Curatire tigla beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Alexrobert
    Incepator
    • 27.mai.2017
    • 5

    Curatire tigla beton

    Buna ziua,
    Am si eu o intrebare pentru cine s-a mai lovit poate de problema asta. Zilele acestea am terminat de montat tigla peste sarpanta, precizez ca este din beton, culoare neagra.
    Meseriasul a taiat cateva tigle laterale, o tigla de coama si tiglele de dolie cu un flex si prin urmare o buna parte a acoperisului s-a acoperit cu un prag alb care este f inestetic. Mi-a spus ca o sa-l spele ploile ca la toate acoperisurile a facut asa dar au trecut 2 zile pline de ploi si cand se usuca ramane la fel…
    Credeti ca o sa se curete in timp? Daca nu cum se poate curata? El spune ca se poate urca iar pe acoperis si spala praful cu un karcher cu presiune…

    Va multumesc
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #2
    Poze , fara de care nu putem zice nimic ..
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Alexrobert
      Incepator
      • 27.mai.2017
      • 5

      #3
      Nu am decat poza aceasta unde nu se vede f bine. Cel mai mult sunt patate tiglele de pe lucarna in jurul doliei, se vede si pe acoperisul balconului de pe partea dreapta a pozei. O sa mai pun mai de aproape.

      Click image for larger version  Name:	18766915_1321819747914967_1995213710_o.jpg Views:	1321 Size:	210.5 KO ID:	628537

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Salut,

        Putine sanse sa se mai spele praful de la debitare. In general se cam lipeste destul de bine si o curatare in ploaie nu functioneaza.. Cea mai sigura varianta este sa gasesti vopsea speciala de tigla, cei care o fabrica au asa ceva (uneori greu de obtinut daca nu cunosti pe cineva). Se vopseste pe zonele afectate si ai rezolvat.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Alexrobert
          Incepator
          • 27.mai.2017
          • 5

          #5
          O veste destul de proasta… Ma gandesc ca nu mai iese ca in fabrica niciodata… plus ca nu stiu daca gasesc vopsea… Am dat cu otet pe o bucatica ramasa dupa debitarea doliei si s-a luat. Sper sa fie asta solutia...

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Daca se ia este bine. Sper sa ai noroc.
            Nu se vor vedea diferente de la culoare, bine, imediat dupa aplicare se vad insa in cateva zile se estompeaza si se uniformizeaza nuanta.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Alexrobert
              Incepator
              • 27.mai.2017
              • 5

              #7
              Am gasit-o pe jos sper sa fi fost murdara de praf de tigla nu altceva de s-a luat… Ma gandeam ca stiti alte metode gen vreo solutie speciala sau ceva.. Vopsitul mi se pare extrem… Abea am cumparat tigla , m-a costat si ceva sa fiu nevoit acum sa o vopsesc din cauza la un Dorel care jura ca peste tot a lasat praful asa si s-a luat de la ploaie si eu ieri am dat cu Karcerul cu presiune pe o tigla si nu s-a luat.. Imi vine sa mor

              Am resusit sa curat tigla! Se ia cu otet alb

              Click image for larger version  Name:	18901305_1326806110749664_1897994793_o.jpg Views:	1163 Size:	145.9 KO ID:	628555 Click image for larger version  Name:	18926456_1326806124082996_641541497_o.jpg Views:	1117 Size:	169.9 KO ID:	628556

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Daca asta era un stres sa te pui in pericol ...ce zici de buiandrugii aia ????

                Click image for larger version  Name:	buiandrug.jpg Views:	1230 Size:	92.9 KO ID:	628561
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Alexrobert
                  Incepator
                  • 27.mai.2017
                  • 5

                  #9
                  Nu eram eu sus pe casa… Trebuia sa treaca mai mult in caramida au decat 20 de cm.. Nu am fost pe santier si i-au facut de capul lor… Sunt armati cu 6 bare de 12 . Ce se poate intampla in cel mai rau scenariu?

                  Comentariu

                  Procesare...