Ventilatie/Aerisire pod casa parter

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Butiulca Tudor
    Incepator
    • 16.apr.2017
    • 14

    Ventilatie/Aerisire pod casa parter

    Buna ziua,

    Am citit pe internet ca trebuie cumva sa am ventilatie in pod sau un fel de aerisire. O sa am pe acoperis tabla, o sa am o scara care duce in pod din dressing undeva la mijlocul casei va fi, nu o sa locuiesc in pod, doar la parter, mentionez ca am placa de beton deasupra de parter.
    Intrebarile mele sunt:
    1.Ar trebui sa imi pun fereastra pe acoperis ?
    2.As avea nevoie de nemostate in pod ?
    3.Ce solutii ar mai fi pentru aerisire ?

    Atasez niste poze cu acoperisul.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Acoperis1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	41,1 KB 
ID:	641949Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Acoperis2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	32,4 KB 
ID:	641950
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Răspuns la: Ventilatie/Aerisire pod casa parter

    In mod normal nu ar trebui sa fie neaparat nevoie de o aerisire in pod, mai ales daca spatiul acestuia este suficient de mare. Invelitoarea ar trebui sa permita o minima aerisire prin coama si prin folia utilizata la acoperis.
    Evident ca o aerisire poate fi utilizata daca aveti cum sa o montati. O ferestra de mansarda este inutila pentru acest pod. la nevoie, se pot monta aerisitoare la nivel de invelitoare in functie de tipul de tigla. Este recomandat sa cresteti izolatia pe planseul la 20cm grosime, fata de cei 15cm din proiect.

    Comentariu

    • Butiulca Tudor
      Incepator
      • 16.apr.2017
      • 14

      #3
      Răspuns la: Ventilatie/Aerisire pod casa parter

      Am gasit la Wetterbest pe site ca au ceva ventilație acoperiș "Elementul de ventilație acoperiș asigură protecția la ieșirea prin straturile acoperișului a tubulaturii instalației de eliminare a umidității în exces din spații precum bucătării, băi, camere tehnice, etc, contribuind totodată la îmbunătățirea confortului termic al spațiilor de locuit."

      Am vorbit la telefon cu ei si au zis ca 95% din clienti nu pun asa ceva, cred ca am cum sa o montez ca inca nu e facut acoperisul, pot sa o montez undeva unde nu bate soarele.

      Eu ma gandeam sa pun un polistiren nu vata bazaltica, ce imi recomanzi polistiren expandat sau extrudat ?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Răspuns la: Ventilatie/Aerisire pod casa parter

        Evident ca vata bazaltica este mult mai scumpa decat polistirenul expandat si uneori nu se justifica. La fel de bine se poate utiliza si vata de sticla. Conteaza totusi daca se va utiliza in vreun fel spatiul podului, motiv pentru care solutia ar trebui gandita in aceeasta directie si poate sa difere pe diferite zone din pod. In principiu, daca se lasa doar izolatia peste placa fara vreo acoeprire, se poate utiliza si polistirenul expandat, EPS50 sau EPS 70.

        Comentariu

        Procesare...