Marca Hansgrohe

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • catalin gramada
    Incepator
    • 06.mai.2006
    • 93

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Teapa marca Hansgrohe

    Da, in conditiile oferite la noi pe piata. As vrea sa te vad in situatia in care ti-ar pocni prin casa vreun furtun la instalatie si trebuie sa stai dupa el o luna sa-l astepti si sa platesti cit ti se cere in momentul ala, asta in conditiile unei oferte de toata jena (limitat fiind la un singur tip). Cui i se potriveste asa ceva ? Tie ?
    Eu nu vreau sa mai discut in ce conditii am cumparat produsul, cu stiinta , sau nestiinta sau cum mai vrei, ci despre produs in sine, si suportul oferit. E minunat nu ? Lux s-ar zice. Eu unul il consider o mare teapa pe piata.(ca nu e cazul meu sa fi luat vreo teapa)
    Le-am scris in Germania, interesat fiind in ce conditii acorda garantia la produs. fiindca sunt foarte curios, atita timp cit se ofera in kit ca piesa de schimb si nu ca extensie, garantia de 5 ani se extinde si asupra racordului ?adica scapa un racord imi inlocuiesc produsul cu totul? il trimit la reparat? cit dureaza daca le ia o luna sa trimita in tara un furtun ?...etc. Ma instruiesc dupa cum vezi si va tin la curent si aici si in alte parti, poate sunt si altii nepriceputi ca mine si vor sa afle. Ca serviciul tehnic de acordare a garantiei in tara la SensoDays nici macar nu s-au obosit sa raspunda la mesaje. Poate si asta o fi normal...
    Ultima editare de catalin gramada; 08.iun.2017, 12:54.

    Comentariu

    • lmacsen
      Membru
      • 26.sep.2015
      • 299

      #17
      Răspuns la: Teapa marca Hansgrohe

      Eu zic sa apelezi la un avocat, sa-i dai in judecata. Poate castigi. "De ce ati facut ma nemernicilor furtunele alea atat de lungi?"...

      Ba, si cand imi aduc aminte acum cativa ani cat timp am cautat niste furtune lungi...

      Comentariu

      • catalin gramada
        Incepator
        • 06.mai.2006
        • 93

        #18
        Răspuns la: Teapa marca Hansgrohe

        Nu gasesti nici lungi , nici scurte, nu gasesti deloc si oricum chiar daca ai gasi n-ai cum sa le schimbi pentru ca trebuie sa umbli in interiorul bateriei, le scoti din garantie. Probabil sunt de unica folosinta, se duce un furtun arunci bateria cu totul si pui alta -cam mult pt o baterie in gama de 100 E
        Ultima editare de catalin gramada; 08.iun.2017, 18:13.

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2342

          #19
          Răspuns la: Teapa marca Hansgrohe

          Stai un pic...deci racordurile de pe piata se potrivesc sau nu?!
          Sau nu se potrivesc decat racordurile "lor"?
          Mai explica o data, te rog, incovenientul acestor baterii.

          Comentariu

          • catalin gramada
            Incepator
            • 06.mai.2006
            • 93

            #20
            Răspuns la: Teapa marca Hansgrohe

            Deci, racordurile standard de pe piata nu se potrivesc la Hansgrohe. Bateriile lor folosesc racorduri cu cuplaje atipice fixarea lor in baterie facindu-se prin demontarea bateriei complet si blocarea lor in pozitie cu ajutorul unei sigurante. Racordul vine in kit ca parte integranta a bateriei si ca urmare este o piesa de schimb. Lungimea acestuia este unica (undeva la 45 cm) iar diametrul mai mic decit la racordurile standard. Deci ori te multumesti cu ce te conditioneaza producatorul la montaj, ori faci o improvizatie inadind furtunul cu un niplu daca ai nevoie de lungime mai mare. Daca ai nevoie de lungime mai mica ai pus-o. Furtunul probabil e atit de fragil incat producatorul recomanda flexarea lui in bucle de cel putin 8 cm.
            Asta e un aspect.
            Al doilea: Furtunul, nefiind standardizat si neputind fi inlocuit cu altceva nu se gaseste pe piata iar distribuitorul nu il are pe stoc in tara. Se aduce pe comanda in termen de 30 de zile. Daca ai o avarie si pocneste un furtun sau scapa pe linga el ai de asteptat o luna dupa el , pretul e de 4 x mai mare decit la un furtun standard iar inlocuirea lui, facindu-se prin demontarea bateriei, trebuie facuta la un service Hansgrohe probabil altminteri pierzi garantia la produs daca umbli tu in el (componentele sunt inalt finisate se marcheaza imediat, eu am pus varnish termocontractibil pe chei ca sa desfac si sa montez la loc fara sa marchez finisajul asta cu acordul prealabil a celor care mi-au vandut). Fa-ti un calcul cam cit stai fara apa in casa in situatia unei avarii. Eu am incercat sa aflu de la Hansgrohe Romania Service date referitoare la punerea in practica a garantiei in situatia mentionata dupa ce m-au pus la telefon sa le trimit mesaj,, dar nu vor sa raspunda la mail-uri. Probabil raspund in 30 zile...Astept acum un raspuns de la Hansgrohe SE Germania de ce le ia atata timp sa trimita un matz in tara si care sunt modalitatile reale de acordare a garantiei in Romania.
            Bateriile sunt chinezesti. Sunt frumos desenate dar N-am idee cit de bune sunt, n-am avut ocazia. Am deschis un topic nou ,poate ne lamureste cineva.
            Au scris pe site ca-s lideri de piata, cei mai buni...Vreau sa stiu si eu daca o fi asa cum zic ei si de ce ?
            Ultima editare de catalin gramada; 08.iun.2017, 22:53.

            Comentariu

            • catalin gramada
              Incepator
              • 06.mai.2006
              • 93

              #21
              Răspuns la: Răspuns la: Teapa marca Hansgrohe

              Racordurile flexibile sunt consumabile din motive binecunoscute. Vreau sa stiu si eu cit considera HG ca pot sa ma tina fara apa in casa in situatia in care pocneste unu...atita timp cit nu am posibilitate de ales

              Comentariu

              • Ervin
                Membru
                • 07.ian.2016
                • 153

                #22
                Răspuns la: Teapa marca Hansgrohe

                Coby,fara suparare,esti cam agresiv in afirmatii!
                Poate titlul de teapa este cam fortat,de acord cu tine.
                Sa presupunem ca si fi cumparat chiar tu bateria respectiva,sau eu;daca furtunele care sunt standard erau cele potrivite ca si lungime,toate bune si frumoase.Bun,daca dupa un anumit timp,o luna doua,trei unul din furtune cedeaza si necesita inlocuire,ti se pare normal sa nu existe nicaieri pe stoc si sa fie necesara comandarea lor cu termen de livrare de 30 de zile,ce te faci cu chiuveta atata amar de vreme? Iti comanzi mai multe furtune sa te stii in siguranta in caz ca o patesti din nou ??? Cu siguranta sunt si alti colegi de forum care au baterii HG si habar nu au de acest detaliu semnalat de Catalin.
                Nu contest calitatea acestei marci,ii posibil sa tina furtunele mai mult decat bateria in sine si sa nu fie necesara inlocuirea lor in conditii normale de utilizare...

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6869

                  #23
                  Răspuns la: Teapa marca Hansgrohe

                  Nu e vorba de suparare insa mi se pare de prost gust modul in care a inceput acest topic , mai ales ca a mai deschis inca vreo 2 topice la fel + inca unul in care spune ca e " instalator " !
                  Pai bine mai omule , instalatorule care esti daca nu iti dai seama dintr-o privire daca produsul ti se potriveste in casa in care ai de lucru sau in casa ta si te iei dupa ce spun vanzatorii care de multe ori nu au nici cele mai elementare notiuni despre instalatii , ei fiind vanzatori pusi acolo sa vanda nu sa studieze , incepi altfel povestea ! Corect ?
                  Linistit putea sa atraga atentia asupra furtunelor insa fara nota caustica incepand cu titlul topicului .
                  Urasc genul asta de oameni care se cred destepti dar pana la urma dovedesc ca-s niste prosti si se fac singuri de ras , ca in cazul asta de fata ...
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • catalin gramada
                    Incepator
                    • 06.mai.2006
                    • 93

                    #24
                    Răspuns la: Teapa marca Hansgrohe

                    Catre Admin.
                    Chiar nu-l pune nimeni la punct pe colegu" sa se exprime de o maniera macar decenta pe Forum. Credeam ca e un Forum serios unde se poate discuta civilizat, nu cu limbaj de mitocan.
                    Putin imi pasa ce crede unu sau altul, nu despre asta se discuta aici daca pe vreun coleg nu-l tin nervii. Ai ceva de spus la subiect , bine, daca nu nu incepe sa judeci in ce maniera scriu si cum scriu. Clar ??? Fa un post separat pentru asta, daca chiar ai o problema,
                    Ultima editare de catalin gramada; 08.iun.2017, 23:44.

                    Comentariu

                    • Ervin
                      Membru
                      • 07.ian.2016
                      • 153

                      #25
                      Răspuns la: Teapa marca Hansgrohe

                      Nu am vazut ca a deschis mai multe topice pe acest subiect,faptul ca este instalator ar fi trebuit sa stie lungimea necesara a racordurilor,indiferent ca a fost montata acasa sau la un client. Faptul ca a atras atentia asupra furtunelor mi se pare ok,cu siguranta multi nu cunosc acest aspect.Personal am o para de dus de la HG,nu imi amintesc cu ce solutie a fost curatata,dar a ramas cu urme de "decolorare",practic a fost atacata de solutia de curatare folosita,cu para veche noname nu am avut astfel de probleme. Acuma daca sunt lideri de piata cei de la HG pe segmentu baterii,nu stiu ce sa zic,sunt multe firme cunoscute si apreciate:Grohe,Ideal Standard,Kludi. Nu sunt instalator sanitar,dar stiu ca la rezervoare incastrate Geberit este lider,cel putin la noi...

                      Comentariu

                      • catalin gramada
                        Incepator
                        • 06.mai.2006
                        • 93

                        #26
                        Răspuns la: Teapa marca Hansgrohe

                        Erwin, stiam lungimea necesara si am si vazut de la inceput ce lungime aveau cele din cutie. Aveam de gind sa le schimb din capul locului de cind am cumparat bateria. Problema a aparut datorita faptului ca nu mi-am imaginat ca nu le pot schimba. Ca producatorul nu respecta un standard de cuplare a racordului ci are un sistem propriu. Pur si simplu nu m-am gindit ca cineva ar putea sa cupleze altcumva racordurile decit face toata lumea, ...si n-am verificat. Toata situatia prezentata a fost un cadru in care sa explic cum am ajuns in posesia produsului. Subiectul topicului e despre bateriile Hansgrohe care folosesc acest sistem , nu despre cum ajungi sa cumperi o baterie verificind daca lucruri care ar trebui sa fie standard,nu sunt. Deci discutam despre cuplaje iesite din standarde si consecinte in contextul suportului oferit de Hansgrohe Romania.
                        PS.Abia m-am apucat de instalatii, am de invatat. am si scris ca sunt instalator incepator la fel de bine cum nu puteam sa scriu. Ce importanta are asupra subiectului ? Nu sunt, E bine ? schimba asta ceva ? ...Bun, Acest post este spre a sesiza o situatie pe care eu o consider aiurea atita timp cit e iesita din norme. Am deschis un topic separat in care sa discutam despre calitatea acestor produse, despre care nu stiu nimic... ceea ce e cu totul altceva
                        Pina la urma vorba ta, cati din cei care au Hansgrohe in casa stiu de treaba asta? chiar unul din vanzatorii de la un magazin de specialitate avea HG montat acasa si nu stia,(eu macar n-am apucat sa pun)...dar au sa afle oricum mai devreme sau mai tarziu
                        Ultima editare de catalin gramada; 09.iun.2017, 00:29.

                        Comentariu

                        • catalin gramada
                          Incepator
                          • 06.mai.2006
                          • 93

                          #27
                          Răspuns la: Teapa marca Hansgrohe

                          Cam cum ar suna un scenariu de genul asta, oare ?

                          client: - Domnul instalator mi-a pocnit un furtun in baie si vad ca picura si pe la bucatarie !!!
                          instalator: - Nici o problema Doamna , vin acu sa schimb

                          Dupa jumate de ora inarmat cu racordurile sub brat la usa omului isi da seama ca n-are nici o sansa...

                          instalator:- ...hmm, stiti Doamna, nu se potrivesc...
                          client: (impacientat) -...bine , si eu ce fac acum? Am dat o groaza de bani pe ele, mi le-ati recomandat ca sunt bune,nemtesti
                          instalator:- ma duc la distribuitor si iau de la ei, o sa va coste mai scump

                          Dupa alta ora pierduta la distribuitor

                          instalator:- Buna Ziua , ma grabesc , am o urgenta doua racorduri , va rog
                          reprezentant :- nici o problema, pe comanda in termen de 30 zile. Trimiteti Dv. un e-mail va raspundem cind o sa credem noi...
                          instalator: (in vadita dificultate): -si eu ce fac acum ?
                          reprezentant: (ofensat)- pai ce ..e problema mea ? eu v-am pus sa cumparati de la noi ? de ce nu ati fost atent cind ati cumparat
                          instalator: (incurcat)- la ce sa fiu atent ?, ati recomandat produsul ca fiind de top, ati zis ca sunteti lideri de piata
                          reprezentant: (satisfacut)- ba nene, esti la mana noastra ? de asta suntem
                          Ultima editare de catalin gramada; 09.iun.2017, 03:11.

                          Comentariu

                          • spik1
                            Living Legend
                            • 20.apr.2012
                            • 2342

                            #28
                            Răspuns la: Teapa marca Hansgrohe

                            Mda, e chiar nasol...
                            Eu consider ca astfel de produse nu au ce cauta pe piata, cu toata calitatea lor presupusa...
                            Sau ar trebui sa poarte o "pecete" speciala din care sa rezulte ca sunt atipice...ceva de genul daca vrei ceva deosebit si iti asumi raspunderea pentru exploatarea si intretinerea ce ies din normativele in vigoare si atunci ..."ura si la gara"!

                            Comentariu

                            • PowerMC
                              Administrator
                              • 02.mai.2007
                              • 2236

                              #29
                              Răspuns la: Teapa marca Hansgrohe

                              Cum se spune, totul se urmareste, inclusiv discutia din acest topic.
                              Este adevarat ca avem un utilizator ce nu isi poate controla uneori modul de exprimare si vom actiona la momentul potrivit.
                              Este bine sa incetam atacurile la persoane si sa ne concentram pe problema tehnica. Credeti-ma ca si atunci cand esti instalator sau profesionist, nu poti cunoaste absolut toate aspectele, poti intalni noi situatii, si va trebui sa le gestionezi cat mai bine avand in vedere o anumita experienta profesionala, lucru ce se face mult mai usor si mai bine decat atunci cand iti lipsesc anumite cunostinte cum este cazul amatorilor.
                              Gresim daca ii credem pe cei mai bine pregatiti indomeniu, ZEI, sunt toameni si pot avea o experienta mai mare sau mai mica.

                              Asadar, lasati acuzatiile gratuite, poate maine va confruntati cu aceeasi problema si o sa platiti lucruri inutile, fara sanse de recueprare costuri.
                              Sa gandim pozitiv.
                              Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                              Community Manager MC

                              Comentariu

                              • catalin gramada
                                Incepator
                                • 06.mai.2006
                                • 93

                                #30
                                Răspuns la: Marca Hansgrohe

                                - Multumim !
                                M-as bucura ca si macar unul in legatura cu Hansgrohe Romania sa urmareasca subiectul...poate imi raspund si mie la e-mailurile trimise acum citeva zile in urma in legatura cu nelamuririle mele privind acordarea reala a garantiei la produse in tara
                                Ultima editare de catalin gramada; 09.iun.2017, 11:12.

                                Comentariu

                                Procesare...