Dedurizator de apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • studio72
    Membru
    • 21.ian.2015
    • 105

    Dedurizator de apa

    Buna,

    As avea si eu nevoie de o lamurire, poate cineva se pricepe la problema mea pe acest forum si poate da sfaturi.
    De magazine sunt satul, fiecare vanzator vorbeste altceva si imi creeaza o ceata totala.
    Sa revin la problema mea
    Apa distribuita pe retea este destul de dura, mult calcar.
    M-am gandit sa pun un dedurizator si as dori sa stiu daca este OK pentru problema mea si daca se poate lega in felul urmator, si anume:
    intra apa in camara tehnica, o leg sa statia de dedurizare, si din ea mai departe la reteau de apa potabila a casei si catre incalzire, centrala.

    Orice sfat e benefic si de mare ajutor, numai sa scap de calcar.

    In principiu m-am gandit la modelul de asta de la Ferroli: https://www.ferroli.ro/produse/incal...re/ed-ws1.html
    Ce parere aveti ?

    Multumesc anticipat
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3639

    #2
    Răspuns la: Dedurizator de apa

    Aveti atasat schema de instalare a dedurizatorului. Asa cum ati spus dvs. nu se poate regla duritatea la iesire, ceea ce va insemna ca dedurizarea va merge din plin si o sa aveti o apa fara duritate. recomandarea este ca apa sa aiba macar 5 ° germane ceea ce se poate obtine cu robinet de by-pass ce aduc apa dura langa cea dedurizata. Va trebuie efectuate probe de apa pentru a putea regla duritatea catre instalatia interioara.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    Procesare...