Izolatie fonica apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bicepsul
    Incepator
    • 24.apr.2017
    • 4

    Izolatie fonica apartament

    Salut,

    Sunt interesat sa imi izolez apartamentul ca sa nu mai am probleme cu un vecin, care e deranjat de zgomot de labe pe parchet. Vecinul in speta locuieste langa mine, nu sub mine.

    Camera ce o vreau izolata este de tip open-space cu balconul. Deci practic un perete este in exterior, format numai din geamuri. Ma gandeam sa izolez doar cei doi pereti care dau in: scara si peretele comun cu vecinul respectiv.

    Celalalt perete da in camerele de mijloc. De aici si ideea de a izola doar peretele cu pricina si cel care da in scara.
    Am atasat o imagine in care am highlight-at cu rosu peretii ce ii vreau izolati.
    Peretele este facut din caramida rosie cu gauri.

    Buget disponibil 1000-1500 euro.

    Imi puteti recomanda materiale eficiente, eventual si alte sfaturi pentru a spori eficienta izolatiei - izolat si podea/tavan, etc. Tot ce considerati ca ar fi important de stiut. Experienta mea in sensul asta este = 0, deci orice sugestie e binevenita.


    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Apartament.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	35,2 KB 
ID:	641916
    Ultima editare de bicepsul; 24.apr.2017, 09:16.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Răspuns la: Izolatie fonica apartament

    Puteti repeta motivul izolarii? Zgomot pe pardoseala si deranj vecin alaturat? Ce grosime au peretii respectivi?

    Comentariu

    • bicepsul
      Incepator
      • 24.apr.2017
      • 4

      #3
      Răspuns la: Izolatie fonica apartament

      Am caine, iar vecinul, de langa, din partea marcata cu rosu in poza, se vaita ca ii face zgomot (de labe pe parchet, deci nu latrat sau altele de genu) si ii sperie copilul din somn, zgomotul de care vorbeste se intampla 30 de secunde dimineata si 30 seara cand trebuie dus afara si se agita ca ma vede ca ma imbrac. Mai dubios mi se pare ca nu s-a plans vecinul de sub mine de zgomot de labe, dar se plange cel de langa.
      Am avut niste probleme cu ei, mi-au chemat politia etc.
      In fine, politia a zis ca nu pot sa ma inteleg cu oameni prosti si ca mai bine imi iau eu masuri ca sa nu mai fiu deranjat si sa evit orice alte probleme.

      Am discutat si cu o avocata, mi-a zis de o firma care imi verifica eficienta izolatiei, daca ma incadrez in standardele agreate, pot sa planga cat vor ca nu au ce sa imi faca. Nu le convine sa isi mai faca trei pereti intre. Ideea este ca vreau, legal, sa fiu in regula cu totul. Nu imi plac scandalurile aiurea si sunt constient ca nu o scot la capat cu ei cu vorba buna. Pana atunci vreau sa ma asigur ca, din partea mea, toate masurile au fost luate. Mai departe e problema lor.
      Momentan cainele nu mai locuieste cu mine pana nu rezolv situatia.
      Peretii sunt dintr-un singur strat de caramida intre apartamente, cred ca maxim 30 cm grosime.
      Ultima editare de bicepsul; 24.apr.2017, 14:19.

      Comentariu

      • emanu
        Membru marcant
        • 06.oct.2008
        • 504

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Izolatie fonica apartament

        mochetare.

        Comentariu

        • bicepsul
          Incepator
          • 24.apr.2017
          • 4

          #5
          Răspuns la: Izolatie fonica apartament

          Fara mocheta.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Răspuns la: Izolatie fonica apartament

            Decat sa izolati acelperete, mi se pare mai natural si mai eficient sa faceti lucrurile astfel incat pe acea zona cu vecinul sa nu mai apara fenomenul spus de dvs. Daca ar fi un strat care sa nu genereze zgomot la actiunea cainelui, totul s-ar rezolva ieftin si comod. Zgomotul se transmite aerian sau prin structura. Izoland acel perete se va estompa din transmiterea aeriana a zgomotului dar poate ramane cea prin structura, prin planseu se va propaga pe orizontala spre perete si mai departe ....
            O izolatie pe acel perete se poate face in sistemul cu gipscarton si vata minerala, o grosime de 5 sau 10cm dupa cum aveti marimea camerei. Problema este daca zgomotul pleaca de la pardoseala, aici este mai greu de facut ceva fara deranj mare.
            Ultima editare de Gemini; 26.apr.2017, 09:56.

            Comentariu

            • bicepsul
              Incepator
              • 24.apr.2017
              • 4

              #7
              Răspuns la: Izolatie fonica apartament

              Pe podea voi pune un material semi cauciucat. Dar vreau sa fac ceva si cu cei doi pereti
              Multumesc pentru sfaturi,
              O zi buna.

              Comentariu

              • emanu
                Membru marcant
                • 06.oct.2008
                • 504

                #8
                Răspuns la: Izolatie fonica apartament

                incalta cainele

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  Răspuns la: Izolatie fonica apartament

                  Pe langa aspectul fonic, acea izolatie va ajuta si la reducerea pierderilor de caldura, iarna, mai ales pe peretele cu scara blocului.

                  Comentariu

                  • SoundEngineer
                    Incepator
                    • 14.feb.2011
                    • 4

                    #10

                    Comentariu

                    Procesare...