Marca Hansgrohe

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • catalin gramada
    Incepator
    • 06.mai.2006
    • 93

    #76
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Marca Hansgrohe

    Pai cu cap...Ce rost are informatia din prospect daca nu o respecta nimeni ? Adica tie iti foloseste la ceva ca iti scrie sa strangi olandezul ala la racord la 8 Nm ? Nu iti foloseste, clar, cum nu foloseste nici unui instalator din tara asta. Si atunci de ce imi dau in instructiunile de montaj cerinta asta ? Ce sa fac cu ea daca nu pot sa o respect ? Daca e facut profesional sigur exista un motiv justificat
    Uite si o reglabila:
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de catalin gramada; 25.iun.2017, 21:45.

    Comentariu

    • catalin gramada
      Incepator
      • 06.mai.2006
      • 93

      #77
      Răspuns la: Marca Hansgrohe

      Stai linistit coby, nu e mai ridicol unul care nu stie si intreaba decat unul care stie si iti spune ca nu se face, dar nu e in stare sa-ti spuna si de ce. Singurul care a oferit o explicatie a fost emanu care a considerat ca e un balast care nu face decat sa complice lucrurile in situatii reale, si sunt perfect de acord, e un motiv de luat in calcul, dar doar atat ? Cheia aia de mai sus e fix ca o reglabila uzuala, atata doar ca mai are o functie care iti da posibilitate sa respecti o instructiune ca cea de la HG
      Ultima editare de catalin gramada; 25.iun.2017, 22:22.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6866

        #78
        Răspuns la: Marca Hansgrohe

        Daca intrebai era ceva , dar tu ai dat-o de gard spunand ce trebuie sa contina trusa unui instalator ..
        Oricum esti hazliu tare , sa vedem ce mai nascocesti ca pana acuma m-ai facut sa rad cu pofta !!
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1343

          #79
          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Marca Hansgrohe

          Postat în original de Mircea G
          Este un prospect facut cu cap ! Practic nu poti reclama nimic .
          Interesant ar fi sa ne arati daca cunosti , cum arata o asemenea cheie ...
          Corect. Si genul acesta de " prospecte" se pot intilni in destule domenii........
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • catalin gramada
            Incepator
            • 06.mai.2006
            • 93

            #80
            Răspuns la: Marca Hansgrohe

            Profesional si corect dar nimeni nu respecta ce scrie in el. decat ce ne convine .Ce nu convine in practica nu mai e nici profesional nici corect. Eu zic sa va hotarati.
            Ultima editare de catalin gramada; 27.iun.2017, 10:24.

            Comentariu

            • catalin gramada
              Incepator
              • 06.mai.2006
              • 93

              #81
              Răspuns la: Marca Hansgrohe

              Ca sa fac o sinteza a ce s-a discutat aici, referindu-ne doar la o fractiune din informatia de pe prospect, si anume conectarea racordurilor:
              1.HG recomanda strangerea la un cuplu de 8Nm. lucru imposibil de controlat in practica atat timp cat olandezele se strang cu mopsul la mana.
              2.HG recomanda strangerea prin asigurarea flansei impotriva rotirii cu o a doua cheie. Lucru imposibil in practica. preferandu-se strangerea piulitei si rotirea racordului in O-ring
              3.Garniturile de cauciuc cu care vin echipate racordurile sunt improprii pentru instalatiile de apa. dupa spusele lui coby, trebuind a fi aruncate si inlocuite
              M.am referit aici doar la o mica parte din informatia din prospect cu care nu suntem in acord. Cum poate fi atunci considerat un material profesional?
              Ultima editare de catalin gramada; 28.iun.2017, 10:47.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6866

                #82
                Răspuns la: Marca Hansgrohe

                Ce-ti mai place shaorma ...
                Dupa ce o sa dobandesti ceva experienta in instalatii o sa realizezi ce ridicole sunt postarile tale . Daca te tii de meserie , peste cativa ani o sa razi recitind postarile scrise de tine .
                P.S. La orice intrebare pe care ai lansat-o ai pus problema gresit , deh daca esti copil e de inteles ...
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • catalin gramada
                  Incepator
                  • 06.mai.2006
                  • 93

                  #83
                  Răspuns la: Marca Hansgrohe

                  Pai hai sa punem problema corect si sa punem in relatie informatia de pe prospect cu recomandarile primite. Instructiunile de montaj sunt clare, recomandarile userilor cu experienta sunt in postarile anterioare. Cum le relationam? Sau cum ar trebui pusa problema ca sa le punem in acord?
                  Ultima editare de catalin gramada; 28.iun.2017, 11:29.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6866

                    #84
                    Răspuns la: Marca Hansgrohe

                    Treci la alta marca si ai terminat cu bataile de cap , parerea mea . Prea faci din tantar , armasar si prea multa vorbarie strica . De obicei un instalator nu are vreme de forumeala dar in cazul tau cred ca e vorba de forumeala si meserie mai putin adica deloc ..
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • spik1
                      Living Legend
                      • 20.apr.2012
                      • 2342

                      #85
                      Răspuns la: Marca Hansgrohe

                      Eu ud garniturile indiferent de tipul lor inainte de a le strange.

                      Comentariu

                      • catalin gramada
                        Incepator
                        • 06.mai.2006
                        • 93

                        #86
                        Răspuns la: Marca Hansgrohe

                        Postat în original de spik1
                        Eu ud garniturile indiferent de tipul lor inainte de a le strange.
                        O interbare te rog: de ce faci treaba asta. ca sa le gresezi?
                        De obicei la etansarile plane nu se invarte flansa pe garnitura de aia se recomanda asigurarea flansei cu ă două cheie Singura situatie in care am vazut o asemenea practica perfect justificată e doar la furtunele de aer la semiremorci unde etansarea e plana dar asigurarea furtunului in pozitie se face pe un sistem baioneta. Deci trebuie presată si rotita. O flegma de consistenta medie rezolva si efortul la cuplare si uzura prematura ă garnituri. Dar nu e trecut in manual
                        Ultima editare de catalin gramada; 28.iun.2017, 22:03.

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1343

                          #87
                          Răspuns la: Marca Hansgrohe

                          Postat în original de catalin gramada
                          O interbare te rog: de ce faci treaba asta. ca sa le gresezi?
                          De obicei la etansarile plane nu se invarte flansa pe garnitura de aia se recomanda asigurarea flansei cu ă două cheie Singura situatie in care am vazut o asemenea practica perfect justificată e doar la furtunele de aer la semiremorci unde etansarea e plana dar asigurarea furtunului in pozitie se face pe un sistem baioneta. Deci trebuie presată si rotita. O flegma de consistenta medie rezolva si efortul la cuplare si uzura prematura ă garnituri. Dar nu e trecut in manual
                          Mie mi-se pare corect ce afirmi.
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6866

                            #88
                            Răspuns la: Răspuns la: Marca Hansgrohe

                            Postat în original de Temelye
                            Mie mi-se pare corect ce afirmi.
                            De ce pui ceva in plus nu stiu ; asa ai invatat la scoala ca se scrie ? Mi se pare ca nu prea ai fost la scoala ...
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1343

                              #89
                              Răspuns la: Răspuns la: Marca Hansgrohe

                              Postat în original de coby
                              De ce pui ceva in plus nu stiu ; asa ai invatat la scoala ca se scrie ? Mi se pare ca nu prea ai fost la scoala ...
                              Mda, nu am asa multa scoala ca altii care au 7 ani pe clasa intii.....
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6866

                                #90
                                Răspuns la: Marca Hansgrohe

                                Stai linistit ca nu e prima oara cand observ " imbunatatirea " limbii Romane in varianta " a la Temelye " ...
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...