Dimmere OFF GENERAL

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • anduandu
    Incepator
    • 21.apr.2017
    • 2

    Dimmere OFF GENERAL

    Salutare,
    am gasit niste informatii despre dimmere intr-o solutie de iluminat inteligent, ce accesorii suplimentare sunt necesare (ex. specific ce tip de intrerupatoare etc.) si cum se poate realiza conectarea acestora pentru a putea face Off general (intregul sistem de iluminare din casa, eventual si al prizelor (exceptie priza frigiderului si centralei termince)) prin apasarea lunga de exemplu a intrerupatorului de la intrarea, iar la accesarea scurta a aceluiasi intrerupator sa comute doar on/off becul de pe hol.
    Multumesc anticipat si scuze daca subiectul a mai fost abordat intr-un topic precedent.
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2239

    #2
    Răspuns la: Dimmere OFF GENERAL

    Nu credeti ca ar fi mai interesant sa gasiti intai un produs despre care sa discutam, in detrimentul unui site? Consider ca este reclama directa si mesajul va fi corectat. Daca reprezentati firma respectiva, considerati ca le-am transmis un mail pentru clarificare.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • anduandu
      Incepator
      • 21.apr.2017
      • 2

      #3
      Răspuns la: Dimmere OFF GENERAL

      Scuze pentru situatia creata. Nu reprezint firma. Am vazut intr-o locatie o instalație care avea functionalitatea prezentata. Doream sa stiu ce presupune din punct de vedere tehnic.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Răspuns la: Dimmere OFF GENERAL

        Puteti realiza o instalatie cu relee pas cu pas. In functie de ce doriti se poate configura instalatia cu un buton separat pentru oprire generala a circuitelor de lumini sa zicem. Se pot folosi conductoare mai subtiri, dar veti avea mai mult de cablat pentru o instalatie complexa.

        Dimmere se pot monta separat pe circuitele din anumite locatii. Banuiesc ca nu doriti dimmer pe orice lumina din casa.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • GeorgeTrisina
          Membru Marcant
          • 27.sep.2012
          • 747

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Dimmere OFF GENERAL

          Postat în original de anduandu
          Scuze pentru situatia creata. Nu reprezint firma. Am vazut intr-o locatie o instalație care avea functionalitatea prezentata. Doream sa stiu ce presupune din punct de vedere tehnic.
          Asta presupune echipamente foarte scumpe (sistem de comunicatie KNX) se cableaza foarte usor dar, trebuie sa stii sa lucrezi cu software-ul adecvat ETS 5 ca sa poti configura echipamentele la ce pretentii ai ca sa-ti faca, care si ala e vreo 1000 de euro. Am facut eu la cineva dar... mi-am blestemat zilele pana am terminat.

          Comentariu

          Procesare...