Totul despre UMIDITATE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Lady57
    Incepator
    • 21.aug.2017
    • 9

    #16
    Răspuns la: Totul despre UMIDITATE

    Buna ziua.Apartamentul este fabricat din placi de beton, incalzirea se face prin centrala termica.Mucegaiul apare primavara- vara.Apartamentul este izolat exterior si este pozitionat pe mijloc.Azi cu geamurile inchise aveam 63%.Ce ma sfatuiti?

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #17
      Răspuns la: Totul despre UMIDITATE

      Umiditatea interioara nu este mare dar ar trebui cautate sursele de umezeala, poate este o zona unde se acumuleaza umezeala in acea parte cu mobila sau vaporii provenind de la bucatarie/baie sau alte surse sunt dirijati in acea directia. Atat timp cat nu aveti probleme iarna, cand posibilitatea de aparitie a codnesului este maxima, cauza nu trebuie cautata la izolatie sau pereti.Este o singura camera cu probleme?
      Ar trebui sa vedeti de unde provine umezeala si sa o limitati.

      Comentariu

      • Lady57
        Incepator
        • 21.aug.2017
        • 9

        #18
        Răspuns la: Totul despre UMIDITATE

        Dulapul de la baie, canapeaua din sufragerie a fost afectata si aruncata, placajul de la mobila de sufragerie, placajul de la mobila de la dormitor.In 2016 si parchetul a fost afectat si inlocuit, dar nu are nimic acum.Azi cu geamurile deschise am avut 60%.Am cumparat un dezumidificator ca sa nu mai am umiditate.Daca ploua la subsol nu se strange multa apa, placile de beton datorita pamantului s-au lasat si pentru ca am izolatie apa se aduna si sotul meu o arunca.In 2 ani vecinul m-a inundat de 5 ori dar nu a fost asa grav, nu am facut
        mucegai peretele doar afectat contorul digital de la eon mai exact niste fire dar am aerisit ca sa se evapore.Daca as schimba termopanele ar ajuta?

        Comentariu

        • Lady57
          Incepator
          • 21.aug.2017
          • 9

          #19
          Răspuns la: Totul despre UMIDITATE

          Pe geamurile de termopan se face condens dar nu curge apa siroaie.In iarna anului 2015 am stat cu 23 grade iar in 2016 cu 24-24.5 grade ca sa nu mai apara nimic.Ma gandesc ca sporul a ramas pe anumite placaje si datorita umiditatii s-a dezvoltat si a aparut.Unde am avut mucegai sub parchet a tras la mobila de pe parchet in 2015-primavara 2016.Acum cand am scos placile de parchet unde am avut probleme cu mucegaiul in anul precedent nu este nimic nu a trecut de polistirenul extrudat de 0.7 mm.

          Comentariu

          • doru_marciuc
            Living Legend
            Expert amenajari
            • 01.oct.2012
            • 1393

            #20
            Răspuns la: Totul despre UMIDITATE

            Postat în original de Lady57
            Pe geamurile de termopan se face condens dar nu curge apa siroaie.In iarna anului 2015 am stat cu 23 grade iar in 2016 cu 24-24.5 grade ca sa nu mai apara nimic.Ma gandesc ca sporul a ramas pe anumite placaje si datorita umiditatii s-a dezvoltat si a aparut.Unde am avut mucegai sub parchet a tras la mobila de pe parchet in 2015-primavara 2016.Acum cand am scos placile de parchet unde am avut probleme cu mucegaiul in anul precedent nu este nimic nu a trecut de polistirenul extrudat de 0.7 mm.
            Cred ca montarea unui ventilator cu recuperare de caldura, poate fi o solutie. https://www.youtube.com/watch?v=UDcbPDWMwDw.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #21
              Răspuns la: Totul despre UMIDITATE

              Initial nu am luat in seama pozitia la parter dar acum, adaugand detaliile legate de acesta, explicatia este una singura .. influenta umezelii din subsol. Cauza problemelor dvs. se gaseste in aceasta zona. Subsolul ar trebui sa fie uscat in principiu. Despre ce placi este vorba la subsol, lasate? Ce inaltime are acesta? Este ventilat? Repet, in mod normal o umiditate de 60% nu este o problema.

              Comentariu

              • Lady57
                Incepator
                • 21.aug.2017
                • 9

                #22
                Răspuns la: Totul despre UMIDITATE

                La subsol a pus sotul geam de plexiglas, 2 geamuri mici din care unul are polistien, pt ca nu a mai ajuns plexiglasul pt ce al doilea geam ,din polistiren a facut chenar cu care a prins geamul de plexiglas.O vecina a avut problema cu instalatia (tot partier) si a reparat.Subsolul este ingust, cu tevi nu se poate face o izolatie.Pamantul s-a lasat si placile din fata apartamentului s-au lasat in v, inainte sa faca izolatie sotul meu apa se ducea la subsol acum datorita izolatiei se aduna altfel la ploaie cu matura o arunca in gradina, daca avem zapada o aruncam de pe placi in gradina ca sa nu traga apa.Ne gandeam in viitor sa turnam sapa peste polistiren si sa indreptam placile in panta altfel la o ploaie apa sa se duca direct in pamant.Izolatia la exterior al partamentului este mai groasa fata de a vecinilor.Exceptand problema umiditatii apartamentul fiind pe mijloc vara este racoros iarna calduros.Ne gandeam ca daca am schimba termopanele si am pune geamuri mici care sa se deschida in V sus care mereu sa fie deschise am mai reduce poate din umiditatea si s-ar aerisi.In bucatarie am in gheu sistem de aerisire, gaura de aerisire pt centrala.In baie desi am geam am pus in gheu sistem de aerisire - nu mai sunt asa multi aburi.Nu este mare umiditatea acum dar suficienta sa avem nasul infundat iar nu am vrea sa depindem de dezumidificator mereu.In toamna lui 2015 ne-am mutat si era renovat complet, la sfarsitul lui august a terminat de varuit.Solutii? Va rog.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #23
                  Răspuns la: Totul despre UMIDITATE

                  Subsolul trebuie sa aiba gura de ventilare, acele ferestre trebuie sa aiba sita si nu inchidere ermetica.
                  O solutie ar fi sa izolati pardoseala pentru a reduce impactul beciului.

                  Comentariu

                  • Lady57
                    Incepator
                    • 21.aug.2017
                    • 9

                    #24
                    Răspuns la: Totul despre UMIDITATE

                    Buna ziua.As putea izola cele 2 camere cu polistiren extrudat de 0.6 mm si sa il lipesc cu spuma sau adeziv CM?

                    Comentariu

                    • doru_marciuc
                      Living Legend
                      Expert amenajari
                      • 01.oct.2012
                      • 1393

                      #25
                      Răspuns la: Răspuns la: Totul despre UMIDITATE

                      Postat în original de Lady57
                      Buna ziua.As putea izola cele 2 camere cu polistiren extrudat de 0.6 mm si sa il lipesc cu spuma sau adeziv CM?
                      Dupa un tratament pentru combaterea mucegaiului, se poate face ceea ce doriti, lipind placile in pat continuu cu CM, insa nu veti reusi sa imbunatatiti conditiile microclimatului decat in ceea ce priveste confortul termic. Putin probabil sa eliminati sursa care alimenteaza umiditatea din interior, desi ar fi de preferat, asa ca propunerea mea ar fi sa va ganditi serios la un sistem eficient de ventilare, cum ar fi ferestrele echipate cu acest sistem, sau ventilatorul mentionat mai sus.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #26
                        Răspuns la: Totul despre UMIDITATE

                        Acele placi de 0.6cm nu se pot lipi pe pardoseala, ele sunt destinate pentru parchetul laminat.

                        Comentariu

                        • Lady57
                          Incepator
                          • 21.aug.2017
                          • 9

                          #27
                          Răspuns la: Totul despre UMIDITATE

                          Atunci cum recomandați să facem?

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #28
                            Răspuns la: Totul despre UMIDITATE

                            Sunt posibile doua masuri care nu se exclud reciproc:
                            -termoizolare pardoseala care inseamna deranj, cu polistiren extrudat de minim 2-3cm
                            -utilizare dezumidificator electric cel putin in perioadele cu umiditatea mai ridicata.

                            Locuintele de la parter sunt predispuse la umiditate mai mare si de aici problemele.

                            Comentariu

                            • Lady57
                              Incepator
                              • 21.aug.2017
                              • 9

                              #29
                              Răspuns la: Totul despre UMIDITATE

                              Hm as vrea sa pun extrudat de 2 cm dar nu pot datorită ușilor.Am calculat sa punem extrudat verde pt umiditate de 0.6+0.3 cm si parchet de 12mm, are rosturi pt umiditate parchetul.Asa lăsăm macar 0.5 cm spațiu pt uși sa se deschida.Iar tâmplărie o schimbăm si o sa aiba geamuri mici deschise mereu pt aerisire.Inainte sa punem polistirenul o sa stropim cu ceresit antimucegai placa si o sa se lase la uscat 2 zile.Ar merge asa? Momentan nu imi permit sa scot gresia, țevile de la centrala ca sa fac o izolare serioasă + turnat sapa.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15141

                                #30
                                Răspuns la: Răspuns la: Totul despre UMIDITATE

                                Gasiti si folie PEE de 10mm daca va ajuta mai bine decat cele doua straturi de placi de parchet. Acestea oricum nu se lipesc, doar se aseaza pe placa. Este recomandat ca inainte de a aseza aceste placi sa utilizati o folie de polietilena, montata etans. Ferestrele nu au o vina.

                                Comentariu

                                Procesare...