Factor evaluare global calorifer - pentru fonta/otel

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • christianstk
    Incepator
    • 06.iun.2016
    • 12

    Factor evaluare global calorifer - pentru fonta/otel

    Va salut!

    Stimati colegi forumisti, problema ce o ridic aici se adreseaza acelora dintre dvs care stiu sa interpreteze o foaie de calcul a costurilor de caldura in apartamentele contorizate cu repartitoare de costuri caldura.

    FEG (factorul de evaluare global) este calculat de firma specializata (in cazul meu, ISTA) in functie de calorifer (dimensiune, material, nr elementi, putere calorica etc). Acest factor se inmulteste cu numarul de unitati consumate afisate de repartitor si influenteaza drastic costul.

    Pt garsoniera mea am urmatorii FEG: baie 0.2; bucatarie 0.375; sufragerie 1.2 (!) Astfel incat ~2/3 din caldura pe care o platesc este cea inregistrata in sufragerie.

    Vecinul meu de dedesubt are pe foaia de calcul aceeasi factori, mai putin in sufragerie, 1.5 (!)

    Amandoi am cumparat anul trecut, am desfiintat radiatoarele de fonta, inlocuindu-le cu altele din otel, pe care am remontat repartitoarele vechi existente.

    In timpul iernii ce a trecut, desi cel putin jumatate de zi au stat oprite, am avut printre cele mai mari costuri la caldura din bloc si ne-am dat seama de curand ca aceasta s-ar putea datora faptului ca suntem inca inregistrati cu FEG-uri pentru radiatoare de fonta.

    Am facut niste cercetari in urma carora am ajuns la situatia paradoxala pe care chiar nu o inteleg:
    Un alt vecin din bloc, pe care il cunosc de multi ani, are in balcon un radiator de otel de 800x600, cu un FEG de 0.375, iar pe partea cealalta, in sufragerie unul de fonta de aceleasi dimensiuni, cu un FEG de 0.925. Il tine, bineinteles deschis pe cel de pe balcon, si costul e de aproape 3 ori mai mic decat daca l-ar tine deschis pe cel de fonta din interior.

    Afland aceste aspecte am presupus in mod logic ca FEG al meu si al vecinului de dedesubt (1.2, respectiv 1.5) sunt atat de mari deoarece sunt considerati pentru calorifere de fonta, si am luat tzeapa iarna asta, dar nu-i o problema, vom solicita incadrarea la otel, ca sa beneficiem de un FEG mai mic.

    DAR! in urma unor cercetari pe alte forumuri, toata lumea spune ca un radiator de otel va avea un FEG mult mai mare, de peste 2 chiar, datorita puterii calorice mult mai mari decat al unuia de fonta.

    Ceea ce ne-a dat peste cap...oare daca facem aceasta cerere o sa cadem din lac in putz si vom plati chiar mai mult iarna viitoare?? Dar cum se explica FEG-ul atat de redus al vecinului cu caloriferul de otel din balcon?? A fost o greseala la el?
    La ce sa ma astept pt un Purmo 1000x600x22 de 2257W? Sa ma multumesc cu FEG-ul inregistrat de 1.2 ca sa nu ma pomenesc cu altul mai mare?

    Mentionez ca amandoi suntem la etaje intermediare (7, respectiv 8. Din 10). Blocul este reabilitat, daca are vreo relevanta.

    Imi cer scuze daca v-am bulversat, sper ca m-am facut cat de cat inteles si sper ca macar cineva sa-mi poate da un raspuns relevant.
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1342

    #2
    Răspuns la: Factor evaluare global calorifer - pentru fonta/otel

    Greu de dat un raspuns relevant, teoria cu practica in cazul repartitoarelor in unele blocuri sunt ca 2 drepte paralele
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • filip01
      Incepator
      • 21.iun.2012
      • 79

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Factor evaluare global calorifer - pentru fonta/otel

      FEG include si factor de cuplaj (repart-radiator). din experienta mea ista pune factorii de cuplaj la 'sto
      Ultima editare de filip01; 06.mai.2017, 02:51.

      Comentariu

      • filip01
        Incepator
        • 21.iun.2012
        • 79

        #4
        Răspuns la: Factor evaluare global calorifer - pentru fonta/otel

        Postat în original de christianstk
        In timpul iernii ce a trecut, desi cel putin jumatate de zi au stat oprite, am avut printre cele mai mari costuri la caldura din bloc si ne-am dat seama de curand ca aceasta s-ar putea datora faptului ca suntem inca inregistrati cu FEG-uri pentru radiatoare de fonta.
        si grosul costului vine de la acele radiatoare sau de la coloane? cum e FEG la coloane?

        Comentariu

        • christianstk
          Incepator
          • 06.iun.2016
          • 12

          #5
          Răspuns la: Factor evaluare global calorifer - pentru fonta/otel

          Postat în original de filip01
          si grosul costului vine de la acele radiatoare sau de la coloane? cum e FEG la coloane?
          La coloane e mic. O mica parte din factura total sunt coloanele. La fel si factorul de amplasare. Nu influenteaza prea mult.



          Oricum, surprinzator, mi-a raspuns ISTA, la contact prin formularul online. Cica un radiator de otel va avea un FEG mult mai mare decat unul de fonta. Asa ca astept resemnat schimbarea repartitoarelor cu unele cu citire radio, din ce am auzit programata pt vara asta. Topicul se poate inchide.

          Comentariu

          • filip01
            Incepator
            • 21.iun.2012
            • 79

            #6
            Răspuns la: Factor evaluare global calorifer - pentru fonta/otel

            poti sa detaliezi,te rog, ce ti-a raspuns ISTA?

            majora diferenta intre unul de fonta si unul de otel este montajul repartitorului. la fonta repartitorul sta intre elementi (in aer cu contact pe muchii cu elementii) iar la otel sta in contact direct cu tabla. deci la fonta ar trebui un factor de cuplaj mult supraunitar iar la otel in jur de 1.

            in FEG intra 2 componente principale
            - KjC CAL - factorul de evaluare a cuplajului termic ce caracterizeazã repartitorul şi corpul de încãlzire, din incinta „j”, pe care acesta este montat;
            - KjQ CAL - factorul de evaluare cu puterea termicã a corpului de încãlzire amplasat în incinta „j”, pe care este montat repartitorul……”
            pe de alta parte nu cred ca cineva isi ia radiator de otel de alta putere decat una comparabila cu cea a celui vechi de fonta.

            trag concluzia preliminara ca ista bulibaseste tot. pune peste tot factor de cuplaj 1, care la fonta reprezinta o diminuare majora fata de realitate, iar la otel e ok. in mod normal prin ajustare cu factorul de cuplaj pt puteri si deci si SET (supraf echiv termic) comparabile (otel vs fonta) ar trebui sa iasa FEG comparabile .

            daca e asa se da peste cap tot calculul si supraincarca zonele cu functionare mai indelungata (mai multe unitati). daca ceilalti au dat drumul mai putin te-a incarcat pe tine. la mine este relativ similar dar supraincarca coloanele (le am groase aferent etaj inferior) care merg 100% din timp.

            da-mi eventual un PM sa vorbim mai pe indelete
            Ultima editare de filip01; 09.mai.2017, 02:42.

            Comentariu

            • filip01
              Incepator
              • 21.iun.2012
              • 79

              #7
              Răspuns la: Factor evaluare global calorifer - pentru fonta/otel

              repartizarea este un proces cu suma fixa (valoarea facturii RADET) si prin urmare orice diminuare artificiala undeva se manifesta printr-o crestere corespunzatoare altundeva

              Comentariu

              • filip01
                Incepator
                • 21.iun.2012
                • 79

                #8
                Răspuns la: Factor evaluare global calorifer - pentru fonta/otel

                faptul ca este bloc reabilitat confirma ca nu prea se da drumul la radiatoare si atunci se supraincarca cel care da drumul cel mai mult + coloanele celor de la etajele inferioare (groase)

                Comentariu

                • 10000
                  Membru
                  • 18.ian.2007
                  • 120

                  #9
                  Răspuns la: Factor evaluare global calorifer - pentru fonta/otel

                  Daca te ajuta cu ceva, la mine am factorii globali (tot pe ISTA):
                  -1.2 pentru calorifer 1400x600x22 otel
                  -1.15 pentru calorifer fonta 20 elementi
                  -0.95 pentru calorifer aluminiu 10 elementi
                  -0.625 pentru calorifer fonta 11 elementi

                  Comentariu

                  • filip01
                    Incepator
                    • 21.iun.2012
                    • 79

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Factor evaluare global calorifer - pentru fonta/otel

                    Postat în original de 10000
                    Daca te ajuta cu ceva, la mine am factorii globali (tot pe ISTA):
                    -1.2 pentru calorifer 1400x600x22 otel
                    -1.15 pentru calorifer fonta 20 elementi
                    -0.95 pentru calorifer aluminiu 10 elementi
                    -0.625 pentru calorifer fonta 11 elementi
                    nu prea ajuta. eu am avut alt prestator anterior si asa poti face comparatia cu concluzii deloc magulitoare

                    nu am gasit nicaieri date tehnice complete ale niciunui fabricant de repartitoare. daca aveam reuseam sa recalculez FEGul. dar o sa ma ocup de cojocul lor pe teme de protectia consumatorului.

                    Comentariu

                    • 10000
                      Membru
                      • 18.ian.2007
                      • 120

                      #11
                      Răspuns la: Factor evaluare global calorifer - pentru fonta/otel

                      Din normele tehnice:

                      Factor de evaluare global - mărime adimensională utilizată la transformarea valorilor afișate de repartitoarele de costuri pentru încălzire într-o formă adecvată calculului consumului de energie termică în funcție de:
                      a) puterea termică nominală a corpului de încălzire stabilită în condiții de referință - K(Q);
                      b) modificarea puterii termice a corpului de încălzire în condițiile în care temperatura aerului din incintă este mai mică decât temperatura aerului din condițiile de referință, în cazul repartitoarelor electronice de costuri cu un singur senzor de măsură - K(T);
                      c) diferența dintre temperatura măsurată cu sondele de temperatură și temperatura reală a corpului de încălzire și a aerului, pentru diferite tipuri de suprafețe de transfer de căldură - K(C);

                      Art. 44.
                      (2) Prestatorului îi este interzis, sub sancțiunea retragerii autorizației, să monteze repartitoare de costuri pe acele corpuri de încălzire pentru care nu poate calcula factorul global de evaluare pe baza datelor furnizate de producătorul repartitorului.

                      Comentariu

                      • filip01
                        Incepator
                        • 21.iun.2012
                        • 79

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Factor evaluare global calorifer - pentru fonta/otel

                        stiu si altii sa citeasca
                        feg contine si un factor de cuplaj care este propriu fiecarui tip de rapartitor si fiecare tip de montaj si se determina in laborator ( mai sus pct c). p'asta nu l-am gasit nicaieri

                        Art. 44. - (1) Programele de calcul utilizate pentru repartizarea
                        consumurilor trebuie sã conţinã o bazã de date pentru toate combinaţiile
                        dintre corpul de încãlzire şi repartitorul de costuri pentru încãlzire
                        montat pe acesta.
                        Ultima editare de filip01; 11.mai.2017, 02:24.

                        Comentariu

                        • 10000
                          Membru
                          • 18.ian.2007
                          • 120

                          #13
                          Răspuns la: Factor evaluare global calorifer - pentru fonta/otel

                          Ti se pare ca am scris undeva ca nu stie cineva sa citeasca? Discutie si pe noi....

                          Probabil nu se ia incalcul sau probabil nu influenteaza calculul la caloriferele standard unde contactul este ferm si pe suprafata mare.
                          Este adevarat ca nu sunt valori transparente pentru acest calcul, in totalitate, dar cred ca Presedintele de Asociatie ar putea afla aceste info de la cei ce se ocupa cu repartizarea costurilor, datele fiind inregistrate in baza de date. Important este sa utilizeze cat mai corect aceste date pentru un bloc/scara de bloc, in rest se poate specula orice.

                          Comentariu

                          • filip01
                            Incepator
                            • 21.iun.2012
                            • 79

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Factor evaluare global calorifer - pentru fonta/otel

                            asta cu presu de la asociatie doar in tarile nordice unde coruptia tinde la 0

                            la romanica exista presedinti care declara deschis (evident nu in scris) ca lor (+comitet) le convine cum face ISTA. adicatelea le convine ca se netezeste major consumul si ca cei care consuma putin subventioneaza pe cei care consuma mult. poate chiar a fost un criteriu de alegere a prestatorului la semnarea contractului

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13008

                              #15
                              Răspuns la: Factor evaluare global calorifer - pentru fonta/otel

                              Nu stiu cum o fi cu aceasta "subventionare" dar nu poti discuta de consum individual asa strict ca in cazul apei sau altor contorizarilor serioase individuale. Daca tu stai infrig si eu deschid caldura, prin peretele comun sau tavan/podea, sigur se va transfera o cantitate de energie de la cel care consuma la cel care inchide robinetul. Daca cel care inchide robinetul poate sta in frig, celalalt poate sa piarda la confort cu consum energetic mai ridicat.
                              Cine pe cine subventioneaza?
                              Cel putin din acest punct de vedere, discutia chiar nu este una corecta si nu o va duce nimeni la capatul luminitei. Va fi vesnica contradictie intre doi vecini ce nu inteleg ca schimbul de caldura este mai complex decat inchiderea unui robinet iar o impartire corecta nu se poate face astfel.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...