Termoizolare si podire pod

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Razvane
    Incepator
    • 29.mar.2017
    • 17

    Termoizolare si podire pod

    Buna ziua, doresc sa adaug inca 15cm vata minerala de sticla in pod. Momentan sunt deja 10cm pusi direct pe rigips ( fara folie antivapori ). Este neaparat 100% necesara aplicarea unei folii antivapori ? Din cate am inteles ea trebuia aplicata inaintea rigipsului si acuma ar fi prea tarziu. Cum ma sfatuiti sa procedez ? Totalul va fi de 25cm, este de ajuns ?

    Va trebui sa izolez si acoperisul ? Intre capriori ?


    De asemenea vreau sa folosesc podul doar pentru depozitarea diverselor obiecte nefolositoare. Are aprx 45mp. Ce pot folosi pentru podire ? Scandura pentru astereala este potrivita ? Am inteles ca nu ar fi din cauza ca nu e tratata si pot apare daunatori ... ? Este mai indicat OSB-ul de folosit pentru asa ceva sau e mai greoi de lucrat cu el si nu se merita ?

    Va multumesc.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Răspuns la: Termoizolare si podire pod

    Pentru podire se poate utiliza scandura, grosimea acesteia depinde de traficul sau greutatile utilizate si distanetele de prindere intre doua puncte. Pentru simpla podire si greutati reduse, merge si cu scandura de 2cm. Deasemenea se pot utiliza placi de OSB, depinde daca se pot urca in pod avand in vedere dimensiunile mai mari decat la scandura si daca va avatajeaza economic. Este mai usor de podit cvu OSB pentru ca se acopera mai usor suprafetele mari.
    Se poate adauga izolatie si nu va trebui sa adaugati bariera de vapori pentru simplul fapt ca acum este prea tarziu, ar fi trebuit sa fie imediat dupa gipscarton.
    Nu este absolut necesar sa izolati sub acoepris, intre capriori, dar pentru a diminua impactul termic asupra spatiului din pod puteti utiliza un strat de 10cm intre capriori, dupa cum considerati.

    Comentariu

    • Razvane
      Incepator
      • 29.mar.2017
      • 17

      #3
      Răspuns la: Termoizolare si podire pod

      Super, multumesc pentru sfaturi !

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #4
        Răspuns la: Termoizolare si podire pod

        E greu sa ridicati stratul de vata existent sa puneti o folie de polietilena si apoi sa reasezati stratul de vata + noul strat ?Un minim 30 cm grosime ar fi indicat .
        Ca sa poditi trebuie sa faceti caroiaj din sipci pe grinzile tavanului astfel ca stratul final de vata sa nu stea presat si apoi poditi cu scandura/osb ; insa si peste stratul final de vata ar fi bine sa montati o folie de polietilena si apoi sa poditi ( daca invelitoarea acoperisului capata o fisura si apa de ploaie ajunge direct in stratul de vata , nu va fi bine deloc ) .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Razvane
          Incepator
          • 29.mar.2017
          • 17

          #5
          Răspuns la: Termoizolare si podire pod

          Am atasat cateva poze facute... Cred ca ar fi loc de 30 cm total vata acolo ( 10 sunt deja )

          Este destul praf in si pe vata prezenta acolo... Si folia daca as pune-o ar veni peste grinzi.

          PESTE stratul de vata, de acord, ar fi destept montarea unei folii IN CAZ ca acoperisul are o fisura pe viitor.

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2017-05-13 12.05.43.jpg 
Afișări:	5005 
Mărime:	261,4 KB 
ID:	628439 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2017-05-13 12.06.10.jpg 
Afișări:	5364 
Mărime:	171,8 KB 
ID:	628440 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2017-05-13 12.06.21.jpg 
Afișări:	4991 
Mărime:	243,5 KB 
ID:	628441

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            #6
            Răspuns la: Termoizolare si podire pod

            Daca scoateti stratul existent , puteti monta folia si din bucati , important este sa nu treaca vaporii din casa prin placile de gips carton si sa condenseze in vata ; apoi asezati toata vata pana la nivelul grinzilor si peste grinzi o alta folie ( ca un sandwich ) . Abia apoi poditi . Daca puteti montati acualul strat de vata care are praf pe ea , ca ultim strat deasupra .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • Razvane
              Incepator
              • 29.mar.2017
              • 17

              #7
              Răspuns la: Termoizolare si podire pod

              Asta sa inteleg e cel mai profi da?

              Casa e insiruita la mijloc, cum ma pot "separa" de vecini? Acuma e un osb.... Daca ei nu fac lucrurile pe care le fac eu ma afectează asa mult si pe mine?

              Prin alte cuvinte ca o a doua Lucrare as vrea si sa fac separarea podului de cel al vecinilor intr un mod corect

              Inca o data multumesc f mult pentru info

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Răspuns la: Termoizolare si podire pod

                Aperciez ca nu vor fi probleme daca nu montati acum folia sub vata. Evident asta depinde de cat de predispusa este casa la acumularea de umiditate. Cat timp nu aveti umiditate mare la interior, peste 70%, nu cred ca vor fi probleme legate de aparitia condensului pe aceasta zona. Orice folie adaugata din bucati, trebuie si etansata la imbinari, altfel nu are nici un rost sa va chinuiti.
                Mai mult, daca se va opta pentru 10cm de vata sub acoperis, sigur nu vor fi conditii de condens pe planseul spre pod. Influenta vecinilor nu afecteaza izolatia pe aceste zone, in mod semnificativ, asadar nu aveti de ce sa va faceti griji. La nevoie, se poate izola partea de inchidere cu acestia, cu 5/10cm de izolatie, polistiren de exemplu instructura existenta si inchidere cu inca un panou de OSB.
                Acoperisul are folie si este putin probabil sa apara infiltratii asa repede daca totul este montat bine. Chiar daca apar mici scurgeri, cantitatile ar putea fi totusi mici la prima vedere si se poate constata periodic daca apar probleme. Daca inchideti cu OSB, rosturile sunt minime si nu va patrunde apa semnificaitv. In caz ca va exista la un moment dat apa mai multa (ipotetic) se poate desface panoul de OSB si se va asigura uscarea vatei sau se inlocuieste zona afectata. Nu discutam de extreme.

                Comentariu

                • Razvane
                  Incepator
                  • 29.mar.2017
                  • 17

                  #9
                  Răspuns la: Termoizolare si podire pod

                  Mulțumesc pentru raspuns. Asa voi face. Nu intr o singura zi cum speram dar trebuie facut ca la carte sa nu am dureri de cap.

                  In casa voi folosi un dezumidificator si nu vor fi probleme cu umezeala. Bineinteles si aerisire zilnica.

                  Osb de 18mm pt pod depositare este ok? Distanta intre grinzi e undeva la 80cm... E destul de puternic sa ma tina pe mine care am undeva la 110kg?

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    #10
                    Răspuns la: Termoizolare si podire pod

                    Se poate utiliza OSB de 15 sau 18 cm pentru distanta de maxim 80cm intre riglele de montaj.

                    Comentariu

                    • Razvane
                      Incepator
                      • 29.mar.2017
                      • 17

                      #11
                      Răspuns la: Termoizolare si podire pod

                      Am revenit cu un mic update... Am terminat de izolat si podit podul... Am podit doar aprx 60% din el, acolo unde pot sta oarecum confortabil. Pentru depozitare este mult mai mult decat necesar pentru mine.

                      Am ales OSB de 18 care se comporta perfect si vata Isover. Voi incerca pe viitor sa pun si ceva vata intre grinzi dar pe moment sunt satul de praf, caldura, vata de sticla si ochi rosii ...

                      Multumesc mult pt ajutor

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2017-05-24 17.14.21.jpg 
Afișări:	5379 
Mărime:	144,4 KB 
ID:	628491 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2017-05-24 17.14.26.jpg 
Afișări:	6018 
Mărime:	138,7 KB 
ID:	628492 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2017-05-24 17.14.30.jpg 
Afișări:	5763 
Mărime:	140,2 KB 
ID:	628493 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2017-05-24 17.14.35.jpg 
Afișări:	4456 
Mărime:	73,3 KB 
ID:	628494 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2017-05-24 17.14.40.jpg 
Afișări:	4690 
Mărime:	132,8 KB 
ID:	628495 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2017-05-24 17.14.45.jpg 
Afișări:	6169 
Mărime:	140,0 KB 
ID:	628496 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2017-05-24 17.14.52.jpg 
Afișări:	4630 
Mărime:	122,4 KB 
ID:	628497 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2017-05-24 17.14.58.jpg 
Afișări:	6841 
Mărime:	129,1 KB 
ID:	628498

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #12
                        Răspuns la: Termoizolare si podire pod

                        Multumim pentru foto si feedback. Sa ne spuneti cum se va comporta in timp si daca se simte o diferenta in confort.

                        Comentariu

                        • Valy91
                          Incepator
                          • 17.iul.2018
                          • 82

                          #13
                          Salutare
                          Pentru un pod doar spatiu de depozitare va fi am ales sa plachez cu osb de 15 mm. Grinzile de lemn sunt de 20x20 si sunt pozitionate la o disatanta interaxa de 80 cm. Peste grinzi voi executa un caroiaj dupa care voi aplica osb-ul. Izolatie va fi de 25 cm + folie de vapori si rigips. Acoperisul este executat din tabla tip tigla cu folie anticondens. Intrebarea mea este daca trebuie sa utilizez o folie de difuzie sub osb- ul care il voi aseza pe grinzile de lemn din pod ? Asi avea nevoie de ea in caz de praf sau umiditate sau infiltratii ? Va multumesc

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            #14
                            Folia de difuzie are un rol important insa ea nu lucreaza corect daca nu avem un spatiu prin care sa circule aer si sa elimine ceea ce trece prin folie. Stratul de OSB este unul impermeabil la vapori si din aceasta cauza nu vad rostul foliei de difuzie. Cat sa fie infiltratiile ca sa adaugam acest strat de difuzie?
                            Aceasta folie este buna la acoperis, acolo unde intre invelitoare si folie avem stratul de ventilare dat de rigle si circula aer de la streasina la coama. La fel este buna la pereti exteriori, la fatade ventilate. In cazul dvs. nu o recomand.

                            Comentariu

                            • Valy91
                              Incepator
                              • 17.iul.2018
                              • 82

                              #15
                              Am inteles acum . Va multumesc frumos

                              Comentariu

                              Procesare...