Dulap copii PAL DIY

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sly123
    Membru Marcant
    • 24.iun.2010
    • 309

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Dulap copii PAL DIY

    Postat în original de PROfan
    Bucățile cutiilor sertarelor și bucata dintre uși și frontul superior le-am trecut pe panoul cu decor albastru.

    ABS 22x2 Albastru - 17,17 m + pierderile mașinii de căntuit;

    ABS 22x0,45 Albastru - 20,92 m + pierderile mașinii de căntuit;

    Ar mai fi o bucată de HDF cu grosimea de 2,5 mm pentru spate, montat aplicat, cu dimensiunea de 1896x896.

    Notele mele pentru explicații te rog:

    - zig-zag-rile înseamnă partea unde se aplică ABS-ul, corect?
    - la coala albă ce semnifică de exemplu Lat 0-0 x 2-0?
    - la coala albastră ce semnifică de exemplu Mediu 2-0 x 0-0?
    - la coala albastră văd că îmi trebuie mai mult cu 27mm pe lățime ca să cumpăr doar jumătate de coală.Dacă fac fundul sertarelor sau lateralele din alb atunci mi-ar ajunge jumătate de coală albastră?
    - ABS de 2 ar trebui să pun pe uși, sertare față și polițe(doar pe o parte a acestora sau pe 2 părți)?
    - ușile se pot găuri pe oricare parte pentru balamale? la fel și lateralele?
    - ce ar trebui să mai iau în calcul?

    Comentariu

    • PROfan
      Moderator
      • 10.apr.2011
      • 662

      #17
      Răspuns la: Dulap copii PAL DIY

      Postat în original de sly123
      - zig-zag-rile înseamnă partea unde se aplică ABS-ul, corect?
      ABS de 0,45 mm.
      Postat în original de sly123
      - la coala albă ce semnifică de exemplu Lat 0-0 x 2-0?
      0 – nu are cant
      1 – cant ABS cu grosimea de 0,45 mm
      2 – cant ABS cu grosimea de 2 mm

      Primele două cifre sunt pentru laturile paralele cu latura mare a panoului (2800mm; în sensul fibrei dacă decorul este o imitație a lemnului);

      Celelalte doua cifre sunt pentru laturile paralele cu latura mică a panoului (2070mm; perpendicular pe fibră dacă decorul este o imitație a lemnului;

      Lat 0-0 x 2-0 - Laterală a corpului cu un cant ABS de 2 mm grosime pe o latură cu dimensiunea de 1864 mm
      Tu vei fi nevoit să codifici schița așa cum vrea circularistul care-ți va tăia foile de PAL. Câte bordeie, atâtea obiceie.
      Postat în original de sly123
      - la coala albastră ce semnifică de exemplu Mediu 2-0 x 0-0?
      Mediu, bucată orizontală aflată între susul și josul corpului care are un cant ABS cu grosimea de 2 mm pe o latură cu dimensiunea de 864 mm.
      Postat în original de sly123
      - la coala albastră văd că îmi trebuie mai mult cu 27mm pe lățime ca să cumpăr doar jumătate de coală.Dacă fac fundul sertarelor sau lateralele din alb atunci mi-ar ajunge jumătate de coală albastră?
      N-am nimic împotrivă dacă reușești să înghesui pe coala albă și fundul sertarelor (820x382) sau lateralele (382x200).
      Postat în original de sly123
      - ABS de 2 ar trebui să pun pe uși, sertare față și polițe(doar pe o parte a acestora sau pe 2 părți)?
      Ușile și fronturile sertarelor au ABS de 0,45 mm pe toate laturile 1-1 x 1-1. ABS de 2 mm au laturile bucăților expuse loviturilor accidentale. Pentru uși și fronturi încadrate nu este obligatoriu să aibă canturi din ABS cu grosimea de 2 mm. De fapt, te-am întrebat de acest aspect în postul #5 dar probabil n-ai înțeles la ce făceam referire.
      Postat în original de sly123
      - ușile se pot găuri pe oricare parte pentru balamale? la fel și lateralele?
      Aici discuția este mai lungă, dar o scurtez. În principiu locașele pentru balamale se execută pe spatele panoului. Ca să mai ști care este fața și care este spatele ar trebui ca imediat după debitare să se aplice etichete bucăților pe față.
      Postat în original de sly123
      - ce ar trebui să mai iau în calcul?
      Când vei decide cum să ansamblezi bucățile să eviți pe cât posibil prinderile vizibile, influențează negativ estetica produsului. Ca exemplu, panoul Med 2-0 x 0-0 să nu-l prinzi cu confirmatoare (șuruburi PAL, euroșurub 7x50) de laterale ci mai bine cu 4 colțari metalici 30x30x16.
      Ultima editare de PROfan; 26.apr.2017, 06:39.

      Comentariu

      • sly123
        Membru Marcant
        • 24.iun.2010
        • 309

        #18
        Răspuns la: Răspuns la: Dulap copii PAL DIY

        Postat în original de PROfan
        Tu vei fi nevoit să codifici schița așa cum vrea circularistul care-ți va tăia foile de PAL. Câte bordeie, atâtea obiceie.

        N-am nimic împotrivă dacă reușești să înghesui pe coala albă și fundul sertarelor (820x382) sau lateralele (382x200).

        Ușile și fronturile sertarelor au ABS de 0,45 mm pe toate laturile 1-1 x 1-1. ABS de 2 mm au laturile bucăților expuse loviturilor accidentale. Pentru uși și fronturi încadrate nu este obligatoriu să aibă canturi din ABS cu grosimea de 2 mm.

        Aici discuția este mai lungă, dar o scurtez. În principiu locașele pentru balamale se execută pe spatele panoului. Ca să mai ști care este fața și care este spatele ar trebui ca imediat după debitare să se aplice etichete bucăților pe față.

        Când vei decide cum să ansamblezi bucățile să eviți pe cât posibil prinderile vizibile, influențează negativ estetica produsului. Ca exemplu, panoul Med 2-0 x 0-0 să nu-l prinzi cu confirmatoare (șuruburi PAL, euroșurub 7x50) de laterale ci mai bine cu 4 colțari metalici 30x30x16.

        -pentru debitare după dimensiunile date mă gîndesc că poate cei de la depozit au un program compatibil cu cel utilizat de tine și atunci nu ar apărea probleme.
        -mă gîndesc să iau jumate de coală albă sau poate exact cît îmi trebuie dacă îmi dau cei de la depozit fiindcă albul este cel mai cerut.
        -am uitat că punem ABS de 0,45 la sertare.
        -la etichetare poate reușesc cu programul, altfel tot o scot la capăt.
        -asta este o idee bună.

        Dacă mai am întrebări voi reveni.
        Mulțumesc.

        Comentariu

        • PROfan
          Moderator
          • 10.apr.2011
          • 662

          #19
          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Dulap copii PAL DIY

          Postat în original de sly123
          -pentru debitare după dimensiunile date mă gîndesc că poate cei de la depozit au un program compatibil cu cel utilizat de tine și atunci nu ar apărea probleme.
          Nici măcar nu este nevoie de vreun program (dacă spun că există zeci de programe, nu exagerez prea mult), o coală de hârtie măzgălită cu un creion este suficientă dacă circularistul înțelege despre ce este vorba.

          Comentariu

          • sly123
            Membru Marcant
            • 24.iun.2010
            • 309

            #20
            Răspuns la: Răspuns la: Dulap copii PAL DIY

            Postat în original de PROfan
            Ușile și fronturile sertarelor au ABS de 0,45 mm pe toate laturile 1-1 x 1-1. ABS de 2 mm au laturile bucăților expuse loviturilor accidentale. Pentru uși și fronturi încadrate nu este obligatoriu să aibă canturi din ABS cu grosimea de 2 mm. De fapt, te-am întrebat de acest aspect în postul #5 dar probabil n-ai înțeles la ce făceam referire.
            Doar pentru clarificare: pe schițele de debitare fronturile sertarelor sînt trecute 1-0 x 0-0 și în nota de mai sus 1-1 x 1-1.Este o mică scăpare pe schițe, așa este?
            Merci.

            Comentariu

            • PROfan
              Moderator
              • 10.apr.2011
              • 662

              #21
              Răspuns la: Dulap copii PAL DIY

              Cred că faci confuzie intre front și față.

              sertar=front+cutie

              cutie=2xlaterală+față+spate+fund

              Front 1-1 x 1-1 250x858, se află pe foaia albă;

              Față sertar 1-0 x 0-0 820x170, se află pe foaia albastră.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • sly123
                Membru Marcant
                • 24.iun.2010
                • 309

                #22
                Răspuns la: Răspuns la: Dulap copii PAL DIY

                Postat în original de PROfan
                Cred că faci confuzie intre front și față.

                sertar=front+cutie

                cutie=2xlaterală+față+spate+fund

                Front 1-1 x 1-1 250x858, se află pe foaia albă;

                Față sertar 1-0 x 0-0 820x170, se află pe foaia albastră.
                Am înțeles.Eroarea mea, mulțumesc.

                Comentariu

                • sly123
                  Membru Marcant
                  • 24.iun.2010
                  • 309

                  #23
                  Răspuns la: Dulap copii PAL DIY

                  Pe coala de albastru cele 3 bucăți din margine au aceste dimensiuni: 1192x98, 400x98 și 400x98?
                  Unde vor fi acestea montate?

                  Comentariu

                  • PROfan
                    Moderator
                    • 10.apr.2011
                    • 662

                    #24
                    Răspuns la: Dulap copii PAL DIY

                    Plintă detașabilă. Maschează picioarele corpului de mobilier contribuind și la estetica ansamblului.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • sly123
                      Membru Marcant
                      • 24.iun.2010
                      • 309

                      #25
                      Răspuns la: Dulap copii PAL DIY

                      Salut.
                      Azi am dat comanda pentru PAL+tăiere+cant+găuri balamale.
                      Costul actual: 475 lei.
                      Pe marți ar trebui să îl ridic.

                      Comentariu

                      • PROfan
                        Moderator
                        • 10.apr.2011
                        • 662

                        #26
                        Răspuns la: Dulap copii PAL DIY

                        OK. Te aștept cu întrebări și, evident, detalii mai mult sau mai puțin picante despre aventura confecționării în regim DIY a dulapului.

                        Comentariu

                        • sly123
                          Membru Marcant
                          • 24.iun.2010
                          • 309

                          #27
                          Răspuns la: Răspuns la: Dulap copii PAL DIY

                          Postat în original de PROfan
                          Plintă detașabilă. Maschează picioarele corpului de mobilier contribuind și la estetica ansamblului.
                          Picioarele ce înălțime trebuie să aibă(plăcile de mascare au 98mm, deci mai mici, dar nu știu cum să le spun)?
                          Cei care debitează pal-ul au și feronerie astfel că voi cumpăra de la ei picioarele.

                          Comentariu

                          • PROfan
                            Moderator
                            • 10.apr.2011
                            • 662

                            #28
                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Dulap copii PAL DIY

                            Picioare de bucătărie de 10 cm dar să fie doar din două componente, mai țepene. Dacă n-ai încredere în picioarele de bucătărie poți folosi orice alte picioare reglabile de 10 cm în combinație cu cele de bucătărie, deoarece clipsuri pentru prinderea soclului găsești doar pentru cele de bucătărie.

                            Comentariu

                            • sly123
                              Membru Marcant
                              • 24.iun.2010
                              • 309

                              #29
                              Răspuns la: Dulap copii PAL DIY

                              Mîine merg să ridic plăcile de PAL debitate.
                              M-ar ajuta să știu cum să fixez plăcile între ele și care sînt pașii pentru montaj.

                              Comentariu

                              • PROfan
                                Moderator
                                • 10.apr.2011
                                • 662

                                #30
                                Răspuns la: Dulap copii PAL DIY

                                OK. Ce nelămuriri ai?

                                Susul și josul corpului (bucățile orizontale) le prinzi de laterale și spatele din panou (bucățile verticale) cu euroșuruburi 7x50.

                                Bucata orizontală dintre uși și frontul de sertar superior este recomandat să o prinzi cu colțari metalici 30x30x16 din considerente estetice.

                                Dar, mai bine, pune întrebări punctuale. Nu știu ce să-ți povestesc.
                                Ultima editare de PROfan; 09.mai.2017, 17:00.

                                Comentariu

                                Procesare...