Caut meserias confectionare instalatie de distilare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • provilla
    Membru marcant
    • 23.mar.2010
    • 647

    Caut meserias confectionare instalatie de distilare

    am rasfoit forumul acesta si pare sa nu fie prea multe informatii la instalatia pe care doresc sa o fac .

    sunt foarte multe informatii , recomandari si schite pe internet , insa nimeni de pe la noi nu pare sa fi postat daca a facut o asemenea instalatie .

    insa poate voi care cititi acest forum , sa intalnit cu o asa instalatie , sau cu un meserias care ar putea sa o faca sa ma indrume catre el ?


    o sa postez un link de pe youtube , nu e nici o reclama , e cineva care isi prezinta distilatorul facut de el , destul de simplu si nu foarte ochios sa zic asa .

    eu asi vrea ceva ca in poza atasata , ceva sa arate foarte bine , sa distileze foarte bine , sa fie ceva deosebit .



    cred ca un meserias bun care sudeaza cupru foarte bine , combinat cu ceva strungari , ar putea face aceasta instalatie .


    astept sugestii , recomandari , etc .

    prefer sa nu o cumpar gata facuta din china , tinand banii in romania si poate reusesc sa fac si pentru vanzare aceasta instalatie .

    daca este din iasi este si mai bine .....
    Fișiere Atașate
    Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2271

    #2
    Răspuns la: doresc confectionarea unei instalatii de distilare , caut meserias

    Cel mai bun material, in acest caz, este inoxul austenitic(alimentar)...nu are nici o interactiune chimica...

    Comentariu

    • provilla
      Membru marcant
      • 23.mar.2010
      • 647

      #3
      Răspuns la: doresc confectionarea unei instalatii de distilare , caut meserias

      asta am gasit intr-un articon , dar ce zice aici am cautat in mai multe alte modele de cautare , de aia am decis cupru .



      Pai in primul rand, cuprul este cel mai bun conductor termic dupa argint.

      In comparatie cu inoxul, cuprul conduce caldura de 9 ori mai repede.Concret asta inseamna o mult mai buna distributie a caldurii in timpul procesului de distilare.

      ⇒ Click aici sa vezi cele mai bune oferte de pret la cazane de tuica din cupru

      cazan de tuica cupru poze

      Pe langa avantajul distributiei uniforme a caldurii in cazanul de tuica, cuprul rezista mult mai bine decat inoxul la efectul acizilor organici, avand in acelasi timp un efect benefic asupra gustului si mirosului tuicii sau rachiului.



      ⇒ Vezi si promotiile la cazane de tuica din cupru pe eMAG

      Un alt avantaj al folosirii cuprului care s-a dovedit in urma unui studiu efectuat de catre cercetatorul britanic Dr. Bill Keevil, este faptul ca ofera o protectie foarte buna impotriva bacterilor.

      In urma acestui studiu s-a demonstrat (vezi video) clar proprietatea antibacteriana a cuprului.

      Marile civilizatii antice foloseau vasele de cupru pentru pastrarea apei de baut.

      Asadar, cazanul de tuica din cupru este clar alegerea cea mai buna daca vrei sa faci o tuica sau un rachiu de cea mai buna calitate.


      treaba cu pastratul apei de baut nu e prea relevanta , insa cu gustul si bacreriile stiu ca cam are dreptate cel care face probabil ceva reclama .

      si parerea mea este ca arata mult mai frumos .

      unde gasesc omul sa faca lucrarea , sau sa finantez experimentul , poate fi un busines bun , tinand cont ca se pot distila bauturi scumpe , wisky , rum , gin , votka ......
      Ultima editare de provilla; 20.mai.2017, 21:50.
      Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2271

        #4
        Răspuns la: Caut meserias confectionare instalatie de distilare

        Cuprul trebuie "spoit" altfel genereaza acizi nocivi...cositorul de Malaezia este cel mai bun.

        Comentariu

        • emanu
          Membru marcant
          • 06.oct.2008
          • 504

          #5
          Răspuns la: Caut meserias confectionare instalatie de distilare

          eu am patit-o lustruind cateva zeci de metri de teava de cupru in vederea pregatirii pt vopsire! Am simtit un gust dulce in gura cateva saptamani dupa!
          Cu ocazia asta am aflat de ce iese tuica mai buna distilata in cazan de arama! Din cauza acelui gust dulce dat de cupru! DAR BELEAUA ESTE CA E TOXIC! Nu foarte toxic , dar toxic! Si dulce! Mai bine renuntati la un gust toxic desi dulce si preparati tuica in cazane de inox


          Faza cu efectul antibacterian al vaselor de cupru e de rahat! Si argintul are efect antibacterian si zincul si plumbul, etc. Cred si eu ca omoara bacteriile, daca-s toxice pt organisme

          Apropo, romanii preparau o bautura energizanta si foarte dulce fierband in vase din plumb vin otetit! La cald otetul reactiona cu vasul de plumb (antibacterian) generand acetati de plumb care erau f buni si dulci la gust! O bautura ideala pt femeile si copiii din clasele nobile care-si permiteai asemenea bunatate! Si uite asa isi intoxicau cu compusi din plumb nobilii romani proprii copii cu bauturi bune si dulci
          Ultima editare de emanu; 22.mai.2017, 00:45.

          Comentariu

          • provilla
            Membru marcant
            • 23.mar.2010
            • 647

            #6
            Răspuns la: Caut meserias confectionare instalatie de distilare

            asa o fi ,

            insa mai toti care fac coniac , wisky , etc , si ma refer la marci si nume de prestigiu recomanda cupru .

            nu imi poate nimeni recomanda pe cineva sa pot face acest proiect ?
            Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              #7
              Răspuns la: Caut meserias confectionare instalatie de distilare

              Apeleaza la astia ca-ti fac cum vrei tu numa bani sa ai https://www.olx.ro/oferta/cazan-tuic...ed3e3;promoted
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • provilla
                Membru marcant
                • 23.mar.2010
                • 647

                #8
                Răspuns la: Caut meserias confectionare instalatie de distilare

                o sa ii contactez , sa vedem ce le poate capul .

                sunt aproape de mine , sa vedem daca stiu sa bata la ciocan cupru , eu tind sa cred ca cel mai bun distilator este de cupru .

                parca prea multe distilarii de cupru sunt comparativ cu cele de inox si mai toti le lauda si le apreciaza .


                mai adunam pana atunci informatii , multumesc de recomandare deocamdata .
                Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                Comentariu

                Procesare...