Masuri indepartare vata minerala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mirceaducu76
    Incepator
    • 11.mai.2017
    • 3

    Masuri indepartare vata minerala

    Buna ziua, la o casa veche de chirpici s-a renovat o camera cu rigips si vata minerala insa chiar si dupa cateva luni de aerisire aproape non-stop inca se mai formeaza un miros deranjant la cel mult cateva ore dupa ce este inchis geamul. Dupa mai multe presupuneri, discutii care acum nu mai sunt relevante si toata asteptarea am ajuns la concluzia ca vrem sa indepartam aceasta izolatie insa nu stiu care sunt masurile de precautie pentru ca din cate am inteles vata minerala este cancerigena. Daca muncitorii care au facut lucrarea nu accepta sa o indeparteze ce fel de firma se ocupa de asa ceva care sa aiba un mod corect de a indeparta deseurile?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Răspuns la: Masuri indepartare vata minerala

    Mi se pare ca este o exagerare inutila. Cum a fost montata aceasta vata, nu erau aceleasi conditii? Din punct de vedere alprotectiei, este suficient sa aveti o salopeta, ochelari de protectie,manusi si masca de praf... acesta sunt masurile maximale ce se pot lua. Vata de sticla nu este periculoasa asa cum spuneti dvs. Nu ne ferim de azbest, cel care este legal declarat material periculos si exageran cu vata.
    Spatiul unde se lucreaza trebuie sa fie ventilat, sa se evite manevrarea inutila a vatei minerale ce ar putea genera praf mai mult decat trebuie. Depinde si de sortimentul de vata, unele genereaza aprticule mai multe si provoaca mancarime pe piele mult mai mare,altele sunt mai "prietenoase" la manevrare.
    Va asigur ca se poate evacua vata fara vreun risc semnificativ.
    Este posibil ca vata sa fie afectata de umezeala dinperetii de chirpici si sa emane mirosul de mucegai ?
    Ne spuneti mai multe despre aceasta casa si lucrare realizata anterior?

    Comentariu

    • mirceaducu76
      Incepator
      • 11.mai.2017
      • 3

      #3
      Răspuns la: Masuri indepartare vata minerala

      Multumesc pentru raspuns, mirosul zic eu nu este de mucegai, umiditatea interioara este in general mai mica de 35% conform dezumidificatorului care daca nu este setat pe modul continuu se opreste la acea valoare. Nu stiu daca este important dar nu s-a montat bariera de vapori. De asemenea nu stiu daca umezeala poate fi retinuta doar la nivelul izolatiei fara ca aceasta sa fie prezenta in aer caz in care presupun ca dezumidificatorul nu ar fi fost o solutie. Tevile vechi de la centrala nu au fost inlocuite. Nu cunosc prea multe detalii deoarece am avut incredere in muncitori sa faca cum stiu ei mai bine, gresala pe care nu o voi mai repeta.

      Nu pot sa apreciez daca problema este de natura subiectiva, poate ca lucrarea a fost executata corect. Am primit opinii diferite de la cei care au verificat.

      Pe langa faptul ca aceasta camera are un miros specific fara nici un obiect inauntru are si proprietatea de a retine mirosurile. Daca plec undeva si pentru cateva ore inchid toate geamurile, cand ma intorc cum intru in acea camera ma izbesc de un aer diferit, greu de respirat. Nu ma intelegeti gresit, cineva poate sa doarma acolo mai ales daca geamul este deschis dar in acest caz nu putem vorbi de un confort ridicat. Am primit raspunsuri cum ca ar trebui sa ventilez mult mai des dar daca trebuie sa deschid geamul o data la cateva ore nu vad ce rost mai are izolatia. In fond ori eu sunt prea sensibil ori lucrarea nu a fost executata corect dar in acest moment nu prea mai conteaza pentru ca nu cred ca exista ceva ce ma mai poate convinge sa ma reintorc la vreun tip de izolatie, voi renova camera in stil rustic cu materiale permeabile la vapori asa cum a fost conceputa initial casa si pe urma mai vedem in functie de rezultat.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Răspuns la: Masuri indepartare vata minerala

        Ce tip de izolatie ati utilizat, ce vata? vata de sticla poate sa se umezeasca si odata ce este intr-o structura, daca a intrat apa in ea nu se usuca usor. Mai degraba mucegaieste si poate genera un miros deranjant. Acum nu stiu daca mirosul acuzat de dvs. este generat de vata sau de alte elemente ale casei, ar trebui investigat sau vazut in contextul reparatiilor efectuate, structurilor existente si altor detalii specifice.

        Comentariu

        • mirceaducu76
          Incepator
          • 11.mai.2017
          • 3

          #5
          Răspuns la: Masuri indepartare vata minerala

          S-a folosit vata minerala de sticla. Revin intr-o luna sau doua cu deznodamantul in functie de disponibilitatea lucratorilor.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Răspuns la: Masuri indepartare vata minerala

            Poate reusiti sa vedem foto de la desfacerea suprafetelor in cauza, daca se poate. Multumim.

            Comentariu

            Procesare...