Meseriasi vs Papagali

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    Meseriasi vs Papagali

    In acest subiect cred ca ar fi util de tratat 'stilul' asa zisilor "meseriasi" care in realitate sunt mai mult sau mai putin niste mincinosi care fac lucru rapid si de mintuiala. Trebuie sa ai stomac ca sa poti fi acest gen, dar din pacate sunt si din acestia.
    Recent, facind instalatia electrica la o casa, proprietarul m-a intrebat daca nu cunosc pe cineva serios care sa ii faca partea de finisaje. Cunoscind, i-am recomandat pe cineva care isi asuma ce face, si face lucru bun. A venit omul, si-a pierdut aproape o zi discutind in amanunt cu proprietarul, dupa care, de comun acord au ajuns la un pret. Intre timp, proprietarul a gasit pe o trupa care au dat un pret mai ieftin si s-au apucat de "treaba" In prima zi, cind era si proprietarul pe acolo, au venit toti. Ulterior, ceilalti mergeau pe la alte lucrari, la fata locului raminind numai unul care avea un singur scop si anume pe repede inainte, calitatea neavind nici o importanta. Proprietarul a dorit plasa pe toti peretii pe care individul o aplica naspa, adica nu dadea adeziv sub ea ci direct peste. La prima vedere, pentru necunoscatori nu pare grav,dar este, aderenta find un sfert din cit ar fi daca se da o mina de material sub plasa.
    Din pacate, genul acesta de smecherasi sunt in toate domeniile,inclusiv electric sau sanitar. Am avut experiente in trecut cu asemenea trupe de "electricieni care faceau instalatia electrica in timpi demni de cartea recordurilor. Desi nu sunt instalator de meserie, cind am facut prima instalatie termica in cupru mai complexa, cu multi ani in urma, nu mi-a curs nici macar o lipitura din cele peste o suta. ( asta nu ca eram eu vreun mare meserias ci datorita faptului ca am lucrat ingrijit si cu atentie)In schimb, am intilnit instalatori cu state vechi care nu curatau nimic, lucrau murdar si rapid si pe unde curgea, taiau si faceau inca o tura de imbinari, afirmind ca daca nu curge din prima, nu va curge niciodata. Normal ca lucrind asa, timpul se reduce semnificativ si individul isi permite sa mearga cu un pret sub normal.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad
  • emanu
    Membru marcant
    • 06.oct.2008
    • 504

    #2
    Răspuns la: Meseriasi vs Papagali

    vrei pret mic, renunti la calitate si aspect




    Si se numesc carpaci, nu papagali!

    Comentariu

    Procesare...