Filtre instalatie incalzire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    Filtre instalatie incalzire

    Centralele termice lucreaza in circuit inchis cu reteaua de incalzire, de calitatea tevilor si a corpurilor de incalzire depinde atat randamentul instalatiei cat si durabilitatea unor elemente componente ale centralei. Nu de pitine ori constatam ca partile cele mai sensibile ale centralei, de exemplu scgimbatorul de caldura, poate fi afectat de particule metalice, sedimente din apa etc.
    Una din masurile necesare pentru sistemul de distributie a energiei termice pe reteaua din casa este asigurarea elementelor filtrante care sa permita mentinerea unui anumit grad de curatare a apei calde. Nu intalnim in multe situatii astfel de filtre si de aceea vreau sa va arat o solutie disponibila pe piata de profil, este vorba de niste filtre care pot ajuta in rezolvarea problemelor specifice. Spre exemplu, filtrele Fernox au capacitatea de filtrare magnetica si hidrociclonica.
    Se monteaza in linie si permit curatarea usor si rapid.
    In foto putem vedea ce colecteaza filtrul de acest tip dintr-o retea de incalzire cu apa calda.
    Fișiere Atașate
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Filtre instalatie incalzire

    Si nu scad debitul si viteza de circulatie a AT ?
    Poza aia pare desprinsa din filme sf , eu am golit instalatia dupa 10 ani si apa din instalatie era usor neagra putin uleioasa de la solutiile din calorifere , dar asa " noroi " n-am mai vazut ...
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    Procesare...