Factor evaluare global calorifer - pentru fonta/otel

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Armata
    Membru
    • 14.sep.2008
    • 250

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Factor evaluare global calorifer - pentru fonta/otel

    conform legii, asociatia trebuie sa ofere si sa explice toate datele care duc la stabilirea facturii. Daca chiar doriti sa aflati, faceti frumos o cerere scrisa catre asociatie, daca cu vorba buna nu doresc sa va comunice. Dar sunt sigur ca daca discutati omeneste cu ei, o sa va ofere datele solicitate
    Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

    Comentariu

    • filip01
      Incepator
      • 21.iun.2012
      • 79

      #17
      Răspuns la: Răspuns la: Factor evaluare global calorifer - pentru fonta/otel

      Postat în original de VYS
      Nu stiu cum o fi cu aceasta "subventionare" dar nu poti discuta de consum individual asa strict ca in cazul apei sau altor contorizarilor serioase individuale. Daca tu stai infrig si eu deschid caldura, prin peretele comun sau tavan/podea, sigur se va transfera o cantitate de energie de la cel care consuma la cel care inchide robinetul. Daca cel care inchide robinetul poate sta in frig, celalalt poate sa piarda la confort cu consum energetic mai ridicat.
      Cine pe cine subventioneaza?
      Cel putin din acest punct de vedere, discutia chiar nu este una corecta si nu o va duce nimeni la capatul luminitei. Va fi vesnica contradictie intre doi vecini ce nu inteleg ca schimbul de caldura este mai complex decat inchiderea unui robinet iar o impartire corecta nu se poate face astfel.
      nu-ti convine? fa-ti izolatie interioara la peretele comun!!!!!
      asta nu este subventionare ci subordonare adica ca tu sa te lafai in caldura sa plateasca si altul. fiecare sta la ce temperatura ii convine. cel care se simte dezavantajat isi face izolatie interioara de polistiren de 3-5 cm la pret dublu cat al unei zugraveli si gata. poate asa scapam si de naravul cu capra vecinului!

      daca nu stateai la bloc acel perete comun era cu siguranta exterior si "subventionai" natura mult mai mult
      Ultima editare de filip01; 13.mai.2017, 01:53.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #18
        Răspuns la: Factor evaluare global calorifer - pentru fonta/otel

        Exact ce am scris mai sus, discutia ajunge in haosul stiut. Evident ca nu discutam decat de principiul transferului de caldura. Daca solutia ar fi sa ne burdusim apartamentele gandite ca un spatiu sub o anvelopa, incalzita constant, sigu rnu mai ramane decat cu jumatate din spatiul interior si tot vom avea pierderi intre apartamente sau mai bine zis transfer termic si de alta natura.
        Nu ma intereseaza capra vecinului din principiu. Exteriorul nu inchide voi caldura iar izolatia interioara cu polistiren nu este o metoda corect si sanatoasa din punctul meu de vedere.
        Dar de ce nu doresti totusi sa setam amandoi temperaturi normale, de circa 20 grade si sa ne bucuram de un confort minim, decent. Costul tot pe acolo este ...
        In orice caz, din proiectare, blocurile sunt gandite cu incalzire si nu spatiu frigorific. La fel iti pot spune si eu ca la bloc este viata in comun a mai multor proprietari, daca nu iti convine fugi la casa si poti sa stai numai in beci ...

        Cam atat am avut de spus, ma lafai in confort normal, nimic exagerat pentru ca este cel mai bine pentru sanatate si nu numai.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • filip01
          Incepator
          • 21.iun.2012
          • 79

          #19
          Răspuns la: Factor evaluare global calorifer - pentru fonta/otel

          Postat în original de VYS
          Costul tot pe acolo este ...
          :
          numai cu manipulari gen ista!!!!!!!!!!!!!

          chiar daca este greu de inteles in context cultural ortodox (unde unicitatea este "embedded"), modernitatea s-a cladit pe si cu diversitate.

          de diversitate tine si faptul ca vreau sa traiesc la frigider - pt ca sa ma conserv - si ca tie nu iti place polistirenu. sic! poate iti place mai mult lana subventionata pe care vrea sa ti-o dea tov Daea de la agricultura pt izolatii. eu am izolatii la greu de polistiren

          totusi intre cele 2 variante, preferabilitatea este data de sustenabilitate din toate pct de vedere: ecologic, conservare a resurselor, amprenta de carbon, etc. adica economia de energie este esentiala pt sustenabilitate. d'aia exista si directive EU pt economie de energie transpusa in l 121/2014.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #20
            Răspuns la: Factor evaluare global calorifer - pentru fonta/otel

            Daca tot te arde CO2 asa tare, stinge calculatorul ca tot aia e sursa... hai sa fim seriosi, dincolo de convingeri si sa ne gandim la principii. Cat stam aproape de ele va fi mai bine, in rest .... sa auzim numai de bine.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            Procesare...