentru cultura dvs, Z-B reprezinta conexiunea sfarsitului infasurarii Y-B cu inceputul infasurarii Z-C ( deci un punct; o legatura galvanica) si nu o bobina. Bobinele sunt reprezentate de ( X-A; Y-B; Z-C). Daca studiati putin modul de reprezentare a unei infasurari poate va dati seama ce perle spuneti. Luati o carte de masini electrice si acolo sunt detaliate cele spuse de mine.
    Astept sugestii!

    Comentariu

    • maiam
      Membru
      • 24.aug.2006
      • 211

      #47
      Sugestie: mai uite-te odata, cu atentie marita ! Repet, schema prezentata de Leon in pagina 2 este si frumoasa si corecta. Cand o sa desfaci motorul( nu e nevoie de carte) vei gasi o bobina legata intre Z si B. Sigur nu vei gasi nici o bobina legata la X si A sau la Y si B sau la Z si C. Imi plac glumele cu legaturi !

      Comentariu

      • eugen.nicula
        Incepator
        • 10.mar.2007
        • 61

        #48
        Postat în original de maiam
        Sugestie: mai uite-te odata, cu atentie marita ! Repet, schema prezentata de Leon in pagina 2 este si frumoasa si corecta. Cand o sa desfaci motorul( nu e nevoie de carte) vei gasi o bobina legata intre Z si B. Sigur nu vei gasi nici o bobina legata la X si A sau la Y si B sau la Z si C. Imi plac glumele cu legaturi !
        Ce ar fi sa va uitati cu "atentie marita" la mesajul d-nului Leon din data de 13.03.2007 ora 12:11 de la pagina 3???

        Comentariu

        • geny
          Membru
          • 30.ian.2007
          • 154

          #49
          Postat în original de maiam
          Sugestie: mai uite-te odata, cu atentie marita ! Repet, schema prezentata de Leon in pagina 2 este si frumoasa si corecta. Cand o sa desfaci motorul( nu e nevoie de carte) vei gasi o bobina legata intre Z si B. Sigur nu vei gasi nici o bobina legata la X si A sau la Y si B sau la Z si C. Imi plac glumele cu legaturi !
          Imi mentin cele spuse anterior. In plus, ori aveti o problema ori nu vreti sa intelegti. Probabil dvs nu aveti ani, cate motoare am legat eu, fara nici un fel de modestie sau sa ma laud. Asa ca intai studiati problema si apoi mai discutam.
          In pag.2, triunghiul este facut corect, doar condensatorul nu este legat corect intre Z-B.
          In iagina 3, legaturile din poza de jos nu sunt corecte.

          Comentariu

          • maiam
            Membru
            • 24.aug.2006
            • 211

            #50
            [quote="eugen.nicula"]
            Postat în original de geny
            Postat în original de maiam
            Geny a scris: "Poate eu nu ma pricep, insa spune-mi si mie ce efect are condensatorul care are legate ambele borne in acelasi punct ( Z-B). "

            Pe schema postata de Leon, legatura dintre Z si B reprezinta de fapt o bobina si nu un scurtcircuit.

            quote]

            Domnule maiam! Din ce spuneti ma face sa cred ca nu ati vazut niciodata o cutie de borne desfacuta, mai ales sa faceti si o conexiune. Pentru cultura dvs, Z-B reprezinta conexiunea sfarsitului infasurarii Y-B cu inceputul infasurarii Z-C ( deci un punct; o legatura galvanica) si nu o bobina. Bobinele sunt reprezentate de ( X-A; Y-B; Z-C). Daca studiati putin modul de reprezentare a unei infasurari poate va dati seama ce perle spuneti. Luati o carte de masini electrice si acolo sunt detaliate cele spuse de mine.
            Astept sugestii!
            Daca bobonele ar fi reprezentate de ( X-A; Y-B; Z-C), cand montam puntile pentru triunghi, bobinele nu ar fi puse in scurt?

            Sa fie paradigma sursa diferentelor de pareri? In schema lui Leon de la pag.2, in partea stanga, eu consider barele verticale ca fiind punti montate pentru efectuarea legaturii in triunghi iar in partea dreapta, acolo unde sunt notate bornele cu X,Y,Z, A, B, C, legaturile incrucisate le consider bobine. Daca ar fi asa, tot gresit este rationamentul meu?

            Comentariu

            • eugen.nicula
              Incepator
              • 10.mar.2007
              • 61

              #51
              [quote="maiam"]
              Postat în original de eugen.nicula
              Postat în original de geny
              Postat în original de maiam
              Geny a scris: "Poate eu nu ma pricep, insa spune-mi si mie ce efect are condensatorul care are legate ambele borne in acelasi punct ( Z-B). "

              Pe schema postata de Leon, legatura dintre Z si B reprezinta de fapt o bobina si nu un scurtcircuit.

              quote]

              Domnule maiam! Din ce spuneti ma face sa cred ca nu ati vazut niciodata o cutie de borne desfacuta, mai ales sa faceti si o conexiune. Pentru cultura dvs, Z-B reprezinta conexiunea sfarsitului infasurarii Y-B cu inceputul infasurarii Z-C ( deci un punct; o legatura galvanica) si nu o bobina. Bobinele sunt reprezentate de ( X-A; Y-B; Z-C). Daca studiati putin modul de reprezentare a unei infasurari poate va dati seama ce perle spuneti. Luati o carte de masini electrice si acolo sunt detaliate cele spuse de mine.
              Astept sugestii!
              Daca bobonele ar fi reprezentate de ( X-A; Y-B; Z-C), cand montam puntile pentru triunghi, bobinele nu ar fi puse in scurt?

              Sa fie paradigma sursa diferentelor de pareri? In schema lui Leon de la pag.2, in partea stanga, eu consider barele verticale ca fiind punti montate pentru efectuarea legaturii in triunghi iar in partea dreapta, acolo unde sunt notate bornele cu X,Y,Z, A, B, C, legaturile incrucisate le consider bobine. Daca ar fi asa, tot gresit este rationamentul meu?
              Daca partea stinga sint puntile pentru conexiunea triunghi si partea dreapta e conexiunea bobinelor la borne( schema pag 2 ) atunci conexiunea triunghi e ok.La felul cum sint notate bobinele n-am prea inteles care e inceputul bobinei si care sfirsitul ei.

              Comentariu

              • geny
                Membru
                • 30.ian.2007
                • 154

                #52
                Daca partea stinga sint puntile pentru conexiunea triunghi si partea dreapta e conexiunea bobinelor la borne( schema pag 2 ) atunci conexiunea triunghi e ok.La felul cum sint notate bobinele n-am prea inteles care e inceputul bobinei si care sfirsitul ei. [/quote]

                Desenul din stanga eu inteleg ca reprezinta motorul iar acele "bare" reprezinta cele trei infasurari ale motorului. Desenul din dreapta inteleg ca reprezinta cutia de borne si este reprezentat modul de conectare in triunghi a infasurarilor.
                Cercul este simbolul pentru masina electrica rotativa iar patratul pentru cutia de borne. Voi incerca sa postez un desen asa cum le vad eu si cu reprezentarea corecta.
                P.S. Daca autorul desenului a considerat ca desenul din stanga reprezinta cutia de borne iar acele bare sunt cele de conexiune, atunci in baza celor spuse anterior a reprezentat incorect cutia de borne.

                Comentariu

                • geny
                  Membru
                  • 30.ian.2007
                  • 154

                  #53
                  [quote="geny"]
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • eugen.nicula
                    Incepator
                    • 10.mar.2007
                    • 61

                    #54
                    [quote="geny"]Sincer sa fiu,n-am priceput nimic;da,primul patrat(cutia de borne)este reprezentata corect cu placutele de legatura-in cazul de fata triunghi.
                    Ce ati vrut sa reprezentati in a doua figura cu expresia"reprezentarea conexiunile in cutia de borne",n-am inteles.Daca va referiti la bobinele motorului atunci e ok.
                    stima

                    Comentariu

                    • geny
                      Membru
                      • 30.ian.2007
                      • 154

                      #55
                      [quote="eugen.nicula"]
                      Postat în original de geny
                      Sincer sa fiu,n-am priceput nimic;da,primul patrat(cutia de borne)este reprezentata corect cu placutele de legatura-in cazul de fata triunghi.
                      Ce ati vrut sa reprezentati in a doua figura cu expresia"reprezentarea conexiunile in cutia de borne",n-am inteles.Daca va referiti la bobinele motorului atunci e ok.
                      stima
                      "Reprezentarea conexiunilor in cutia de borne" inseamna pe intelesul tuturor "cine cu cine se leaga" pentru formarea triunghiului. Acele linii sunt "linii fictive" . Daca acest aspect este stabilit atunci vei sti si cum trebuie montate placutele de conexiune si astfel nu vei gresii. In realitate, in cutia de borne vei gasii desenul de sus cu placutele.
                      De exemplu linia fictiva intre Y-A din desenul de jos, in desenul de sus este materializata prin placuta de conexiune din mijloc intre Y-A.
                      Sper ca se intelege ce am vrut sa spun.

                      Comentariu

                      • eugen.nicula
                        Incepator
                        • 10.mar.2007
                        • 61

                        #56
                        [quote="geny"]
                        Postat în original de eugen.nicula
                        Postat în original de geny
                        Sincer sa fiu,n-am priceput nimic;da,primul patrat(cutia de borne)este reprezentata corect cu placutele de legatura-in cazul de fata triunghi.
                        Ce ati vrut sa reprezentati in a doua figura cu expresia"reprezentarea conexiunile in cutia de borne",n-am inteles.Daca va referiti la bobinele motorului atunci e ok.
                        stima
                        "Reprezentarea conexiunilor in cutia de borne" inseamna pe intelesul tuturor "cine cu cine se leaga" pentru formarea triunghiului. Acele linii sunt "linii fictive" . Daca acest aspect este stabilit atunci vei sti si cum trebuie montate placutele de conexiune si astfel nu vei gresii. In realitate, in cutia de borne vei gasii desenul de sus cu placutele.
                        De exemplu linia fictiva intre Y-A din desenul de jos, in desenul de sus este materializata prin placuta de conexiune din mijloc intre Y-A.
                        Sper ca se intelege ce am vrut sa spun.
                        Toata "povestea"pleaca de la un desen care in stinga reprezinta pozitia placutelor de legatura in cutia de borne pentru a defini prin aceasta pozitie ca motorul este legat in triunghi.Tot autorul "desenului" mai plaseaza in dreapta un desen prin care ar vrea sa explice cum sint legate bobinele in cutia cu borne si vine cu intrebarea, ce parere aveti?da?.Dupa fel si fel de discutii se documenteaza si vine la pagina 3 cu o schema care defineste legarea in triunghi si condensator de defazare.Asta seamana a shema electrica si exemplifica subiectul discutiei.Cu tot respectul,d-voastra veniti cu un desen in care reprezentati:
                        -infasurarile motorului
                        -cutia de legaturi cu cele 3 placute de conexiune
                        -un desen cu niste legaturi("linii fictive")
                        Vreau sa va spun ca liniile fictive nu au ce cauta intr-o schema pe "intelesul tuturor"ci poate intr-o schema pe intelesul particular.O schema electrica cuprinde anumite simboluri ori eu pina acuma n-am intilnit nici o schema cu "linii fictive"-fiind vorba de o schema electrica,reprezentati clar prin simboluri specifice ceea ce vreti sa sustineti.

                        Comentariu

                        • mx81
                          Membru Marcant
                          • 21.ian.2006
                          • 322

                          #57
                          La timpul pierdut cu acest topic x salariul minim pe economie costa mai mult decit un motor monofazat din comert . Cu motorul trifazat modificat in monofazat este mai mare daraua decit ocaua . Nu e o solutie decit daca motorul trifazat e moca si o parte din curentul consumat este furat . Randamentul e la pamint . NU MERITA !

                          Comentariu

                          • eugen.nicula
                            Incepator
                            • 10.mar.2007
                            • 61

                            #58
                            Postat în original de mx81
                            La timpul pierdut cu acest topic x salariul minim pe economie costa mai mult decit un motor monofazat din comert . Cu motorul trifazat modificat in monofazat este mai mare daraua decit ocaua . Nu e o solutie decit daca motorul trifazat e moca si o parte din curentul consumat este furat . Randamentul e la pamint . NU MERITA !
                            De acord.Se potriveste f.bine zicala:Hai la noi sa vorbim nimica ca la voi,n-avem ce!

                            Comentariu

                            • geny
                              Membru
                              • 30.ian.2007
                              • 154

                              #59
                              [Vreau sa va spun ca liniile fictive nu au ce cauta intr-o schema pe "intelesul tuturor"ci poate intr-o schema pe intelesul particular.O schema electrica cuprinde anumite simboluri ori eu pina acuma n-am intilnit nici o schema cu "linii fictive"-fiind vorba de o schema electrica,reprezentati clar prin simboluri specifice ceea ce vreti sa sustineti. [/quote]

                              Din pacate am crezut ca discut cu persoane care au rasfoit macar o carte de masini electrice si au ceva cunostinte in domeniu. Daca nu aveti idee ce reprezinta o schema de conexiune a unei masini electrice inseamna ca ma lupt cu morile de vant. Luati o carte de masini electrice, studiati masinile electrice rotative si apoi mai discutam daca nu sunteti lamurit.
                              Cu respect!

                              Comentariu

                              • eugen.nicula
                                Incepator
                                • 10.mar.2007
                                • 61

                                #60
                                Postat în original de geny
                                [Vreau sa va spun ca liniile fictive nu au ce cauta intr-o schema pe "intelesul tuturor"ci poate intr-o schema pe intelesul particular.O schema electrica cuprinde anumite simboluri ori eu pina acuma n-am intilnit nici o schema cu "linii fictive"-fiind vorba de o schema electrica,reprezentati clar prin simboluri specifice ceea ce vreti sa sustineti.
                                Din pacate am crezut ca discut cu persoane care au rasfoit macar o carte de masini electrice si au ceva cunostinte in domeniu. Daca nu aveti idee ce reprezinta o schema de conexiune a unei masini electrice inseamna ca ma lupt cu morile de vant. Luati o carte de masini electrice, studiati masinile electrice rotative si apoi mai discutam daca nu sunteti lamurit.
                                Cu respect![/quote]
                                Stimate domnule,
                                N-as vrea sa cred ca faceti parte din categoria acelora care nu suporta sa fie contrazisi.Vreau sa va spun ca aceste subiecte tin de domeniul stintelor exacte si ca atare se pot face demonstratii pertinente,bazate pe argumente stintifice care nu lasa loc de interpretari,etc.Faptul ca d-voastra va luati marea raspundere de a pune la indoiala cunostintele cuiva nu inseamna ca veti fi mai respectat si nici ca ati adus un argument stintific la o discutie.Am mai vazut replici din limbajul d-voastra academic in care apostrofati pe cineva ca nu are ani cite motoare ati legat d-voastra;asta nu scuza cu nimic faptul ca puteti si gresi.Nu stiu care sint frustrarile d-voastra
                                dar daca doriti o discutie civilizata bazata pe stiinta,bine,daca nu pe mine m-ati pierdut de musteriu.Eu n-am intrat pe acest forum ca sa ma cert cu nimeni,ci pentru ca unul din hobyurile mele sint amenajarile si noutati despre constructii,etc.Am intrat intr-o dicutie cu un domeniu pe care il stapinesc si mi-am spus parerea fara a ma interesa care este nivelul cunostintelor celor cu care am un dialog.Fiind un om al stiintelor exacte nu pot sa stau spectator la fel si fel de pareri care contrazic cele mai elementare norme.Daca am deschis sau nu o carte de masini electrice tine la urma urmei de constinta si mindria mea de a ma aventura pe un domeniu in care .....hai "sa-mi dau cu parerea" ca asta-i boala nationala.Inainte de a arata cu degetul spre unul sau altul,de ai pune la indoiala cunostintele,nu credeti ca ar fi mai frumos sa va uitati in propria ograda sa va faceti un mic proces de constinta?Lasati-o mai moale cu tonul asta de tatuc care le stie pe toate ca ne jigniti inteligenta,nu de alta dar altii........s-ar putea sa si stie ce vorbesc.M-ati umplut de respect

                                Comentariu

                                Procesare...