Umezeala dar de unde?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • V.Vega
    Incepator
    • 27.mai.2014
    • 5

    Umezeala dar de unde?

    Buna ziua!

    Recent am observat ca gletul sa desprins de pe perete.Peretele nu este ud si nici nu am vazut apa sau urme de umezeala in zona respectiva.Apa a fost pe peretele respectiv de 2 ori cand am desfundat conducta iar ultima oara find in primavara a anului 2016.Chiar daca ar fi fost 1 litru de apa care a curs pe perete,nu cred ca se poate intampla asa ceva.

    Va rog sa ma sfatuiti pe cine sa chem sa analizeze problema(Timisoara in cazul in care aveti o recomandare).Nu as vrea sa zugravesc,sa schimb mobila si peste 1 an sa se repete problema.

    *In poze poate sa para umed din cauza ca am stropit cu otet pentru mucegai*
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20170513_182210.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	111,9 KB 
ID:	641955Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20170513_182225.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	138,1 KB 
ID:	641956Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20170513_182237.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	134,5 KB 
ID:	641957


    Va multumesc!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Răspuns la: Umezeala dar de unde?

    Umezeala poate sa apara in acea zona atat de la scurgeri (cea ce nu este cazul dupa cum spuneti), de la slaba izolatie a peretelui (condens si eventual mucegai, plus slaba ventilatie in zona de colt) sau de la condensul ce se poate forma pe robinetul din colt (are in foto o picatura sub el - este tot de la stersul cu otet?). Daca ati curatat cu otet presupun ca era si mucegai, nu?
    Chiar daca nu este o umezeala care sa abunde, ea poate sa se acumuleze in stratul de glet din acel colt si sa duca intimp la fisurarea si despreinderea lui de pe perete. In acest moment trebuie curatat tot ce este degradat si regletuit, cu amorsare prealabila.

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1395

      #3
      Răspuns la: Umezeala dar de unde?

      Daca gletuiti din nou, evitati gletul pe baza de ipsos, luati unul pe baza de ciment, se comporta mai bine la umezeala.
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • V.Vega
        Incepator
        • 27.mai.2014
        • 5

        #4
        Răspuns la: Umezeala dar de unde?

        Da,am facut poza imediat ce am stropit cu otet.Partea respectiva de perete nu este pe colt si pe din afara nu exista nici o urma pe unde ar putea sa se infiltreze apa de afara(de la ploaie).

        Personal ma gandeam sa nu cumva sa fie o teava fisurata,dar nu am observat nici odata sa fie peretele ud.

        Comentariu

        Procesare...